Prostat

Prostat
Prostat, erkekte idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezine verilen isimdir. sadece erkeklerde bulunur. Görevi meniyi oluşturan sıvının çoğunluğunu salgılamaktır. Geç erkeklerde prostat bir ceviz büyüklüğündedir, ancak 40 yaşlarının sonunda ve 50 yaşlarının başında prostat büyümeye başlayabilir.

Erkeklerin çoğunda bu bir probleme neden olmaz. bazı erkeklerde prostat büyümesi idrar yoluna baskı yaptığı için idrar yaparken zorluk çekilebilir. sorunlar arasında gece yarısı idrara çıkmak için yataktan kalkmak ve sık sık idrar yapmak sayılabilir. idrar akışı eskiye göre yavaşlamış olabilir. idrar yapmak için zorlanmak gerekir ve idrarın belli başlı kısmı aktıktan sonra hala damla damla idrar gelebilir. Ayrıca kişi idrar yaptıktan sonra idrar kesesinin tamamen boşalmamış olduğu hissine kapılabilir.

Bazı erkeklerde büyüyen idrar ameliyatla küçültülebilir ve normal idrar yapmak mümkün olur. Prostat ameliyatı genelde erkeğin cinsel istemini ve cinsel gücünü etkilemez ama cinsel ilişki sırasında meni idrar torbasına boşaldığı için baba olma yeteneği kaybolur.

Bir çok vakada sorunlar prostat büyümesinden kaynaklanır. Bu durum can sikici olmakla birlikte ciddi değildir. Ancak bazen bu belirtiler prostat kanserinin habercisi olabilir, prostat kanseri de başarı ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Prostat kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Aşırı yağlı gıdalar prostat kanseri riskini arttırabilir, ayrıca ailesindeki erkeklerde prostat kanseri bulunan (baba, erkek kardeş, her iki taraftaki büyükbabalar) kişilerde risk iki kat fazladır. Birden fazla yakın akrabada prostat kanseri varsa risk daha da artar.

Bu şekilde risk grubuna dahil olan erkekler 40 yaşından sonra düzenli olarak prostat muayenesi olmalıdırlar. Prostat muayenesi makattan yapılan bir muayene ve kan testinden ibarettir.

Bu iki hastalık dışında özellikle genç erkeklerde görülen ve prostat iltihabı olarak bilinen bir hastalığı daha vardır prostatın. Sık sık idrar yapmak ve testislerde ve meni boşalırken ağrı duymak prostat iltihabının belirtileri arasındadır. Kolaylıkla tedavi edilebilir.

Prostat” 14 Yorum Yapılmış

 1. murat

  ben 14 yaşındayım.ve çok gece yatağa ıslatıyorum.bunun prostatla ilgisi var mı?

  Cevapla
 2. serdar

  iyi günler hocam sık sık idrara çıkıorum erkek organın ucunda yanma oluyor işedikten sonra bile bir iki damla geliyor gibi oluyor son günlerde de işeme sonunda koyu kahverengi kana benzer bir iki damla bir şey geliyor bu hastalığım yukarda belirtiğiğniz prostat intihabımı yoksa penis kırılmasımıdır cevabınızı bekliyorum…saygılarımla..

  Cevapla
 3. ZAFER FEYZULLAH

  ben cinsel ilişkiden sonra tuvalete gidiyorum. fakat penisin uc kısmında sürekli bi yanma ve sürekli idrara sıkışıkmış hissi veriyo…
  Bu sebepden gecede iki defadan fazla ilişkiye giremiyorum. giriyorum fakat boşalamıyorum

  Cevapla
 4. yolcu

  HOCAM 20 YAŞINDA Bİ GENCİM SON 1 YILDIR İDRARIMDA KALINTI OLDUNU HİSSEDİYORUM DOKTORA GİTMEKYE CEKİNİYORUM BU PUROSTAT İSE TEDVİSİ VAR MI

  Cevapla
 5. ERSOY

  Hocam iyi günler ben TUIP ameliyatı oldum yaklaşık 2 yıl oldu idrar akımı güzel fakat her idrardan sonra mesane boynundan kamışın ucuna doğru ağrı ve yalancı işeme sancısı oluşuyor detrusitol kullanıyorum fakat fayda etmiyor sizce ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz

  ersoy yazıcı

  Cevapla
 6. ahmet

  19 yaşındayım benim sorunum idrarımı yaptıktan sonra idrar kalmış hissediyorum nedeni nedir acaba

  Cevapla
 7. YUNUS

  İYİ GÜNLER BEN CİNSEL ORGANDAKİ AĞRI YÜZÜNDEN DOKTORA GİTMİŞTİM. BANA PROSTATİT OLDUĞUNU SÖYLEDİ

  CİPRONATİN 750 mg

  TADOLAK Fort 400 mg,

  TETRADOX 100 mg

  BU İLAÇ LARI VERDİ AMA İLAAÇLAR BİTMESİNE RAĞMEN AĞRILAR DEVAM EDİYOR
  BU İLAÇLAR DOĞRUMU VERİLMİŞ
  YADA GEÖMEDİĞİ İÇİN BAŞKA BİR RAHATSIZLIK OLABİLİRMİ

  Cevapla
 8. murat

  20 yaşında bir gencim.son günlerde sık sık tuvalete cıkıyorum.işemekte yanma oluyor cıktıktan sonra bıle sankı uzerıme işiyormus gibi oluyor neden acaba

  Cevapla
 9. serkan

  benim sorunum işemede yanma var ve işdik ten sonra bi iki damala idrar düşüyo ne yapmalıyım acaba prostatmıyım

  Cevapla
 10. kadir

  hocam iyiakşamlar dilerim benim sorum idrar akışımda gözle görülür bi yavaşlama var nedenini ögrenebilirmiyim teşekkürler.

  Cevapla
 11. kadir

  bilinmeyen agrılarda (yumurtalıklarda) nerontin ilacı ne derecede etkili olur (800 mg)

  Cevapla
 12. recep karlı

  merhaba benim sorunum boşalırken menim kanlı olarak geliyor.acı ve ağrı şu anda acaba tahriş mi oldu içerden diye düşündüm düzelmedi.yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 13. kadir

  ben 32 yaşındayım kronik prostat diye birşey varmıdır.eger var ise neler yapılmalıdır

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir