Varis

Vücudun herhangi bir yerinde bulunan toplar damarların genişlemesidir.

Oluşumu ve Sebepleri

Kan toplar damarlar yoluyla ayaklardan kalbe doğru akmaktadır.Bu akımı sağlayan damardaki kapakçıklardır. Toplar damarlar, insan vücudunun en zayıf yapılarındandır ve büyük bir basınç altındadırlar. Toplar damarlardaki kanın akışı, kapakçıklar, adale kasılması ve gövdede olan basınç değişiklikleri yardımıyla sağlanır.

Kalıtım, hamilelik, kilo alma, hormon değişikliklerine bağlı bu zayıf sistemde öncellikle kapakçıklar hasar görür ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremezler. Kapakçıklar kan akımı sırasında tam olarak kapanmazlar ve kan kalbe değil ayaklara doğru akar. Bunun sonucunda damarlar genişler ve dolgunluk ortaya çıkar.

Varisler 3 çeşittir: Cilt içindeki kılcal damarlarda (1. tip varis), cilt altında daha geniş ince küçük damarlarda (2. tip varis) ve ana toplar damarlarda (3. tip varis) oluşmaktadır.

Tedavi

1. tip varislere lazer tedavisi uygulanmaktadır. 2. tip varislere varis içine ilaç verilir. 3. tip varislere ise cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Elastik çoraplar ve bandajlar, hastalık belirtilerini azaltmak için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle damarların daha fazla genişlemesi engellenmeye çalışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir