Zeytinyağının faydaları

Aydın-Söke Yenidoğan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin hazırlamış olduğu ve “Sağlıklı Yaşamı Desteklemek için Zeytin ve Zeytinyağı Kullanımını Artırmak” amacıyla yola çıkan Dernek Başkanı Bekaittin Sezer ve Proje Koordinatörü Düriye Jobas, Cumhuriyet Meydanı’nda kurdukları standda zeytinyağını tanıttılar. Jobas, zeytinyağının ayçiçeği yağlarından ayıran en önemli özelliğin “sindirimi daha kolay” olması olduğunu söyledi. Jobas, “Zeytinyağı içerisindeki besin bakımından değerli olan maddeler çok daha fazla.

Bunun yanında gelişimi destekliyor. Anne sütünde bulunan madde var içerisinde. Fakat en önemli olan özelliği hücreleri, dokuları yenilemesi. Hastalıkların çoğu hücrelerin bozulmasından meydana geliyor. ‘Sağlıklı yaşam için zeytinyağını kullanımını artıralım’ diyoruz” dedi.

Tokat’tan sonra Ankara, Bolu ve Eskişehir illerinde tanıtım yapacaklarını belirten Jobas, “Bundan sonraki hedefimiz Ege ve Marmara bölgeleri dışındaki tüm bölgelerde yapmak. Biz zeytinyağı kullanımını artırmak için fiyatlarını aşağıya çekmek için çalışma yapacağız” diye konuştu.

Zeytinyağının faydaları” Yorumlar

  1. Bekaittin sezer

    Yenidoğan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 2 numaralı proje çıktıları doğrultusunda ve istatistiki veriler ışığında zeytin yağının mutlaka tanıtılması gerektiği halıkmızın önemli bir kısmının tanımadığı için tüketmediği yine çok önemli bir kısmının yanlış bilgilenme ve art niyetli kişilerin anadoluya karıştırılmış ve asit oranı çok yüksek yağlar götürdüğü için tüketmediği tespiti ile 3 numaralı projemizi 1 temmuz 2008- 20 temmuz 2008 tarihleri arasında Trakya,Karadeniz ve İçanadolu bölgelerinde uygulamak üzere çalışmalara başladık .Hedefimiz türkiyede zeytin yağı tüketimini arttırarak sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak bununla birlikte bölgemiz çiftçisiinin refah seviyesinin yükselmesini sağlamak sağlık giderlerinin azalmasına katkı sağlamak bu çalışmaları yaparken bölgemizin tanıyımı amacı ilede halk oyunları ekibimiz ile her gittiğmiiiiz ilde halk oyunları gösterilerinde bulunarak kültür alışverişinde bulunuyoruz.Çok insaniduygularla yaptığımız çalışmalarımıza ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan destek bekliyoruz.Bekaittin SEZER yENİDOĞAN kÜLTÜR VE dAYANIŞMA dERNEĞİ Başkanı

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir