Penis Eğriliği

Penis eğriliği ameliyatla tedavi edilir

Penis eğrilikleri oluşum nedenlerine bağlı olarak 2’ye ayrılır, doğuştan penil eğrilikler ve edinsel (sonradan oluşan) penis eğrilikler…

Doğuştan olan penis eğriliklerinde penisin iç dokularında kısmi doku yapışıklıkları nedeniyle yapışıklığın bulunduğu yöne doğru eğriliğiyle görülür. Özellikle ergenlik çağında penisin boyutlarının büyümesiyle ortaya çıkar. Eğriliğin derecesine göre penisin şekli cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir veya ilişkiye engel olabilir. Tanı, ereksiyon halindeki penis’in görülmesi ile rahatlıkla konur. Doğuştan olan penis eğriliklerin ilaçla tedavisi mümkün değildir. Bu hastalarda cerrahi tedaviyle penis düzeltilebilir. Sonuç tam başarılıdır.

Penis’in Edinsel Eğrilikleri genellikle 2 nedenle oluşabilir.

Ereksiyon halindeki penisin cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlarda veya aşırı zorlamalarıyla maruz kaldığı travmalar sonucu kavernöz dokularda yırtılmalar oluşması. Bu hastalarda hemen cerrahi tedavi ile dokuların tamiri yapılmazsa genellikle peniste eğriliğe neden olabilir. Bu tip eğrilikler daha sonra gene bazı özel cerrahi teknikler kullanılarak ameliyatla düzeltilebilir.

Peyroni hastalığı özellikle 40-60 yaş hasta grubunda oluşur. Bu hastalığın oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Nedenleri arasında: Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek mikrovasküler travmalar, E vitamini yetersizliği vücuttaki büyüme faktörlerinden oluşacak patolojiler vardır. Hastalığın yaklaşık 12 ayı bulan akut döneminde peniste ereksiyonla oluşan şiddetli ağrılar ve eğrilik olabilir.Hastaların az bir kısmında semptomlar kendiliğinden düzelebilir. (ilk 12 ayda). Ancak bu dönemin sonrasında önemli bir hasta grubunda belirtiler ilerler ve ağrılar kaybolsa da peniste eğirlik giderek artabilir. Bazen de her iki yanda oluşabilecek lezyona bağlı olarak kum saati gibi boğumlu bir penis görünümüne neden olabilir. Peyroni hastalığının ilk döneminde ( 1 yıl ) ağızdan alınabilecek bazı ilaçlar % 30-40 civarında düzelme sağlayabilir. Lezyonun içine yapılan bazı enjeksiyonlar ile de kısmi düzelmeler görülmüştür. Eğriliği düzeltmeye yönelik asıl tedavi cerrahidir. Bu amaçla çeşitli cerrahi teknikler kullanılabilir.Bu belirtilen ameliyatlar hastalarda ereksiyonun normal olduğu durumlarda uygulanır. Ancak eğer ereksiyon sorunu mevcut ise penis eğriliği Penil Protez ameliyatı ile tedavi edilir.

Penis Eğriliği” 2 Yorum Yapılmış

  1. poyraz

    mrh.ben sol fıtktan ameleyat oldum bazen yumurtalık aşağıyadoğru cekiliyor bazende normal sevyesini alıyo penisde egriliktevar yine sol tarafa doğru doğüştan değil sonradan oldu bu sebeplerden dolayı kısırlık oluşabilirmi ameleyatımı nisan 2005 de hollandada oldum yaşım 28 bilgilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkurler.

    Cevapla
  2. selo

    merhaba ben bu konu hakkında bi soru sormak istiyorumda bana cevabını verirseniz sevinirim bende doguştan penis egriligi var tabi cinsel ilişkide rahatsız oluyorum ama bunu önemsemiyorum benim merak ettigim bu bende kısırlıga neden olabilirmi çünkü aynı yon egikte tarafında benim çocukluktan kalma fıtık ta varben bekarrım kısırlıktan korkuyorum cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir