Yüzerken Kramp girmesi

Yaz aylarında deniz veya havuzda yüzerken oluşan kramplara karşı uzmanlar uyarılarda bulundu. 

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, dolaşım bozukluğu nedeniyle oluşan kramplara, özellikle yaz aylarında havuz ve denizlerde yüzen kişilerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Bazı ilaçların, aşırı su ve tuz kaybının da kramplara sebep olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Türkmen, “Kas krampı ani başlayan, kişiye bazı durumlarda oldukça fazla ağrı ve sıkıntı veren, hoş olmayan bir durumdur. Kaslarımız iskelet sistemine en çok yardımcı olan, günlük yaşam aktivitelerimizi yapmamızda oldukça etkili organlarımızdır. Vücudumuzun her yanı kaslarla kaplı olup hemen herkes ömründe birçok kez, şu veya bu şekilde kas krampı geçirmiştir. Kaslarımızdan bazıları istemli bazıları da istemsiz çalışır. Kramplar yaşlı, yetişkin, genç ve çocuklarda hatta gebelerde de görülebilir.

Yaşlı ve yetişkinlerde görülen krampların nedeni; kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineral eksikliklerinde, aşırı egzersizlerde, ısınmadan yapılan egzersizlerde, fazla terleme sonucunda, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı idrar söktürücü ilaçlar sonrası, soğuk havalarda ve kalp damar hastalıkları gibi durumlarda görülmektedir” dedi.Kişilere denizde veya havuzda kramp girdiği zaman ne yapılması gerektiğini açıklayan Dr. Beşir Türkmen, “Hasta çok sakin ve sabırlı olmalı, yardım eden kişi de sakin olmalıdır. Çünkü heyecan, kas krampını 5 kat daha arttırır. Bir arkadaşınızla beraber yüzüyorsanız sırt üstü uzanın, arkadaşınız ayağınızı eliyle kavrasın, diğer elle de kramp girmiş baldırı hafifçe sıkarak, vurarak veya hafifçe ovarak yumuşatmaya çalışsın. Eğer suda yalnızsanız iş ciddiye binebilir bu yüzden hemen sırt üstü uzanıp kramp girmiş baldırı ters yönde yavaş yavaş germeniz gerekiyor. Bu esnada kollarınız yanlarda yelpaze hareketiyle sırt üstü yüzerek sakin sakin kıyıya ulaşmaya çalışın” diye konuştu.

Alkolün krampları 7 kat daha arttırdığını söyleyen Dr. Türkmen, “Aşırı sıcaklarda su kaybı ve terlemeye karşı önlem almalıyız. Su, ayran ve mineralli içecekleri fazla tüketmeliyiz. Alkollüyken denize girmemeliyiz, çünkü alkol krampı normalden 7 kat daha fazla arttırır. Denize girmeden önce mutlaka ısınma hareketleri ve baldırları germe hareketleri yapmalıyız, mümkünse duş alıp denize koşarak değil, yürüyerek ve ıslak girmeliyiz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir