Tüp bebek hakkında

1978 yılında yeryüzünde ilk kez bir test tüpünün içinde döllenmiş bir bebek dünyaya geldi. Louise Brown adı verilen bu küçük kız,, tıp tarihinde önemli bir ilerlemenin,   insanoğlunun  en   büyük sorunlarından biri olan kısırlığa çözüm bulunmasının simgesi oldu. Bebeğin annesi kısırdı; binlerce kadında olduğu gibi fallop boruları tıkalıydı.

Olgun yumurtanın yumurtalıklardan dölyatağı-na geçişi sağlanamıyordu. Bu durumda döllenme için tek uygun yer olan faRop borularında olgun bir yumurtanın sperm tarafından döllenerek daha sonra yuva­lanmak üzere dölyatağına kayıp inmesi mümkün olmuyordu. Hekimler bu genç kadının yumurtalıklarından olgun yu­murtaları alarak bunları kadının eşinden alınmış meniyle bir laboratuar çanağında bir. araya getirdiler. Daha sonra bu şekilde döllenmiş olan bir yumurtayı kadının dölyatağına yerleştirdiler. Bu işlemden sonra normal bir gebelik geçiren anne sağlıklı bir kız çocuğu doğurdu.

Şimdi bu başarılı sonucun ardından, aynı sorunun bir takım ahlaksal sakınca­lar yaratmadan çözüm için yeni araştır­malar yapılmaktadır. Çünkü laboratuar-

da anneden alınan birkaç yumurtanın birden döllenip bunlardan bir tanesinin gebelik başlangıcı için kullanılması söz konusu olduğunda geri kalan döllenmiş yumurtaların yok edilmesi, bir görüşe göre insan yaşamının yok edilmesi anlamını taşımaktadır. Yeni araştırmalarda önce kadının hor­mon düzeyinden yumurtalama anının saptanmasına çalışılmaktadır. Laporos-kop adı verilen ve karıniçi boşluğunu gözlemeye yarayan araç sayesinde yumurta, tam yumurtalıktan dışarı bırakıldığı an yerinden alınarak fallop borularındaki tıkalı yerin dölyatağına yakın tarafına bir şırınga ile yerleştiril­mektedir. Daha sonra normal çiftleşme yöntemiyle döllenme sağlanmaya çalışıl­maktadır. Bu araştırmalar şimdilik yalnızca laboratuarda hayvanlar üzerin­de başarıyla uygulanmaktadır. Fakat yakın bir gelecekte tüp bebek çözümüne yeni bir katkı olarak insanlar üzerinde uygulanabileceği düşünülmektedir.

Tüp bebek hakkında” Yorumlar

  1. Aysun önal

    iyi günler benim bir sorum olacakti yaklasik 4 senelik evliyim 2 senedir korunmuyoruz bebegim olmuyor dr gittim bende bir sorun yok esimde gitti onunda sprem sonuclari iyi cikti ama surda 1.5 senedir bekliyoruz.bu arada ben almanyada yasiyorum acaba sprem sonuclari size göndersem olurmu?? icim hic rahat degil cvp icin simdiden tsk ederim

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir