Tiroid Bezi

Tiroid Bezi

Tiroid bezi bir endokrin bezdir. Bunun anlamı bezin bazı hormonlar salgılaması ve bu hormonların kan dolaşımına girerek vücudun değişik organ ve dokularında etki göstermesidir.Tiroid bezi boyun ön bölümünde Adem Elması’nın altında bulunur. Bezin sağ lob ve sol lobu vardır ve bunlar istmus denen bölümle birbirine bitişik halde bulunur.

Tiroid Bezi Ne yapar?

Tiroid bezi 2 tane hormon yapar ve dolaşıma salgılar. Bu hormonlardan birine tiroksin (T4), diğerine tiriiyodotironin (T3) ismi verilir. T4 hormonunda 4 tane iyod atomu, T3’de ise 3 tane iyod atomu vardır. Hücre içinde T3 hormonu etkili olduğundan T4 hücreye girmeden önce T3’e dönüşür.

Tiroid Hormonlarının Görevi Nedir?

T4 ve T3 hormonları vücudumuzun metabolizmasını düzenler ve ayrıca metabolizmanın hızını kontrol ederler. Eğer çok hormon salgılanırsa metabolizma hızlanır ve hipertiroidi hastalığı gelişir. Hipertiroidi durumunda kalb hızı artarak çarpıntı şikayeti oluşurken, bağırsak hareketi artar ve ishal yapabilir. Eğer tiroid hormonu çok az salgılanırsa bu duruma hipotiroidi denir. Hipo=az, Hiper=fazla anlamına gelmektedir. Hipotiroidi oluşunca metabolizma yavaşlar, kalb hızı azalır ve barsak hareketleri azalarak kabızlık ortaya çıkar.

Tiroid Bezinin Çalışması Nasıl Kontrol Edilir?

Tiroid bezinin çalışması beyinde bulunan ve hipofiz adı verilen bir bezden salgılanan TSH hormonu ile kontrol edilir. Kan dolaşımındaki tiroid hormonları (T4 ve T3) azalınca hipofizden TSH salgısı artar ve bu hormon tiroid bezinden tiroid hormon salgısını artırır. Tersine, eğer dolaşımda T4 ve T3 artarsa bu takdirde hipofizden TSH salgılanması azalır.

Tiroid Bezinin İyi Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hastanın kanındaki T3, T4 ve TSH hormonlarının ölçülmesi ile tiroid bezinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olunur.

Tiroid Bezinin Hastalıkları Nelerdir?

Guatr : Tiroid bezinin büyümesine guatr denir.

Nodül : Tiroid bezinin içinde normal dışı doku oluşmasıdır.

Tiroidit : Tiroid bezinin iltihabına denir. Bezde ağrı vardır.

Hipertiroidi : T4 ve T3 hormonlarının bezden aşırı salgılanması durumudur.

Hipotiroidi : Tiroid hormonlarının (T4 ve T3) az salgılanması durumudur.

Tiroid Hastalığı Gelişme Riski Kimlerde Vardır?

Tiroid hastalığı gelişme riski şu kişilerde fazladır:

İyod eksikliği olan bölgede yaşayan veya yeterli iyod almayanlarda

Ailesinde tiroid hastalığı olanlarda

Diabetes mellitus (şeker hastalığı), romatoid artrit ve persiniyöz anemisi olanlarda

Gebe kadınlar ve yeni anne olanlarda

60 yaşın üzerindeki kadınlarda

70 yaşın üzerindeki erkeklerde

Kanser nedeniyle baş ve boyuna radyoterapi (ışın tedavisi) yapılanlarda

Bazı ilaçları kullananlar (lityum, amiodaron ve interferon gibi).

Tiroid Bezi” 4 Yorum Yapılmış

 1. ozer

  iyi çalışmalar oncelıkle bu yarımcı sayfayı hazırlayan emegı gecen herkese tesekkurler..ben 28 yasında 196 boyunda 118 kg agırlıgında erkegim…benım sorunum normal ınsanlarla aynı sevıyede yememe ragmen ve sporda yapmama ragmen kılo veremem ozellıkle 2003 donemınden sonra sureklı kılo almam yanı yaklasık 4 senede 30 kılo aldım 2003 yılı basında kortızon kullandım fakat bana troıd bezlerı salgılarından olabılır dedıler ne gıbı tetkikler yaptırmalıyım

  Cevapla
 2. aylin

  merhaba ben 173 boyunda 50 kilo ve 24 yaşında bir bayanım.bende gırtlakta belirgin şişme ve sıcak ortamda bulunamama hariç hiper troidin belirtilerinin hepsi mevcut.lenf bezlerimde hep şiş.ama sürekli kilo vermiyorum.sizce tpoidim var mı?cevabınızı bekliyorum.

  Cevapla
 3. aylin

  bende gırtlakta belirgin şişme ve sıcak ortamda bulunamama hariç hiper troidin belirtilerinin hepsi mevcut.lenf bezlerimde hep şiş.ama sürekli kilo vermiyorum.sizce tpoidim var mı?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir