Sellülit tedavisi ve Vücut bakımı

Sellülit, cilt ve cilt altı yağ dokusu ve küçük damarları ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Tıp dilinde bu durum “Hidrolipodistrofi” olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlerle küçük damarların duvarlarında bir takım değişiklikler meydana gelir. Özellikle hareketsiz kişilerde küçük damar dolaşımı yavaşlar ve damar duvar bütünlüğü bozularak dışarı, doku içine sıvı sızar, burada yağ dokusu hücreleri arasında birikir. Daha sonra vücudun geliştirdiği savunma reaksiyonu ile bu sıvı bağ dokusu tarafından çevrelenir. Giderek nodüller oluşur. Sonuçta cildin görünümü değişir ve pütürlü, portakal kabuğunu andıran görüntü ortaya çıkar. Zamanla ağrılı noktalar oluşur. Bütün bu değişimler yıllar içinde birbirini izler. Yani, görüntü bozukluğu ortaya çıkmadan yıllar önce Sellülit oluşumu başlamıştır.

Merkezimizde Sellülit tanı yöntemi olarak KONTAKT TERMOGRAFİ kullanılmaktadır. Bu yöntem doku sıcaklık farklılıklarını belirleme esasına dayanır. Likit kristal içeren plaklar aracılığıyla sellülitli bölgenin haritası çıkarılır. Böylelikle erken tanı konarak, sellülitin daha kısa sürede tedavisi gerçekleştirilir Sellülit öncelikle kadınların sorunudur.

Sellülitin erkeklerde hemen hiç görülmemesinin veya daha az rastlanmasının nedeni hem genetikle ilişkilidir hem de bu bağ dokusu liflerinin erkeklerde kısalmadığına inanılmaktadır.

Sellülit derecelendirilmesinde Pinch Testi kullanılır.
Sellülitin 4 evresi: Pinch test

Evre 0: ayakta dururken veya yatarken deri düzdür. Derinizi sıkıştırdığınızda sadece kıvrımlar oluşur, Sellülit görülmez.

Evre 1: ayakta dururken veya yatarken deri düzdür. Ancak derinizi sıkıştırdığınızda Sellülit görünümü oluşur.

Evre 2: yatarken deriniz düz görünür ancak ayağa kalktığınızda Sellülit görünümü oluşur.

Evre 3: derinizi sıkıştırmasanız bile her pozisyonda Sellülit görülür

Merkezimizde Sellülit tedavisinde; öncelikle sellülitin derecesi tespit edilir. Eğer kişi kiloluysa uygun diyet verilir. Sellülit tedavisine öncelikle o bölgeye yağları parçalayıcı elekroterapi ile başlanır.Aynı seansta karboksiterapi ve uygun mezoterapikle devam edilir.
Diğer bir tedavi yöntemi Lipodisolve yani soya ekstresiyle yapılan ve 3 aşamadan oluşan tedavidir. İlk iki seans 8 hafta arayla uygulanır ve bundan 2 hafta sonrada üçüncü seans yapılır. Uygulamada özel bir yöntem kullanılır.

Yine merkezimizde OXY-LİFE PLUS ile sellülitli bölgeye özel bir dolaşım düzenleyici masaj yapılır.Yine aynı seansta da, yüksek basınçta oksijen ile birlikte özel Sellülit giderici ürünler o bölgeye yedirilir.

Yosun Bakımı ise dokuyu canlandırmakta, hem inceltici hemde Sellülit giderici etki yapmaktadır. Doğal okyanus yosunu, Sellülit dokularının parçalanmasını sağlar. Sıcak battaniye ile uygulanır.

Tüm bu tedaviler özel Sellülit masajı ile kombine edilebilir. Seans sayısı tamamen sellülitin derecesi ile ilgilidir. Tüm bu tedaviler sonucunda cildinizdeki görüntü düzelir ve incelmeyle birlikte pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar.

Şu gerçeği de hiç unutmamak gerekir ki kendine iyi bakan, beden yıpranmasını geciktiren, beslenme alışkanlıklarını düzene koyan, bol su içip yeterince egzersiz yapan ve ideal kilosunu koruyanlarda bu sorun hiç yoktur yada pek azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir