Sivilce

Toplumda sık görülmesi ve son derece rahatsız edici bir kozmetik problem olan sivilce (akne vulgaris) tedavi edilebilen bir hastalıktır.Özellikle ergenliğin başlaması ile ciltte yağlanma artmakta ve yağ bezlerinin faaliyeti bozulmaktadır. Bunun derideki görüntüsüde istenmeyen yağ birikimleri, şişlikler,iltihaplanmalar, deri altı kistleri olabilmektedir.

Oniki yaşından başlayarak onsekiz yaşına dek akne gençleri etkileyebilir. Ancak unutulmamalıdırki her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun
gelişebilir.Kadınların %70’i, erkeklerin ise %80’inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Ne yazık ki kendi kendine geçebileceği gibi yanlış bilgilendirmeler tedavide geç kalınmalara , kalıcı izlerin oluşumuna ve hatta şikayetin artmasına neden olabilmektedir. Cılt altındaki yağ bezlerinin fonksiyonun bozulması, porların kapanması ve
birtakım bakterilerin iltihaplanmaya neden olması ile klasik sivilce görüntüsü cilt üzerinde belirir.

Akne oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:

1-Genetik:Annede veya babada akne olması, çocuklarda görülme sıklığını artırır.

2-Ultraviyole:Güneş ışınları sivilce oluşumunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

3-Terleme:Terleme ile sivilceler yoğunlaşır.

4-Diyet:Gıdaların sivilce oluşumunda artırıcı hiçbir etkisi yoktur.

5-Hormonlar:Adet düzensizliği ve hormonal bozukluklar sivilceleri yoğunlaştırır.

6-Kozmetik ürünler:Yanlış birçok kozmetik kullanımı, kozmetilk salonlarındaki uygulamalar cildin bozulmasında önemli bir pay oluşturmaktadır.

Akne klinik görüntüsüne göre çok farklı tiplerde gözlenebilir. En hafif formu olan komodojenik akne siyah noktalar veya beyaz butonlar şeklinde görünürken, iltihaplı formda olanlara püstül denir. En şiddetli formunu ise nodül ve kistler oluşturur; bunlar deri altında ağrılı büyük sertlikler olarak gözlemlenir ve ciltte kalıcı izlere neden olabilir.
Akne sadece yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler ağrılı kaşıntılı olabilir.Fiziksel görüntünün bozulması psikolojik stres ve gerginliklere yol açabilir. Toplumdan uzaklaşma, mutsuzluk, hatta depresyon gelişimi bile gözlenebilir.
Akneli kişilerin birtakım kozmetik kremlerden, losyonlardan ve güzellik salonlarından çare arayışları ise hastalığın büsbütün kötüleşmesine , tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu merkezlerdeki uygulamalar kalıcı izlere dahi yol açabilir ve hasta iyileşmediğini düşünerek yanlış bir inanışa kapılabilir.

Akne düzenli, ısrarcı ve uzun süreli tedavilere mutlak cevap verir. Hastanın doktoruna güvenmesi ve takiplerini devam ettirmesi gerekir. Öncelikle hafif formlarda sadece lokal tedaviler yeterli olabilir. Bu tedavi iyi bir temizleyici jel ile kombine edilir.Daha yoğun sivilcelerde ise antibiotik kullanımı gerekebilir ve bu genelde 3-5 aylık uzun bir dönemi gerektirir. İnatçı, şiddetli hastalarda ise A vitamini türevleri oldukça başarılı sonuçlar verir.

Hastaları psikolojik olarak da yıkan bu hastalık başarılı bir şekilde doğru bir takiple düzeltilebilir.

Uzm.Dr.Ayşe ÖZBOYA NACAK

Sivilce” 10 Yorum Yapılmış

 1. leyla

  merhaba ben leyla 28 yaşındayım özellikle omuz bölgesin de çok sivilce çıkıyo.yüzümde de var ne denedimse kurtulamadım ve psikolojim baya bozuldu bunlardan ne zaman kurtulacağımı bilmiyorum.bütün gün ayna önünde geçirmek istemiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim şimdi de teşekkürler

  Cevapla
 2. esra

  merhaba ben esra 21 yasındayım yzumde hıc bsey yoktu. yanı cıksa bile sivilve arada sırada cıkardı son 8 ay ıcerındeyse cogalmaya basladı ve ınanılmaz deredede sıvılce olusmaya basladı suratımde lekeler kaldı sızce ne yapmalıyım kurtulamıyorum bu sıvılcelerden bilgılendrrsrnız sevnırım kolay gelsınn….

  Cevapla
 3. denizz

  bnm 6 aydır sıvılve derdim var eskısehırde okuyorum ve oraya gttıgımden beri bu problemle karsılasıyorum makyaj yapmayı bıraktım hıc bsey surmuyorum yzume ama hala gecmıyorr sızce neden olusmus olablr cok merak ediyorumm????

  Cevapla
 4. deniz kahraman

  benin yaşım 18 peki ya buna sigarnn bi etkisi varmıdır bunu merak ediyorum??

  Cevapla
 5. sadık akgül

  3 sendir sivicelerle boğuşuyorum.kullanmadığım ürün kalmadı.kendi haline bırakıp oynamasam hiç bi kozmetik ürün kullanmasam kendiliğinden geçer mi.tşkürler

  Cevapla
 6. merve

  tavsiyeleriniz için teşekkürler ama ben benzamycin diye bir krem kullanıyorum bazen geçiriyor bazen geçirmiyor ne yapmam gerek.

  Cevapla
 7. ahmet

  verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.is hayatinizda basarilar diler saygilarimi sunarim.IYI GUNLER

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir