Raynaud Hastalığı

Raynaud Hastalığı Bölgesel lokal kılcal damarların büzülmesi spazmne bağlı olarak özellikle parmaklarda, bazan da burun, dil gibi organlarda aralıklı olarak derinin solukluğu veya morarması ile karekterize olan durum.

Sebebi bilinmeyenler en çok görülen şekli olup daha çok sinirli genç kadınlarda görülür. Ayrıca; atardamar tıkanmasına bağlı olarak bağ dokusu hastalıklarına, ilaç zehirlenmelerine, protein metabolizması bozukluklarına bağlı olarak da görülebilir.

Parmaklarda nöbet nöbet olan solukluk veya morarmalar, soğuğa veya sinir gerginliğine bağlı olarak hızlanır ve artar. Renk değişikliği genellikle üç devrede olur. Önce solukluk, sonra morarma, en sonra da kızarma görülür. Hastalığın aktif devresinde ağrı olması pek sık değildir. Ancak uyuşuklukla birlikte, hissizlik, sızlama veya yanma sıktır.

Sebebi bilinmeyen Raynaud Hastalığı ikincil olarak meydana gelenlerden, iki taraflı olmasıyla, belirtilerinde hiçbir ilerleme olmaksızın en az iki yıldan beri bulunmasıyla ayrılır.

Diğer hastalıkların üzerine eklenen tipin tedavisi, altta yatan sebebin tanınıp tedavi edilmesiyle mümkündür. Sebebi bilinmeyenler, vücudu soğuktan koruyarak ve hafif müsekkinler yatıştırıcılar, sakinleştirici ilaçlar kullanılarak kontrol edilebilir. Nikotinin damarları büzücü hassasından dolayı bu hastalara sigara yasaktır.

Raynaud Hastalığı” 9 Yorum Yapılmış

 1. cansu

  Bende oldum ameliyat ama ögrendim ki bir işe yaramıyormuş şimdi çok iyi bir doktorum var… herkeze sadece derimki kesinlikle ameliyat olmayın hani çok ilerlemedikçe çünkü bir etkisi yok ameliyatın …sürekli tekrarlayan bir hastalık ben ne tedavi yntmleri denedim tık yok 🙂 malesef sadece diyorum ki rahat olalım mutlu olalım 🙂

  Cevapla
 2. kadriye

  varsada ben görmezden gelmeye devam edeceğimdir büyük ihtimalle!! ama bilmekte de yarar var. bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.

  Cevapla
 3. kadriye

  rengini bilmiyorum hiç dikkat etmedidim ama uyuşma oluyo evet. ben aslen parkinsonu araştırmaya girdidim ama nerden nereye… gerçekten ne hastalığım varsa artık!

  Cevapla
 4. BÜŞRA

  bendede var bu hastalık bende terlemede oluyo ama bişey çıkmıyo tahlillerde falan napıcam bilmiyorumm

  Cevapla
 5. burcu

  bende 10 yıldan fazladır raynaud hastasıyım cerrahi müdale istemedim ama şiddeti biraz daha fazlalastı.ağrılarım ve sızılarım aynı zamanda gerginliğim de arttı.tedavisinden memnun olan arkadaşlar bana da tavsiyelerde bulunursanuz sevinirim.

  Cevapla
 6. Canan

  yaklaşık 10 yıldır Raynaud hastası olduğumu biliyorum. 2 kez sempatektomi ameliyatı oldum ancak ameliyatların tek faydası ellerimdeki terleme ve morarmayı engellemesiydi. Ne var ki son 1 aydır terlemelerim nöbetlerimle birlikte yeniden nüksetti.
  Ben de yeni tedavi yöntemleri gelişmiş mi diye araştırıyorum

  Cevapla
 7. volkan

  evet gercekten bende kı artık kesınlıkle bu rahatsızlık cunku sıgara içtigim zamanlar el parmaklarımda şişme oluyor ve daha sonra agrılı kızarmalar görunuyor ve yaz kıs hep ellerım soguk bılgıler ıcın tesekkurler

  Cevapla
 8. kadeer

  ben de de uyuşukluk oluyodu doktora gittik dosya ya bu adı yazmış ben de bi araştırıyım dedim bilgi için çok saolun 😀

  Cevapla
 9. elif

  öncelikle bilgi için teşekkürler benimde ellerimde morarma oluyor ve daha başlangıc evresinde anlaşılan 🙂 biraya yakın süredir ellerinde soğukluk ve morarma başlaması üzerine birazcık araştırma yaptım..
  bilgiler için çok çok teşekkürler sevgiler … 😉

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir