Şiddetli adet kanamaları

Belirtileri

7 günden uzun adet süresi; Olağanüstü şiddetli adet kanaması. Şiddetli adet kanamaları, özellikle düzenli yumurtalayan genç kadınlarda menepoza girmekte olan kadınlarda çok görülür. Ama birçok kadın üretken yaşamı süresince ağır bir adet kanaması geçirmiş olabilir. Bazı kadınların bütün dönemleri böyledir. Ağır kanamalı adetler için kullanılan tıbbi terim Menorojidir. Şiddetli adet kanamaları sıklıkla, hormon devrelerinde ani bir rahatsızlığı yansıtır.

Ama aynı zamanda, fibroidler, alt karın enfeksiyonları veya daha seyrek olarak endometriosis sebebiyle de ortaya çıkmış olabilir. Doğum kontrolunda kullanılan rahim içi aletleri de menorajiye sebep olabilir. Bu durumlarda lUDnin genellikle çıkarılması gerekebilir. Eğer ağır kanama ilk defa oluyorsa ve adetiniz gecikmiş ise düşük yapıyor olabilirsiniz. Hemen doktor çağırın, çünkü eğer düşük tamamlanmamışza kürtaj olmanız (doktoruzun rahim içini hafifçe kazıdığı küçük bir ameliyat) veya bir vakum işlemi geçirmeniz gerekebilir. Eğer tek, gecikmesiz ama şiddetli bir adet kanaması yaşamışsanız ve hamile olmanız söz konusu değilse büyük ihtimalle tıbbi bir yardıma ihtiyacınız yoktur. Böyle bir durumda kanama hafifleyene kadar aktivitelerinizi azaltın. 24 saat içinde durmazsa doktorunuzu arayın. Eğer birkaç defa ağır kanamalı adet görmüşseniz, kan kaybından demir eksikliği nedeniyle kansızlığa uğramamak ve kanamanın altındaki sorunu öğrenebilmek için doktorunuza danışın.

Tedavi

Eğer gençseniz ve rahminiz normal bir durumdaysa, büyük ihtimalle doktorunuz kanamayı azaltmak için, östrojen veya projesteron veya ikisini birden verecektlf, Hap aldığınız adet kanamanız çok fazlaysa veya herhangi bir sebepten hapı alamıyorsanız, başka ilaçlar kullanılabilir. Kansızsanız demir hapları almanız gerekebilir. Ameliyat Daha yaşlıysanız veya genç olmanıza ve birkaç aydır ilaç kulamanıza rağmen kanamalannız çok şiddetli ise, doktorunuz şiddetli kanamanın altındaki sebebi bulmak için kürtaja karar verebilir. Kürtaj sebebi ortaya çıkarmasa da genellikle şiddetli kanamayı durdurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir