Tansiyon

Tansiyon düşüklüğü

ansiyon, ateşli hastalıklar sırasında, büyük kanamalardan sonra, içsalgı bezi bozukluklarında veya herhangi bir hastalıktan sonrakiiyileşme döneminde düşer. Bazı kadınların aybaşı hallerinde, veyasıcakta fazla ter kaybından sonra veya sinirli kimselerde de tansiyondüştüğü görülür. Devamlı olarak tansiyon düşüklüğü önemli birhastalığın işareti olabilir. Tansiyon düşüklüğü hakkında bilgi, Tansiyon düşüklüğü nedir? Tansiyon düşüklüğü tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun.… Devamını Oku »

Düşük Tansiyon

Düşük Tansiyon Nedir? Tıp dilinde hipotansiyon olarak adlandırılan düşük tansiyon, belirli bir düzeye kadar sorun yaratmaz. Tam tersine normalin biraz altında olması kalp-damar hastalıklarından uzak daha sağlıklı bir yaşam sürme nedenidir. Düşük tansiyonun sorun olduğu durum, sistolik tansiyonun çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması halleridir. Böyle hallerde şok durumundan söz edilir. Düşük… Devamını Oku »

Normal Tansiyon Değerleri

Normal tansiyon değerleri nelerdir? Tıpta genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle herkesin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Bu nedenle bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetinin ya da hastalığının olmadığı dönemde tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin bir kenara kaydedilmesi yararlıdır. Herkesin tansiyon değerlerinin farklı… Devamını Oku »

Yetişkinlerde tansiyon hastalığı

ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, 2025′te dünyadaki yetişkin nüfusun üçte ikisi yüksek tansiyon hastası olacak. Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre, 2025′te yüksek tansiyon hastalarının sayısı bugünkünden yüzde 60 fazla olacak. Yüksek tansiyon hastalarının sayısının gelişmiş ülkelerde yüzde 24, üçüncü dünya ülkelerinde yüzde 80 artacağı belirtildi. 2025′te yüksek tansiyon hastalarının dörtte üçünü gelişmekte

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon nasıl ölçülür? Tansiyon ölçmekte kullanılan değişik aletler bulunmaktadır. En doğru ölçüm, zaman içinde ayarlarının değişmesi gibi bir sorun olmadığı için, cıvalı aletlerle yapılırsa da bunların kullanımı pek pratik olmadığı için diğer türdeki aletler tercih edilmektedir. Tüm aletlerde prensip aynıdır. Kola sarılan ve içine hava gönderilerek basınç oluşturulan bir lastik torba (manşon), bu torbaya hava… Devamını Oku »

Tuz ve Yüksek Tansiyon

Ortalama diyetimizdeki aşırı tuz (sodyum) birçok çalışmanın odak noktası olmuş ve son yıllarda bu konu çok ilgi görmüştür. Bulgular, alışkanlık gereği fazla miktarlarda tuz tüketen insanlarda yüksek tansiyonun(yüksek kan basıncı) daha az tuz kullanan insanlara göre daha sık ortaya çıktığını göstermektedir. Ayrıca, araştırmalar genel olarak yüksek tansiyonu olan insanların, sodyum oranı düşük bir diyet uygulayarak… Devamını Oku »

Tansiyon

Tansiyon Sözlük anlamı basınç ve gerginlik olan tansiyon sözcüğü, sağlık alanında önüne veya arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığında, atardamarların içindeki kan basıncını ifade eder. Damarın içinde kanın akabilmesi için belirli bir basıncının olması gerekir. Bu basıncı, kalbin kasılmasıyla kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur. Kalp kasıldığı zaman atardamarların içine… Devamını Oku »

HiberTansiyon Nedir ?

Hipertansiyon nedir Hipertansiyon basit olarak yüksek kan basıncı demektir. Kan basıncı ya da daha doğru söylemek gerekirse kanı kalpten dokulara taşıyan damarların kan basıncı, hastaya ait özellikler (yaş, cinsiyet, ırk gibi) ve fiziksel durumdan (istirahat, efor gibi) etkilenen bir parametredir. Bu nedenle de normal kan basıncı değerlerini belirlemek gerçekte oldukça güçtür. Bugün kabul edilen kan… Devamını Oku »

Kilo verin ömrünüz uzasın

Kilo vermenin artık estetik bir sorundan çok yaşamsal bir gereklilik olduğunu vurgulayan uzmanlar uyarıyor: Fazla kilo şeker, yüksek tansiyon ve kalp krizinin yanında kansere yakalanma riskini de arttırıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre 5 kilo verilmesinin ardından; şeker hastalığı oluşma olasılığı % 50 azalırken kişinin ömrü 3-4 yıl uzuyor. 10 kilo verilmesi durumunda ise kansere bağlı… Devamını Oku »

Hipertansiyon ve Gebelik

Gebelik sırasında ortaya çıkan hipertansiyon (preeklamsi) hem anne hem de anne karnında ki bebeğin sağlık durumunu etkileyen bir hastalıktır. Genellikle gebelik sürecinin ikinci yarısında ortaya çıkar. Tansiyon yüksekliğine , idrar ile protein kaybı ve vucutta ödem oluşumu eşlik eder. Tansiyon yükseldikçe ve idrar ile protein kaybı arttıkça tablo ağırlaşır. Tablonun ağırlığına bağlı olarak bazı gebelerin… Devamını Oku »

Tansiyon Yüksekliği

Tansiyon ya da kan basıncı, kalbin kanı pompalarken damarların cidarında oluşturduğu basınçtır. Bu basıncın normal değerlerin üzerinde olması durumu ise, Hipertansiyon olarak tanımlanır. Küçük tansiyon ile büyük tansiyon arasındaki fark nedir ? Kan basıncı sistolik (Büyük tansiyon) ya da kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınç ve diastolik (Küçük tansiyon) yada kalbin kan pompalamasına ara verdiği dönemdeki… Devamını Oku »

Hipertansiyon

Hipertansiyon yani halk arasında söylenen şekliyle yüksek tansiyon sık rastlanan bir hastalık mıdır ? Toplumun % 20’sinde hipertansiyon vardır. 55 yaş üstünde ise bu oran % 50 yükselmektedir. Bu nedenle toplumun her yaş kesiminden bireyler yılda en az bir kez tansiyon kontrolü yaptırmalıdır. Hipertansiyonun sebebi nedir ? Hipertansiyonun tek bir nedeni yoktur. Oluşum mekanizmasına göre… Devamını Oku »