Tecavüz

Zorla cinsel ilişki, oral cinsel aktivitfe veya anal ilişki. Tecavüzü, kabul edilebilen cinsel aktiviteden ayırt eden şey rıza olmayışıdır. Tecavüz zorlanarak olur. Bazen şiddet kullanarak veya şiddet kullanma tehdidinde bulunarak, bazende aldatıma (kandırma) yoluyla. Bebeklikten ihtiyarlığa kadar her yaştaki kadınlar tecavüz kurbanı olabilir. Tecavüz eden yabancı da olabilir fakat vakaların yarısında kurbanın tanıdığı biridir. Vakaların yarısı kurbanın kendi evinde meydana gelir. Tecavüz edenler sıklıkla uzak arkabalardır. vakaların yüzde 90 ında teeavüz eden, kurbanla aynı ırktandır. Bazı durumlarda, tecavüz eden kocasıdır. Bir erkegin tecavüze uğraması bir kadının tecavüze uğramasmdan daha seyrek olsa da, erkekler de tecavüz kurbanı olabilirler. Onlar da aynı türden manevi zararlara uğrarlar ve kadınlar gibi tedavi edilmeleri gerekir. Tecavüz edenin ve tecavüze uğrayanın kimliklerine bakılmaksızın, tecavüz olayı psikolojik yönden ve bazen de fıziki yönden yıkıcıdır. Başarıyla kanuni sonuca ulaştırılması en zor olan suçlardan biri olmakla birlikte, tecavüz suçtur. İnsanın kendi kanuni eşi tarafından cinsel faaliyete zorlanmasının suç sayılması kavramı oldukça yenidir ve bunu kanuni yoldan takibata uğratmak daha da zordur. Yine de tecavüze uğradıysanız, gereken yardımı aldıktan sonra olayı polise haber vermelisiniz. Çoğu tecavüz olayları suçlu tarafından planlanmış olup ani bir duygu taşkınlığı sonucu değildir. Fakat kurbanın seçtiği o andaki duygu taşkınlığı içinde gerçekleşebilir. Tecavüz suçlusu sıklıkla cinsel zevk peşinde değildir. Öfke ve saldırganlık ifadesi olarak deşarj olmak istemektedir. Tecavüz kurbanı olmaktan sakınmak için birçok teknikler kullanılabilir. Eğer tecavüz edebilecek biri size saldırdıysa nasıl direnmek gerektiği veya hiç direnmemenin mi daha uygun olduğu, kişiye ve şartlara bağlı olarak değişir. Tekniklerden biri oyalamadır; bu arada birinin gelip yardım edebileceği ümidini taşıyan bir taktikdir. Bazı kadınlar bulaşıcı cinsel hastalıkları olduğunu söyleyerek veya idrar etme dışkılama yoluyla tecavüz edeni iğrendirerek tecavüzden kurtulmuşlardır. Daha aktif olan direnme taktikleri arasında bildiğiniz savunma sporlarını uygulamak, çığlık atmak camı kırmak veya saldırganın testislerine kuvvetli bir tekme atarak, siz kaçıncaya kadar bir şey yapamayacak duruma getirmek vardır.

Fakat, eğer direnirseniz yaralanacağınızı veya başkatürlü zarar göreceğinizi düşünüyorsanız veya direncinizde sonuç alamadıysanız teslim olun öldürülmekten veya ağır yaralanmaktan iyidir. Kanuni takibat yönünden dirensenizde teslim olsanız da tecavüzün suç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Eğer tecavüze uğradınızsa, derhal büyük bir hastaneye yatarak, veya doktorunuza başvurarak veya acil servise giderek tıbbi yardım istemelisiniz. Mümkünse doktor muayenesinden önce yıkanmayın. Sizi muayene eden doktorun iki görevi vardır. ilki ve her şeyden önemlisi yaralanma varsa tedavi etmek ve psikolojik destek sağlamak; ikincisi tecavüz edeni mahkum ettirmekte kullanılabilecek her türlü delili sağlamak, Delil toplarken size tecavüz olayını anlattıracaktır. Buna ek olarak delil olarak kullanılmak üzere meni, kan veya tecavüzden kalan diğer maddeleri bulmak için muayene edecektir.

Tedavi

Doktorunuz fiziki yaraları tedavi edecektir. Size danışma ve diğer destekler sağlayacak bir kurum da tavsiye edebilir. Anlayışlı bir danışmanlık tecevüz tedavisinin temel taşıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir