Testislerin zarar görmesi

Erkek cinsel organları, kadınlarda olduğu gibi, karnın içinde korunmadıkları için dış etkilere açıktırlar. Karından (ısıya bağlı olarak) devamlı değişen uzaklıklarda duran testisler, Kendilerine zarar verebilecek cisimlerle karşılaşabilirler. Testislere gelen bir darbenin verdiği acıyı her erkek küçük yaşlardan beri bilir. Testislere vurulduğunda ne olacağı hakkında hiçbir tereddüt yoktur. Neyse ki, bir sorunun ortaya çıkması çok enderdir. Dokuların sügerimsi özelliği ve yerlerindeki hareket esnekliği önemli şokları, kalıcı bir zarara uğramadan, atlatabilmelerini sağlar. Testislere keskin olmayan bir şeyle vurulmasına veya düşerken bir darbe almasına karşın, acı ve skrotumdaki şişlik bir saat içinde geçerse, büyük olasılıkla ciddi hiçbir zarar söz konusu değildir. Eğer skrotumdaki şişlik kalırsa veya berelenme varsa ya da ağrı gecmezse acilen doktora gitmek gerekir. Skrotuma keskin bir cisimle vurulmuş ve yara almışsa, derhal bir acil yardım ünitesine başvurmak gerekir. Aynı önlemler çocuklar ve bebekler için de geçeklidir. Geçmeyen ağrı, şişlik ve berelenme derhal doktora gitmeyi gerektirir. Genç bir erkek yaralanma sırasında cinsel olgunluıa erişmemiş bile olsa, tedavi edilmeyen bir testis hasarı nedeniyle kısır kalabilir. Testislerde ağrının yaralanma dışında birçok nedenivardır. bu nedenlerin çoğu bu bölümde anlatılacaktır. Hatırlanacak en önemli şey şudur: Şiddetli ağrı geçmezse derhal bir doktora veya acil yardım ünitesine başvurun. Tedavi edilmeyen testis rahatsızlıkları veya testisleri etkileyen diğer şartlar, kanda pıhtılara, kısırlığa, hatta testisi kaybetmek gibi komplikasyonlara neden olabilir. Testislerden birini kaybetmek; iktidarsızlık, cinsel isteğin veya diğer erkeklik özelliklerin kaybına neden olmaz.

Testislerin zarar görmesi” 2 Yorum Yapılmış

  1. Kaan yeniyol

    aziz meşe ne yaptın arkadşm sen? bende dün darbe aldm kasıgıma kasıgım şişti 1 saat sonra indi şimdi yumurtalıklarım şiş ve morararık. doktora gitsemmi acaba?

    Cevapla
  2. aziz meşe

    bundan 2 gün önce testislermin üzerine bi darbe aLDIM VE ŞİŞKİNLİK VE DERİDE SİYAH KAN BİRİKMESİ GİBİ GÖRÜNEN ŞEYLER MEYDANA GELDİ BEN BU DURUMDA NE YAPMALIYIM VE HASTANEDE NEREYE BAŞVURMALIYIM

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir