Şişmanlık

Genel Bilgi

Vücut yağ oranın artmasına şişmanlık diyoruz.Vücut yağı normal erkeklerde ağırlığın %15-18’ini Kadınlarda %20-25’ini oluşturur.Erkeklerde bu oran %25’i kadınlarda ise %35’i geçerse şişmanlık oluşur. Çocuklarda ise boy-kilo cetveline göre 95 persentilin üzerine çıkması durumunda şişmanlıktan bahsedilir

Toplumda Görülme Sıklığı

Dünya Sağlık Örgütü 1997 yılında şişmanlığın KÜRESEL BİR EPİDEMİ halini aldığını ve mutlaka Tedavi Edilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunu ilan etmiştir.Sıklılığı giderek artmaktadır.Şişmanlık ateroskleroz veya damar sertliği, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kan yağlarında yükseklik ve birçok yandaş hastalığın ortaya çıkmasına neden olması nedeniyle büyük önem arz eder. Kilo vermekle bu hastalıkların azalması veya düzelmesi sağlandığı için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

İngiltere’de %8-%17, A.B.D’de %33, Türkiye’de ise erkeklerde %10-15, kadınlarda %30 oranında şişmanlık vardır. 1990 yılında yapılan araştırmalarda erkeklerde %9 kadınlarda %24 oranında bulunmuştu. Neredeyse kadınlarda şişmanlık %65 oranında erkeklerde de %30 oranında artış göstermiştir.

Almanya’da yaşayan Türklerde 1997 yılında Giessen’de yapılan bir araştırmada Erkeklerde %21.4, Kadınlarda ise % 47.6 oranında bulunmuştur. Bu hayli yüksek bir orandır.

Şişmanlığın giderek artmasının nedeni fizik aktivitenin azalması veya hareketsizliğin giderek artması, BESLENME ALIŞKANLIKLARINDAKİ DEĞİŞMEYE: lezzetli ve yağ içeriği yüksek gıdalarla beslenme, fast food türü gıdalarla beslenmenin artmasına bağlanmaktadır.

Şişmanlık Kimlerde Daha Sık Görülür?

Endüstrileşmiş, gelişmiş ülkelerde daha sıktır

Şehirlerde köylere göre daha sıktır

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür

Kısa ve orta boylularda daha sık görülür.

Yaş arttıkça şişmanlık artar.

Şişmanlık İçin Risk Faktörleri Nelerdir?
Hangi Durumlar Şişmanlık Artışına Neden Olur?

Fizik aktivite azlığı, Hareketsizlik

Beslenme alışkanlıkları yada yağlı yiyeceklerle baslenme, aşırı yemek yeme

Yaş ile birlikte artma

Kadınlarda erkeklere göre sık (doğumda alınan kilolar)

Doğum sayısı

Evlilik sonrası

Sigara bırakanlarda

Alkol alanlarda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir