Tırnak Bakımı

Ayaklarımızı ve tırnaklarımızı yaza hazırladığımız gibi kışa da hazırlamalıyız. Estetik olarak güzel göründüğü için kadınlar ayak tırnaklarını uzun bırakabiliyorlar. Bu konuda görüşlerini aldığımız ayak sağlığı uzmanı Özgül İşgör, açık burunlu ayakkabılarda problem olmadan uzatabileceğimiz tırnakların, kapalı ayakkabılara geçtiğimizde kabus yaşatabileceğini söylüyor: “Kapalı ayakkabı aldığımızda tırnak sağlığımıza zarar vermemek için özellikle önden ve arkadan 1/2 cm. büyük ayakkabı seçmek gerekli.

Açık ayakkabıda problem olmayan tırnak uzunluğu kapalı ayakkabıda yeterli mesafe yoksa tırnağınızın ayakkabının ucuna çarpmasına neden olabilir.”

Kışa hazırlık yaparken tırnak boyunu gözden geçirmekte ve eğer yazın uzun bırakmışsak biraz kısaltmakta fayda var. Tırnakların maruz kaldığı mekanik zorlamalar zamanla tırnak altının boşalmasına yol açabilir. Tırnak altı boşaldığında ise tırnak yatağının doğal yapısı bozulacağından buralarda mantar benzeri rahatsızlıkların yerleşmesi daha kolaylaşacaktır. Kışın kapalı ayakkabıda tırnak sağlığımızı korumak ve bir sonraki yaza başlarken işimizi kolaylaştırmak için tırnak ve cilt koruyucu yağlardan faydalanabilirsiniz.

Tırnak Bakımı” 6 Yorum Yapılmış

 1. fatma

  ben tırnaklarımı bi günde uzamöasını istıyorum yardım edin bananolur

  Cevapla
 2. m*e*l*i*s*

  arkiler bende yeni keşfettim,
  Oje sürenler için:yarım şişe ojenin içine dolasıya kadar limon suyu sıkın ve çalkalayın.o ojeyi tırnaklarınıza sürün (hergün sürün.)ertesi günüde ojeyi tazeleyin ama alttaki ojeyi çıkarıp sürün.(NoT:ojeyi her sürüşünüzde çalkalayın.
  Oje sürmeyenler için:günde 1 defa olarak ellerinizi sıcak veya ılık suda bekletin yarım saat.sonra ellerinizi kurulayın ve kuru ellere el kremi sürün(tırnaklarınızada sürün)bunu devamlı olarak yapın 1 ayda muhteşem olur tırnaklarınız.

  Cevapla
 3. alara

  ya bende ne yapsam bu tırnaklarımı uzatamıyorum ne yapmam gerekiyoki yukarıdaki kanın tırnakları gibi olsun

  Cevapla
 4. tuğba

  ya tırnak diplerim biraz biçimsiz ve kuruyo ben nasıl bi bakım yapabilirim lütfen yardım edin!!!!!!

  Cevapla
 5. gurbet

  ne yapsam bu tırnaklarım uzanıyor hemde ne yapzam uzatsam 4mm ancak

  Cevapla
 6. elif

  ya okadar uğraşıyorum tırnaklarım 2 cm yi geçmiyo hemen kırılıyo ve oje sürmem yasak ne yapabilirim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir