Yüz Gerdirme

Yüz germe, yüz bölgesi, çene altı ve boyun derisindeki sarkmalar ve aşırı belirgin cilt kırışıklıklarının yokedilmesi amacıyla, deri ve yağ fazlalıklarının çıkartılarak cilt ve altındaki kas dokusunun gerilmesi işlemidir.

Operasyon, genellikle saçlı deri sınırından yapılır ve gerektiğinde kulak önüne kadar uzatılarak kulak arkasına doğru ilerletilir. Boyun bölgesinde çalışmak için çene altından küçük bir kesim yapılır. Deri, altındaki yağ ve kas dokularından ayrılır. Alttaki fazla yağ dokusu çıkartılır ve kas dokusu çekilerek gerginleştirilir. Son olarak, fazla kalan deri dokusu da kesilerek gergin bir şekilde dikilir. Kulak önü bölgesi, yara izlerini iyi saklayan bir bölgedir ve eğer çok az bir iz kalsa bile makyaj ile örtülebilir.

Sıklıkla 40 yaş üzeri bay ve bayanlara uygulanır. Derisi henüz elastikiyetini kaybetmemiş ancak sarkmaları olan kişilerde en iyi sonuçlar elde edilir. Bu operasyon, kişiyi yüz görünümü itibarıyla gençleştirir.

Operasyon süresi ortalama 3-4 saattir. Anestezi olarak sedasyon eşliğinde lokal anestezi veya genel anestezi uygulanabilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Hastanın durumuna bağlı olarak 1-2 gün hastanede yatması gerekebilir. Ameliyatın ertesi gününden itibaren bir boyunluğu takmanız gerekecektir.

Deride geçici morarma, şişlik, uyuşukluk ve hissizlik yaşanabilir. Erkeklerde, kıllı yüz derisinin yer değiştirmesine bağlı olarak kulak arkalarını da traş etme ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir. Yüz kaslarına giden sinirlerin hasara uğraması (geçicidir), kötü yara iyileşmesi ve belirgin iz kalması, saç çizgisinin yer değiştirmesi veya asimetrik olması, deri altında kan birikmesi, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları normalde beklenmeyen fakat ihtimal dahilinde olan risklerdir.

Hasta, 10-14 gün sonra normal yaşamına dönebilir. Ağır efor gerektiren aktiviteler için 2 haftadan fazla bir süre geçmesi gerekir. Ameliyattan sonraki aylar boyunca güneş ışınlarına maruz kalma sınırlandırılmalıdır. Alkol, sigara ve sauna, 1-2 ay yasaklanacaktır.

İki hafta sonunda morluklar büyük oranda geçer. Mimik hareketleri sırasında hissedilen gerginlik, 1-2 ay içinde ve şişlikler indikçe kendiliğinden düzelir. Elde edilen sonuç genelde 5-10 yıl sürelidir. Çünkü bu ameliyat yaşlanmayı durdurmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir