Over kistleri

Over kistleri
Kadına özel bir sorun

Over (yumurtalık) kistleri her yaştaki kadının sorunu olabilir aslında. Çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen bazı hastalar kendilerindeki rahatsızlığın farkında değillerdir bile…

Çoğu over kist iyi huyludur ve genellikle 20-44 yaş arası kadınlarda görülür. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur. Kistler her zaman infertilite (kısırlık) nedeni değildir. Eğer oluşum sebepleri hormonal düzensizlik ise infertilite görülebilir. Ancak, over kisti ile gebelik oluşabileceği gibi gebelik de over kisti oluşturabilir.

Over kisti yumurtalık dokusundan kaynaklanan, içi genellikle sıvı dolu olup boyutları 2 cmden 30 cme kadar değişiklik gösteren oluşumlardır.

Sebepleri
En sık neden hormonal düzensizliklerdir. Normalde her adet döneminde overler içinde yumurta hücresini taşıyan ve boyutları 3 cmye kadar ulaşabilen folekül adını verdiğimiz bir kist oluşur. Sonra bunun çatlaması ile yumurta açığa çıkar. Kadın gebe kalmaz ise bu dönemden 14 gün sonra kadın adet görür. Ancak hormonal düzensizliklerde bu yumurta taşıyan kistler ya çatlamaz, ya sabit kalır ya da büyümeye devam ederek bizim basit kist veya folekül kisti dediğimiz kistleri oluştururlar. Geçirilmiş over iltihapları, çok fazla radyasyona maruz kalma da over kistine sebep olabilir.
Belirtileri

Her over kisti belirti vermez. Genellikle adet gecikmesi veya düzensiz kanama şikayetleri ile kendini gösterir. Ayrıca over dokusunda gerginlik oluşturarak o bölgelerde kasık ağrısı ya da çok hızlı büyüyerek karında şişkinlik yapabilir.

Kimlerde
Over kisti özellikle adet gören kadınlarda görülür. Adet dönemi başlamayan genç kızlarda veya menopozdaki kadınlarda nadir görülür. Ailesinde over (yumurtalık) kanseri, rahim kanseri bulunan kadınlar da riskli gruba girer.

Kistler kötü huylu mudur? Çocuk sahibi olamama nedeni olabilirler mi? Kistle birlikte gebelik oluşabilir mi?

Çoğu over kist iyi huyludur (yüzde 80-85) ve genellikle 20-44 yaş arası kadınlarda görülür. Tek taraflı, mobil ve düzgün yüzeyli olan kitleler iyi huylu iken; iki taraflı, katı, yapışık, düzensiz yüzeyli ve hızlı büyüme eğiliminde olan kitleler ise büyük olasılıkla kötü huyludur. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur. Kistler her zaman infertilite (kısırlık) nedeni değildir. Eğer oluşum sebepleri hormonal düzensizlik ise infertilite görülebilir. Over kisti ile gebelik oluşabileceği gibi gebelik de over kisti oluşturur. İlk gebelik aylarında gebeliğin devamı için gerekli hormonları salgılayan ve boyutları bazen 8-10 cmye ulaşabilen bir kist oluşur. Ancak gebelik ilerledikçe genelde küçülür ya da kaybolur. Takip etmek gerekir.
Kistlerin teşhisi için hangi yöntemler kullanılır?
Kistin tanısı için muayene ve ultrason yeterli olur. Ancak cinsi hakkında bilgi sahibi olmak için bazı kan testleri gerekebilir. Kanser şüphesinde ileri radyolojik tetkiklere başvurulur.

Tedavi yöntemleri

Over kistinin tedavisi cinsine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol hapları kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. Doğum kontrol hapları yumurtalıkların çalışmasını durdurarak mevcut kistlerin vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ancak 8-10 cmyi geçen ya da daha küçük olduğu halde 3-4 aylık takiple de sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ameliyat ile alınması gerekir. Cerrahi girişim, bariz ağrı ve kötü huylu olma şüphesi bulunan vakalara uygulanmalıdır. USGde büyük kistler, çok odalı kistler ya da kan akımındaki artma kanser işaretidir. Kötü huylu kistlerden şüphelenildiğinde hasta hangi yaşta olursa olsun derhal ameliyat yapılmalıdır. Menopozdan sonra kadınlarda rastlanan kistler daha önemlidir. Bunların kötü huylu olma olasılığı yüksektir. Ancak menopozdaki kadında tesadüfen rastlanan bir kist küçükse (çapı 5 cmden küçük), tek boşluklu ve inci duvarlı ise kötü huylu olma olasılığı çok düşüktür. Bu kitleler cerrahi tedavi yerine takiple tedavi edilmelidir.

Kistler alındıktan sonra tekrarlayabilirler mi?

Kistlerin tekrarlaması cinsine göre değişir. Hastayı 6 aylık muayene ve ultrason takibi ile izlemek uygundur.

Tedavi edilmezse ya da geciktirilirse hastanın karşılaşacağı sorunlar nelerdir?

Kist tedavi edilmezse daha da büyüyebilir, belli bir büyüklükten sonra yırtılarak karın içine kanama yapıp hastanın hayatını tehlikeye sokabilir. Kötü huylu ise vücuda yayılarak ameliyat edilemez aşamaya gelebilir.

Over kistleri” 170 Yorum Yapılmış

 1. GÜLBAHAR

  selam ben 22 yasında evli bir bayanım 10 aylık bebegim var bir hafta önce şiddetli karın agrısından doktora gittim sağ tarafımda patlamış over kist olduğu tesbit edildi aynı anda apantis ameliyatıda oldum acaba tekrar habile kalabilirmiyim birdaha gebe kalamam diye çok korkuyorum kalırsam belirli bi zaman beklemem gerekirmi tesekkürler

  Cevapla
 2. fadime

  33 YAŞINDAYIM SAĞ OVERDE 35*33*36MM İÇ YAPISI MİNİMAL HETEROJEN KALIN KAPSÜLLÜ KOPMLİKE KİST İLE UYUMLU GÖRÜNÜM İZLENMİŞTİR. BATINDA SERBEST SIVI SONOGRAFİK OLARAK ÖLÇÜLEBİLİR KİTLE İZLENMEDİ PARAORTİK PARAİLİAK BÜYÜMÜŞ LENF BEZİ SABTANMAMIŞTIR NE YAPMAM GEREKİYOR ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

  Cevapla
 3. özge

  merhaba ben 19 yaşındayım.2 ay önce over kisti ameliyatı geçirdim.10 cm çapındaydı.doktorum ameliyatta ne yaptığını anlatmıyor.yumurtalığımı almış olduğunu düşünüyorum…ağrılarım devam ediyor.mide bulantısı ve devamında kusma baş dönmesi çok oluyor.doktorum hiç bi doktora gitmemi istemiyor.ama ben gidicem.bu durum bni çok üzüyor ne yapman gerekiyor.şimdeden teşekkler…

  Cevapla
 4. gonca

  ben 27 yaşındayım.her ay sağ kasığımda şiddetli ağrılar oluyor ve bu ağrılar bacaklarımıda ağrıtıyor. kist olabileceğinden korktum ve doktora gittim çekilen filmler, tahliller ve ultrasonda hiç birşey çıkmadı. madem birşey yok neden her ay bu ağrıları çekiyorum?

  Cevapla
 5. mine

  mrb ben 19 yaşındayım.sol overde 12 mm ve15 mm çapında basit kistler mevcut 15 gün soğan suyu kullanımından sonra geçeceğiyle ilgili bir duyum aldım.bu doğrumu içmemde bi sakınca varmı?

  Cevapla
 6. tugba

  selam yha benim karnımın ağrısı baya vardı adetlerdede baya ağrı görüyodum doktora gittik safra kesesi kollebedir.Batında serbest mayi izlenmedi.sağ overde 33 mm çaplık kistik oluşumu mevcuttur dedi napmam lazım yaşım 15 teşekürkler

  Cevapla
 7. ayla çiçek

  ben 27 yaşındayım karın bölgemde çok şiddetli ağrı oldu ağrı sırtıma vurdu ultrasyon sonucu sağ over lojunda 5.2 cm boyutunda hemorojik over kisti denildi tedavisi ne olabilir çok acil yorumunuzu bekliyorum çok tşk

  Cevapla
 8. DİLEK

  ben geçen yıl temmuz ayında çikolata kistinden dolayı ameliyat oldum kistler alındı fakat daha sonraki bir kaç ay içinde regl olmadım 40 yaşındayım doktorum ameliyattan dolayı menepoz başlangıcı dedi ve bana climen kullanmamı söyledi bir yıl kadar kullandım daha sonraki kontrollerde meme ultrasonumda fiboadenom gözlendi bunun üzerine sintimamografi çekilecek çekilene kadarda ilaç kullanmamı bırakmamı söyledi doktorum tekrar regl olma şansım nedir erkenden menepoza girmek istemiyorum bir tedavisi varmı acaba? bu konuda aydınlatırsanız beni sevinimirm şimdiden teşk ederim………

  Cevapla
 9. ferhan

  Bundan 5 ay önce kadın doğum uzmanına gittim ve sol yumurtalığımda kist olduğunu söyledi.Tedaviye başladık olumlu sonuç verdi.Doktorum kistin kalmadığını söyledi.Son ilacım 1 ay önce bitti ve şimdi yine ağrılarım başladı.Tain durumundan dolayı başka bir yere geldik.Şuan doktora gitme gibi bir durumumda yok.Sizce kist yeniden ortaya çıkmış olabilirmi?

  Cevapla
 10. özlem

  bende geçen çarşamba ultrasona girdim 9mm kist görüldü bilateral olmak üzere ve endokrin test sonucuma göre doktorum ilaç vericekmiş arkadaşlarımın kullandığı ilaçlar dogum kontrol hapları bunlarn en az yan etkili olanı hangisi acaba kilo almak istemiyorum.Ve doğal yöntemler kist için ne kadar etkilidir?Aktardan alınan hormon düzenleyici bitki çayları etkili midir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 11. merve

  ben 16 yaşıındayım. bekar bir bayanım.bu gün doktora gittim.sol overde 57*39 mm boyutunda komplike kist izlenmekte dedi.kanser riski var mı? bir sorun yaratabilir mi?

  Cevapla
 12. duygu

  ben 19 yasındayım sag overimde kist vardı ameliyat oldum 3 ay olmadan tekrar çıktı doktor dogum kontrol hapı verdi sizce geçermi tehlikelimidir

  Cevapla
 13. kübraa

  merhaba ben 18 yasındayım adet gecıkmesıyle doktora bsvurdum yumurtalıgımda 7 cm boyunda kıst cıktı adet görmem için bi ilac verdı doktorum eger kücülmezse amelıyat olmalıymışım amelıyat olmaktan korkuyorum ne yapmalıyım??:(:

  Cevapla
 14. mustafa

  merhaba. eşimde sol yumuttalıkta 6.5 cm sağ yumurtalıkta 3.5 cm boyunda over kisti teşhisi koyuldu.şu an ilacla tedaviye başlandı.verilen ilaç İNFEX adında bir antibiyotik’miş.hastaneye kaldırdığım da agrısı vardı ama ilaçlı tedaviye karar verilince serum takıldı. ondan sonra agrıları dindi şimdi ara ara agrı yapıyor. acaba ameliyat gerektirir mi. riskleri nedir. bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 15. müjgan

  merhaba ben 38 haftalıkken bebeğimin karnında usg de over kist olduğunu tespit etmişti doktorum ve doğum yaptıktan 2gün sonra bebeğim ameliyat oldu ve karnındaki kist alındı.ve ameliyat eden doktorlar kistin9cm ve ilk defa bir bebekte görüldüğünü söylediler genelde 25 ve 45 yaşları kadınlarda görülür dediler ve kist tekrarlamasın diye sagyumurtalığını aldlar patoloji sonucu iyi huylu çıktı ve suan kızım 3aylık ve çok saglıklı ben size şunu sormak istiyorum acaba bu kist ilerde tekrarlaya bilirmi ve nekadar süreyle kontrollere gitmemiz gerekir… teşekkür ediyorum

  Cevapla
 16. HATİCE

  ben 18 yaşındayım bekarım ve sol yumurtalığımda polikistik over var.doktor bekar oldugum için bana ilaç vermiyor.ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 17. aysel

  ultrason sonucumu yolluyorum bilgilendirirseniz sevinirim. sag over 55*24 mm sol over 37*24 mm boyutlarında olculmustur sag overde 28*16 mm boyutunda duzgun sınırlı posteriorunda hiporokojen kompenenti mevcut yogun hipekoik içerikli komplike kist izlenmiştir.sag overde ayrıca 24*22boyutunda duzensiz sınırlı lobule konturlu yogun içerikli kistik lezyon izlenmiştir. sol overde 30*13 mm boyutunda duzgun sınırlı anekoik kistik lezyon izlenmiştir rdusg incelemede kistlerde anlamlı vaskularizasyon saptanmadı… bilgilendirirmisiniz iyiymi yoksa kotumu birde bu durumda cocuk sahibi olabilirmiyimmm tesekkurederim

  Cevapla
 18. ayşe

  mrba 23 yaşındayım. 5aylık evliyim 1 ay önce doktora gittim kist saptandı 2.4cm yasmin ilacı verildi. tedaviye başladım. ama bu ilaç çok halsizlik yapıyor. başka bir tedavi şekli var mı?

  Cevapla
 19. yağmur

  ben 7 haftalık hamileyim ve sağ yumurtalığımda 4cm bir kist tesbit edildi.bu kistin önceden var olup olmadığıyla ilgili bir fikrim yok. kistin bebeğimi düşüreceği konusunda endişeliyim.bu kist bebeğime nasıl bi etki yapabilir.nelere dikkat etmeliyim? yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 20. tuğçe

  ben 15 yasındayım karın ağrısıyla doktora gttm ve yumurtalılarımda kist oldunu ve ii hylu oldunu soyledi 3 cm ymiş doğum kontol hpı verdi bi sey olur mu ve ne ypmalıyım?

  Cevapla
 21. yasemen

  29 yaşındayım ve 1,5 yıllık evliyim. vajinusmus problemimi 2 ay önce çözdüm. bir yıl önce ultrasonda sol yumurtalığımda 5 cm ve 8 cm olmak üzere iki adet kist tespit edildi. 2 ay önce başka bir tedavi süreciyle ilgili yaptırdığım ultrasonda aynı iki kistin aynı boyutta hala sol yumurtalığımda olduğu ortaya çıktı. bu güne kadar herhangi bir şikayetim yoktu ancak bir haftadır göbek hizamın sol alt kısmında zaman zaman ağrı hissediyorum. sebebi ne olabilir kistler midir? gittiğim doktor alttan muayene etmek istediği için izin vermedim, bu tür rahatsızlıklarda alttan muaeyene gerekli midir?

  Cevapla
 22. selma

  merhaba.ben şikayetlerim için henüz doktora başvurmadım.son zamanlarda adet düzensizliği yaşıyorum.1 ay içinde 4defa kanamam oldu her biri 1 yada 2 gün sürdü ve sadece tuvalette kanama oluyor karın şişliğim çok fazla ve belli aralıklarla kasıklarım inanılmaz ağrıyor. beni bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler

  Cevapla
 23. canan

  Merhaba ben 31 yasindayim.2002 yılında ameliyat oldum.ameliyatta sag yumurtaligimi aldilar sol yumurtaligimda da temizleme operasyonu yaparak 3 te birini aldilarkistin yuvasi hala yumurtalikta ve zaman zaman büyüyor.patoloji sonucu temiz cikti..adetlerim düzenli fakat ilk günü cok agrı cekiyorum.sol bacagimda cok sık olmak üzere ağrı var.dogum kontrol hapı (myralon) kullandim iki sene.daha sonra ne gibi problemler yaşarım.bundan sonra ne yapmam gerekir yardimci olursaniz cok sevinirim.teşekkürler….

  Cevapla
 24. yasemin

  merhabalar benimde sag yumurtalığımda 52mmx38mm boyutunda bir kist var.2 yıllık evliyim.5 aydır yasmin kullanıyorum.kandaki ca 125ler normal çıkıyo.artık çocuk istiyoruz.fakat doğum kontrol ilacı kullanımıyla istenilen küçülme olmadı.şimdi ilacı bırakıp kendiliğinden hamile kalabilirmiyim.yada aranızda kisti olupta hamile kalan varmı.illaki ameliyat olmakmı gerekiyo.çocuğum olmıcak diye çok korkuyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 25. aysel

  Mrb.43 yaşındayım ve bekarım. Ultrasonda sol overde 44,6×33 mm boyutunda kist saptandı. kAn değerim CA-125 9,1 çıktı.Daha önce 7 yıl süreyle polikistik overe bağlı olarak Diane-35 adlı doğum kontrol hapı kullanmıştım.5 yıl önce aşırı baş ağrısı ve unutkanlık yaptığı için ilacı dr.tavsiyesi ile kestim.En son 10 gün arayla adet gördüm. Adet dönemimde aşırı bel ağrısı çekiyorum.Ayrıca troid nodülüne bağlı hergün levotiron alıyorum.Troid ve over kistinin birbirini tetiklemesi mümkün mü? DR.kistin yumurtalığın alınması riski doğurabileceğini söyledi.BENİM DE MAİLİME CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER….

  Cevapla
 26. dudu

  merhabalar ben doktoruma muane oldum.beni ultrasyona gönderdi.bana ordan gün 1 ay sonra gün verdiler günüm geldi gittim.ultrasonu çektirdim.sonra doktora göstermeye gittim.doktorum o hastaneden ayrılmış başka doktora gösterdim biz bakamayız dediler sizden ricam bana cevap yazarmısınız.ultrason sonucumda yazanlar bunlar SAĞ OVER LOJUNDA YAKLAŞIK 22MM ÇAPINDA DÜZGÜN KONTURLU HİPOEKOİK KİSTİK LEZYON MEVCUTTUR.BUNLAR YAZIYOR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER EDERİM.ALLAHA EMANET OLUN.

  Cevapla
 27. gkc

  ben 15 yasındayım sol overımde 9cmlik kist saplandı..:(
  büyük dedıler bıde genelde ağrı olmazmış ya patladığında döndüğünde falan olurmuş… bende 5 aydan beri sürekli ağrı vardı en sonunda dayanılmaz hale dönüşmüştü ve kistle karşılaştık… büyük olması, ağrılı olması, şiş olması nedeniyle kanser testi yapmaya ihtiyac duydular:( bi hafta hastanede tuttular..sıvı alındı icinden patolojiye gitti.iyi huylu basit bi kist dediler alaha şükür.. endokrin (adet düzenleyici) e yolladılar.. şimdi 1 2 adet dönemınden sonra ne hal almış diye bakıcaklar en büyük korkum ameliyat…inş. bu takip döneminde kendı kendıne yok olur

  ameliyat olan bayanlar.. biraz bılgı verin… ameliyat olduktan sonra neler oluyo kaç günde taburcu oluyosunuz (bildiğim kadarıyla ameliyt öncesinde 2 3 gun yatış yapılıyomuş) benım karnımdan alınıcak nasıl şeylerle karsılasıcam bilgi verirseniz sevinirim kafayı yiycem yaa.

  Cevapla
 28. Mine

  MERHABA BEBEGIM 4 AYLIK SAG OVERDE 9mm VE SOL OVERDE 7 mm LIK KIST GORULDU KAN TAHLILI ISTENDI ULTRASON YAPILDI BEBEGIME BI ZARARI OLURMU NASIL TEDAVI EDILEBILIR

  Cevapla
 29. şeyma

  merhaba ben 18 yaşındayım ve evliyim.sağ yumurtalığımda kist vardı ve 3 ay önce çok büyüdüğü için patladı.henüz çocuğum olmadığı için ameliyata almadılar.patlayan kist kanama yoluyla dışarı çıktı.ben 1 ay önce tekrar sancılandım ve bana sol yumurtalığımda 3,5 mm boyutunda iki tane kist olduğu söylendi ve ben şuanda adet dönemlerimde çok sancı çekiyorum.herhangi bi tedavi uygulanmıyor.sadece ağrı kesici veriyorlar.ben şuanda çocuk düşünmüyorum.ama ileride bir bebek sahibi olmak istediğimde bu over kistinin bebeğe ve bana bi zararı olurmu?kurtarın beni bu sancılardan.cevabınızı bekliyorum.mailime cevab verirseniz sevinirim.lütfen…….

  Cevapla
 30. elif

  merhaba ben elif 18 yaşındayım ultrasyonda sağ overde 40ve31mm olmak üzere kist saptandı doktorum iyi huylu yada kötü huylu diye birşey söylemedi sizce ne olabilir tedavisi cevabınızı bekliyorum hayırlı akşamlar

  Cevapla
 31. Kübra

  merhaba ben 15 yaşındayım sol overde 66x38m boyutunda ve içerinsinde bant bulunan kist bulundu sol kasıkta şişdetli agrı var adetim düzensiz oluyo doktorum kontrole gitmemi söyledi ama şuan bi ilac tedavisi uygulamıyo acaba gelecekte ne gibi bi sorunla karşılaşırım büyüme yada başka riskleri varmı ??

  Cevapla
 32. ezgi

  merhaba! ben 18 yaşındayım sol overde 48×23 mm lik hemorajik kist bulundu şiddetli karın agrım bel agrım adetimde gecikme ve düzensizlik oluyor adetim oldugu zamanda 10 günden fazla sürüyor ve yoğun oluyor doktorum 1 ay sonra kontrole gitmem gerektiğini söyledi ama tedavi uygulanmıyor sizce büyüme riski nedir ve ne gibi sakıncaları vardır

  Cevapla
 33. sinem

  ben 22 yasımdayım.1 ay önce karın ağrısı nedeniyle doktora gittim adetlerim çok düzenli ama çok ağrılı geçiyor.sağ ve sol olmak üzere küçük küçük kistler olduğunu söledi doktorum.dogum kontrol hapı ve mantar ilacı verdi.doğum kontrol hapını yarıda kestim.kullanamadım.ama suan çok şiddetli kasık ağrısı cekiyorum müthiş bir baskı var ve sanki heran karnımdan bişi düşecekmiş gibi hissediyorum.yardımcı olum mailime cvp verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 34. doğan deniz

  sol overe superpoze yaklaşık45*41mm boyutlarında rügüler konturlu, internal solid eko içermeyen anekoik kistik lezyon dikkati çekmektedir.
  sonuç: sol over kisti.
  Kötü birşey olabilirmi merak ediyorum yazarsanız sevinirim
  TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 35. erzincanlı

  Merhaba
  Benim bir yıldır sağ kasığımda kasılma var.sağ bacağımda uyuşuyor.sağ over lojunda 3 cm,sol over loyunda 2 cm çaplarında overyan kistlerle uyumlu keskin sınırlı hipodens lezyonlar izlendi.en kısa zamanda doktora gideceğim.ama çok merak etim ne anlama geliyor.bilen varsa çok makbule geçer.

  Cevapla
 36. ŞEYDA

  iki sene önce ultrasonda sol tarafta bleteral overlerde irili ufaklı kistlere rastlanmıştı.ama hiç bir tedavi olmadım.arada bir sol kasığımda ağrı oluyor.onun dışında şikayetim yok.tedavi olmazsam ilerlermi tehlikeli olabilirmi.

  Cevapla
 37. tugba

  merhaba benim 4.5 cm capında 2 tane overkistim var. adet düzensizliğim de var nasıl bir davi süreci izlemem gerkiyo ne gibi sakıncaları var bu kistin? yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 38. tuğba

  merhaba bir ay önce çektirdigim üst_alt batın bt incelemesi sonucu her iki overde büyüğü 16x12mm boyutlarında olmak üzere birkaç adet hipodens konturlu kist izlenmiştir doktor bir açıklama yapmadığı için endişeleniyorum mümkünse beni bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 39. sinem

  merhaba ben sinem kasık agrısı ve karın şişligiyle doktora gittim.sag overde 28mm boyutlu ince duvarı kistik lezyon, sol overde 19*38mm boyutlu düzensiz kistik lezyon oldugu söylendi. 21 günlük süreyle dogum kontrol hapı verildi. kistlerin çift taraflı olması tehlikelimidir, kansere dönüşme ihtimali varmıdır kötü huylu olabilirmi. şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 40. begüm

  merhaba ben 16 yasındayım sag overde 50 mm lik kist ve sol overde 2 cm lik bir kist daha bulunuyor… sag ve sol kasıkta cok sancım var.. doktor önemsiz oldgunu söylüyor.adetlerimde cok sık aralıklar la oluyor ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 41. fatma

  mrb bundan 4 ay önce gıttıgım kadın dogumcu sag yumurtalıgımda yaklasık 6,5cm buyuklugunde kıst oldugunu soyledı 21 gun kullanmam ıcın dogum kontrol hapı verdı kullandım hapı ve tekrar baska bı doktora gıttım kısımın kayboldugunu ve olmadıgını soyledı sızce bundan sonra neyapmalıyım

  Cevapla
 42. yasemin

  merhaba ben 22 yaşında bekar bir bayanım bende ilk adet gününden beri düzensizlik var.Doktora gittim bana doğum kontrol hapı tedavisi vermişti kullandım ama bıraktıktan sonra eskisi gibi oldum.adet düzensizliğim ardınca yine geçen yıl yine doktora gittim bu sefer farklı doktorlara test yaptılar önemli birşey bulamadıklarını söylediler ve bende konuyu araştırmayı bıraktım ama 1 haftadır sağ baçagımda şişlik var.o bacağımın üstünede oturamıyorum ööle belirgin bir ağrı yok yalnız bacağımı uzatınca uyuşmaya benzer garip bir sızı var.merak ettim ve buraya bakayım dedim acaba bendede over kisti olabilirmi.yani sonradan nüksedebilirmi bu hastalık ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim…

  Cevapla
 43. özlem

  merhaba ben 23 yasında nişanlı bayanım gecen yıl 15 cm sol over kıstı oldugunu ogrendım.fakat asırı agrım yok arasıra sancım var ama karnımda oldukca sıslık var.amelıyat dedıler yalnız ılerıde cocuk sahıbı olamıcagımı soyledı doktorum ve amelıyatı alamıcagınıda.kafam karıstı bunun patlama rıskı varmıdır?evlendıgımde ılıskı sırasında patlarmı?tesekkurler

  Cevapla
 44. MİNE

  merhaba bendede var kist iyileşmesinin belirtileri ne acaba yardmcı olurmusunz

  Cevapla
 45. GÜLER

  merhaba ben güler 39 yaşındayım gecen hafta douglasta solda sol over orjınli 3*3cm boyutlarında hipodens kistik lezyon (follikül kist) bulunda kan testlerınde CA 125 60 çıktı sizce kötü huylu mu? ne taysiye edersiniz.

  Cevapla
 46. nuray yılmaz

  slm ben 4 aylık evliyim cocuk düşünüyoruz doktora gittim sağ over33*22mm içerisinde 23*20mm boyutlarında basit görünümlü kistik oluşumu1 2adet follikül cıktı herhangi bir sorun cıkarmı bide karnim adet gördügümde cok agrıyor önere bileceginiz bir ilaç varmı ilginiz için teşkkür ederim

  Cevapla
 47. crazy06

  mrb ben 3aylık evliyim evlendikten sonra sürekli adet düzensizliği görüyodum.bu ay doktora gittim sol overde 5.4mm hemorajik kist olduğu söylendi.adet görmem için doktorum farlutal diye bi ilaç verdi.gebe kalmamı engellermi
  bunun ne gibi bi tehlikesi vardır ilaçla kaybolması mümkünmüdür.bununla ilgili bilgilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 48. mehtap

  24 yasındayım ultroson sonucunda sol overde 45X27 mm boyutynda hemorajik kist bulundu. kan testi istendi. kan testini sonucu daha belli değil ama aniden kanama gerceklesebilirmi? hemorajik kist hakkında bilgi verirmisiniz? tesekkürler

  Cevapla
 49. güleser

  40 yasında bır bayanım sag overde28x23 mm boyutlarında anekoik follıkül kıstım var tehlıkelı mı?

  Cevapla
 50. zeynep

  ben henüz 9 aylık evliyim bundan 3 ay önce 1 bebek düşürdüm doktora gittim kokulu akıntı vardı bu mantara döndügünü söyledi doktorum şimdi o yok ilaçlarımı bitirip kontrole gittigimde doktorum bana 2 haftada 4 cm lik bir kist oluştugunu söyledi henüz adet günüm gelmedi bu kist degilde çocuk olabilirmi teşekkür ederim şimdiden

  Cevapla
 51. tußa

  Daha 16 yaşındaym adet düzensizliği ve adet dışı kasık ağrılarından hastahneye gittm ailede genetik yumurtalık kanseri var.iki overdada kis bulgulandı ve doktor 3 ay sonra tekrar gelmem gerektiğini söyledi.over kanserinden korkuyorum vede amelyat olunursa hm kızlığımdan hemde anne olma şansımı kaybedicem nekadar citti bi boyut taşıo hastalığım bilmiorm ama halamında over kanserinden ölmesi bni korkutuyo:S:S

  Cevapla
 52. ruhşen

  ben önceden de yazmıştım.tam bir yıldır over kistimden tedavi oluyorum.doktorum 1 yılın sonunda bırakabileceğimi söledi.ama arada bir bacak ve kasık ağrım çok şiddetli oluyor.acaba tam tedavi olamadım mı diyorum.eğer tedavi edilmezse bir çok fiziki bozukluk ve bazı hastalıklara zemin hazırlıyor.bu da beni korkutuyor

  Cevapla
 53. ümmü

  sol overde enbüyügü 49*35mm büyüklükte birkaç adet anekoik kist izlendi sizce bunlar kötü huylumudur 42 yaşındayım

  Cevapla
 54. sevde

  sağ yumurtalığımda 5cm büyüklüğünde kist oldun u söyledi doktor.ilçala tedavi edildiğinde geçiceğini aöyledi.peki benm bu durumda iken hamile kalmam bir tehlike yaratabilirmi? cvbınızı bekliyorum…

  Cevapla
 55. nest

  slm bn 25 yaşındayım 2004 yılında sol yumurtalığımın dışında serbet maide bulunan 5buçuk boyutuda kistim vardı aldırdım ama 5 ay doğum kontrol habı kullandım ameliyattan sonra habı bıratıktan sonra tekrar üredi takip ettirdim ebatnı daha önceki iyi huylu çıkmıştı bu nedenle ameliyat tavsiyesi edilmedi şimdi ne yapmalıyım.

  Cevapla
 56. pınar

  ben 18 yaşındayım yaklaşık 1 sene önce çok sancım oldu acil hastaneye gittim 2cm kis olduğunu sölediler bizararı olurmu ve bidahada hiç gitmedim peki ilerde çocuğum olmama ihtimali varmı:(

  Cevapla
 57. serap

  merhabalar, ben 24 yaşındayım bugun doktora gittim bazı kontrollerim için nefrolojik hastasıyım sorunum şu ultrason çektirdim sağ overde 20mm lik follikül kisti mevcuttur.Endometrium kalınlığı 7 mm’dir.bunun ilerde bi problem oluşturur mu bunu ögrenmek istiyorum teşekkürler.

  Cevapla
 58. sinem

  sağ over içerisinde 27*22 mm boyutlarında düzgün konturlu anekoik basit kistler izlenmiştir. bunun anlamı nedir?

  Cevapla
 59. hasret

  23 yaşındayım.3 yıldır ara ara 4cm over meydana geliyo.doktor doğum kontrol hapı veriyor.ama bu aralar yine karnım şiş.sanırım tekrar meydana geliyor.

  Cevapla
 60. S€[email protected]

  ben 39 yaşındayım.sol overimde 3.6cm büyüklüğünde bir kist var bn daha öncede dış gebelikten ameliyat oldum.doktora gittiğimde kist sol taraftaydı bi başka doktora gittiğmde ise sağda çıktı bnde raporları doktora verdim karşılaştırdı kist kayma yapmış dedi böyle birşey olabilir mi?bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler:D

  Cevapla
 61. ZEYNEP

  ben 29 yaşindayim.2çocuk annesiyim.sol overde 6.5cm büyüklüyünde hemorojik kist saptandı.ne öneriyorsunuz.kanamalı kist.2cm düşmüş.şuan sa kasığimda ağri var.

  Cevapla
 62. yazgülü

  merhabalar ben 23 yaşında bekarım. adet düzensizliğinden dolayı doktora gittim. ultrasyonda sol oval içinde 27mm lik kis saplandı. sürekli miğdem bulanıyor. başım dönüyor. doktor ilaç önermedi. erkek arkadaşımla biraz yakınlaşma olmuştu ama yüzeysel olarak. ileri gitmedik. çok korkuyorum acaba ultrasyondaki kis bebek mi. böyle bir yanılgı olabilirmi. yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 63. yeliz

  merhaba ben 29 yaşındayım ve bekarım 6 – 7 yıldır kist sorunum var her defasında 6-7 mm çapında olur ve ilaçla tedavi görürdüm.fakat 2 haftadır sürekli karın ve kasık ağrısı şikayetiyle doktora gittim.çekilen ultrasonda sağ overde 59,7 mm soliter kist sol tarafta 30 mm kist olduğu görülüyor.bu ne kadar risklidir kötü huylu olma olasılığı ne boyuttadır.ilk defa kistle ilgili korkularım var ve doğum kontrol hapı kullanmak istmiyorum oldukça fazla yan etki yapıyor.beni bilgilendirirseniz çok sevinirim ve 60 mm ne kadar büyüklüğü sahiptir.

  Cevapla
 64. aysel açıkgöz

  merhaba ben 28 yaşında evliyim bundan 4 sene evvel endometrios kistinden ameliyat oldum şu an yine oluşmuş ve etrafını tuba sarmış doktorum ameliyat diyor bebek olmasına engelmi bunun için ameliyat şartmı bu konuda aydınlatırsanız memnun olurumve çözümmü

  Cevapla
 65. bolulu

  slm ben bolulu beim uzun süre bi hormanal bi sorunum vardı ve bununla ilgili tedavimi oldum ve sonucunda ultrasona girirnce olumsuz bi sonuç aldım ve sağ yumurtamda kistlenme oldu vu bu benim için çok moral bozucu bi durum.bununla ilgili sizden bi açıklama bekliyorum.

  Cevapla
 66. meryem

  slm ben 22 yaşındayım kist problemim var ulterus boyutları59*28*85mmdir.endometriyum çift duvar kalınlıgı 10.5mmdir.uterus haterojen görünümde olup uterusta korpus posterior yerleşimli birkaç adet myomla uyumlu görünüm mevcuttur.sağ overde 23*15*40mmve7.8cm3dür.sol over25*17*37mmve 8.5cm3dür.sol over içerisinde birkaç adet follikül ile uyumlu anekoik kistik görünüm mevcuttur bilateral overlerin parankim ekojenitesi ve vaskülerizasyonu normaldir douglasta serbest sıvı yoktur.durumum nedir ne yapmam gerek teşekkür ederim.

  Cevapla
 67. esmaa

  merhaba,ben esma mens düzensizligi vardı ultrasyonda sol overde 3 cm kist görüldü 5ay tedavi gordum,mens düzene girince tedavıyı kestım bikaç ay sonra tekrar sikayetlerım basladı,kist 12 cm olmuş amelyatta kistle birlikte overimde alındı ama kist bening huylu cıktı, bu durum kısırlıga yol acarmı aklımdan bi türlü cıkmıyor,bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 68. ayşe

  Merhaba, Ben 30 yaşındayım sağ over içersinde 15×11 mm boyutlarında düzgün konturlu anekoik basit kist bulunmuştur. Bunun anlamı nedir? Ben evliyim ve henüz çocuğum yok, ilerde kısırlığa sebep olabilir mi? Doktorumla şuan konuşamadım ama canım çok sıkıldı.Bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  Cevapla
 69. nur

  slm ben 20yaşındayım sağ ve sol yumurtalık olmak üzere ikisindede 3cm büyüklüğünde kist var şu anda doğum kontrol hapı kullanıyorum doktor tedavisi altında ama aklımda hep sorularım var hap tedavisi geçirirmi ve ben ne zamana kadar hap tedavisi görücem ve bide ilerleyen hayatımda beni etkilermi bu hapları kullanmam aklımdaki soruları size yazdım cevap verirseniz beni aydınlatmış olacaksınız şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 70. peri

  slm ben 21 yasındayım bekarım 3 aydır relg olamıyorum. yazın amerıkadaydım yemek alıskanlıklarım deısklık oldu. ama hala hasta olamdım acaba bende kist olusması soz konusumu doktora gıdıcem ama once sıze bır danısmak ıstedım

  Cevapla
 71. petek

  mrb benim sağ overde17 mm boyutlu kist bulundu sol ovrde bişey bulunmadı bunun tadavisi nedir? ileride daha büyür mü?ne gibi sorunlar açarcvp bkl tşr.

  Cevapla
 72. hatice

  merhaba..23 yaşındayım.doktora idrarımda koku ve sık sık idrara çıkma şikayetiyle başvurdum..ultrasonda sağ adneksiyel alanda 53*38 mm boyutunda ince cidarlı kist bulundu..idrarımda iltihaplanma vardı ve ilaç tedavisi uyugulanması gerektiği söylendi..ilaçlara başladım..
  yanlız ince cidarlı kist hakkında beni bilgilendirirseniz memnun olrum..İYİ GÜNLER..
  …HEMEN CEVAP LÜTFENNN…

  Cevapla
 73. tuğba

  ben 17 yaşındayım adet düzensizliği şikayetiyle doktora gittim.ultrasona girdim sonucta sağ over pco görünümünde dendi.ama ben anlamadım be ne demek bana acıklarmısınız şimdiden tesekkürler.

  Cevapla
 74. sena

  merhaba ben sena 16 yaşındayım ve 2 yumurtalığımdada over kist var ama 2 yumurtalığımı doldurmuş yaşım küçük olduğu için kortuzon başlıyamıyor ve ayağıma vuruyor ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 75. hatice karadağ

  merhaba iyi geceler.dün doktoruma gittim regl gecikmesi sebebiyle.aslında ayın 21inde regl olmam gerekiyordu.son regl tarihim 19 ağustostu.doktorum sağda 20mm follikül kisti olduğunu söyledi . birde raporumda öntanı olarak over disfonksiyonu oldupu yazıyor bunun hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim . bunun bir zararı vardmıdır ? regl gecikmesine sebep olurmu vede gebeliğe engelmidir.

  Cevapla
 76. deniz

  ben 27 yaşındayım. daha evli değilim ama bir ilşkim var. bende 7 cm büyüklüğünde kist çıktı. Doktor doğum kontrol hapı kullan dedi. ancak ne kadar kullanacağım konusunda bilgi vermedi. ayrıca adet dönemimde çok acı çekiyorum. karnım normal günlerde de çok ağırıyor. ayrıca tuvalete çıkma konusunda zorluk çekiyorum. lütfen bilgi verirmisiniz teşekkürler.

  Cevapla
 77. hacer

  merhaba ben 20 yaşındayım ve evliyim bende over kisti var anekoik kist dedi doktorlar sol overde 34mm çapında kist izlendi ameliyat olmam gerekirmi veya gebe kalmama engelmidir.

  Cevapla
 78. Ayşenur

  merhaba bende 14 yaşındayım ve over kistim var. Endometrium çift duvar kalınlığı 10 mm ve sol overi kaplayan kalın duvarlı yoğun içerikli 26*27 m boyutlarında kistik lezyon var ve sağ over feriferinde 7-8 adet mm rik boyutlu follikül kisti izlendi.Lütfen bana kistin kötü huylu olup olmadığını söyleyebilirmisiniz? Günlerdir uyku girmiyor gözüme.

  Cevapla
 79. yeter güneş

  merhablar benim sağ overde 49×41 mm çapında bir kist tanısına varıldı.henüz dün tahlillerimi yaptırdım sonuçarı cuma günü alacağım ve korkuyorum tehlikesi nedir,neden meydana gelmiştir,ileride çocuğumun olmasına engelmidir,beni acil bilgilendirirmisiniz.

  Cevapla
 80. dilek ....

  merhaba ben 23 yasındayım ve 1 cocugum var sag overde 5 cm kiste rastlandı arastrıyrm hep 5cm altı ve üstü olarak anlatılmıs 5cm olnca durumu ne olyu ögrenebilirmiyim lütfen yardımcı olun cünkü rahmimdede yara var

  ACELE CVP

  Cevapla
 81. filiz

  ben 18 yaşındayım.20 günden fazladır kanamam var bi 6 gün önce doktora gitmiştim sol overde 3cm lik kis var.doktor bana primolut-n yazdı 2,3gün sonra kanamamın geçiceğini sölemişti ama 4 gün oldu kanamam devam ediyo.cvbınızı bekliyorum daha beklemelimiyim yoksa hemen doktora gitmelimiyim.

  Cevapla
 82. NURAY SEVİNÇ

  MERHABA BEN POLİKİST OVER HASTASIYIM YAŞIM 32 1AYDIR GLOFEN KULLANIYORUM SOLYUMURTALIK TEMBEL ÇALIŞTI SÖYLENDİ ANCAK KİST İN KAÇ SANTİM VEYA MİLİM OLDU SÖYLENMEDİ YAKLAŞIK 3 YILDIR ADET DÜZENSİZLİGİ YAŞIYORDUM BENİM SORMAK İSTEDİGİM GLOFEN KISIR OLAN BAYANLARAMI VERİLİYOR BİRDE 2 ÇOCUK ANNESİYİM 3 YILDIR KORUNMUYORUM HAMİLE KALAMADIM KİST DEN DOLAYI GALİBA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 83. nesrin erkan

  hem sağ hem sol tarafta sağ tarafta 28,42mmsol tarafta 35,41mm hemorojik kist oluştu klomen hapı kullanmıştım ondan olabilirmi korkuyorum ne olur bi yanıt verin

  Cevapla
 84. Dilek Aydoğan

  2 gün önce gittim kadın doğum doktoru sol yumurtalığımda 7 cm büyüklüğünde çikolata kistinin olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi sizce ameliyatta yumurtalığımın alınması söz konusu olurmu? bu gün ca 125 değerim 76 çıktı sizce bu sayı çokmu yüksek?

  Cevapla
 85. GÜLTEN

  Merhaba benim annem 44 yaşında ve sağ yumurtalığında kis var ve git gide büyüyor doktor ilaç tedavisi düzeltir demiş ama düzelmiyor ve büyümeye devam ediyor ne yapmamız gerekiyor.

  Cevapla
 86. burçin

  mrb ben 17yaşındayım…böbrek ağrısı için doktora gitmiştim ve ultrasona yolladı ve 37mm çapında kist olduğu ortaya çıktı…adetlerimde çok düzensiz….adet başlangıcında gel hapla tedaviye başlayalım dedi sizce ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim…

  Cevapla
 87. demet

  arkadaslar bende kasık agrısı sıkayetıyle doktora gıttım bnmde sağ over kisti belırlendı ama bu kıstın huysuz oldugnu zaman ıcerısınde kndılıgınden kaybolacagını soyledı doktorum oyle de oldu bı kac aylık ultrason tkıbıyle yok oldugnu gorduk bunun sebbı ıse adet donemınde yumurtalıklarımızın oldugundan bıraz fazla sısmesıymıs eger cok prblem edıorsanız takıbı elden bırakmayın benm agrılarım tekrardan baslamaya basladı tekrar olmasından korkuyorum be kntrole gıdıcem bana maıl atmak ısteyen [email protected] a atabılırler

  Cevapla
 88. lila

  merhaba bugün hastande sağ tarafımda 2,5 cm çapında kist olduğu ortaya çıktı bunun kötü huylu olma olasılığı varmı ayrıca kısırlığa yol açarmı 25 yaşındayım bekarım

  Cevapla
 89. büşra

  merhaba 22 yaşındayım geçen yıl şiddetli agrıyla sağ overi de kistim oldugu ortaya çıktı 6 cm lik kesinlikle ameliyat denildi ama ben bir ay ilaç kullanmayı istedim ilaçı kullandım ve bir ay sonra kistim gitmişti ama daha sonradan tekrar çıktı ortaya ve şimdi sanıyorum tekrardan çıktı beydana çünkü regl olamıyorum sizce sürekli ortaya çıkması normal mi ? cvp larsanız sevininim rteşekkürler

  Cevapla
 90. Ceyin

  ben 17 yaşındayım 7cm yakın kist bulunmakta bunun tedavisi için ameliyatra gerek duymadığını sölediler sizce ilerde herhangi bi zarar meydana gelirmni?_

  Cevapla
 91. efsun

  ben 20 yaşındayım sağ tarfımda 20cm cicavarında kist saptandı ve ameliyat gerekti ameliyat oldum ama şimdi adet görmüyorum ve kasıklarımda ağrı var benm tedevm ömür byu doğum kontrol hapları olduğu söylendi bilgilendirirseniz sevnrm daha bekarm çocuk sahibi olmama nedenmidir

  Cevapla
 92. banu

  ben 24 yaşındayım sağ yumurtalığımda 3,5-5cm kadar değişen bir kistim var.yaklaşık dört yıldır tedavi görüyorum küçülüp büyüyor ama hiç yok olmadı.bunun yanında sol yumurtalığımda da 5-5.5cm arası bir kist daha oluşmuş adet sancılarım çok ağrılığı oluyor inanılmaz midem bulanıyor ve adtim bittikten sonra 10gün falan bir kanlı (çamurumsu)akıntım oluyor bu beni çok huzursuz ediyor bekarım evlenip çocuk yapmam gerektiği söyleniyor ama bu amanda hemen gerçekleşesi bir durum deil.ca 125 değerlerim hep yüksek çıkıyor.bir problem yaşarmıyım???şimdiden teşekkür ediyorum…

  Cevapla
 93. mehtap

  ben 24 yaşındayım daha önce over kistlik vardı bende doğum kontrol ilaçları kullandım 7 ay doktora gittiğimde yok dedi daha sonra mide ağrısı için gittiğim doktorda ultrasyon ve emar sonucu 4×5 boyunda sağ yumurtalığımda kist olduğu çıktı şimdi doğum kontrol ilaçı kullanmaya başladım nişanlıyım ve düşünmeye başladım acaba çocuğum olmayacakmı benim sol yumurtalığım temiz ama bu kist hamile kalmamı engellermi

  Cevapla
 94. ecesu

  mrb ben 20 yasındayım sol yumurtalıgımda kistim var doktorum bana yasmin verdi 3 haftadır kullanıyorum ve aşırı kanamam var sizce normalmıdır doktorum yok tatılde onun için size sorım dedım cvplarsanız çook amaçok sevınırım nolur cvbınızı beklıyorum acil kolay gelsın

  Cevapla
 95. fatoş

  mrh sol yumurtalığımda over kissi var çoçuk sahibi olamıyorum ama bi kere düşük yaptım kasıklarımda şiddetli ağrı var doktorum ameliyat dedi güvenemedim beni aydınlatırsanız çok sevinirim tşk……

  Cevapla
 96. hale

  merhaba ben 23 yaşında bir bayanım. yumurtalık kisti nedeniyle bir yumurtalığım alındı, bekarım ve bu ilerde doğum yapmam için bir sorun teşkil edermi…? şimdiden teşekürler.

  Cevapla
 97. şirvan

  mrb ben 23 yaşında bir bayanım yumurtalığımda kistlenme oluştu ve kist ameliyatla alındı. Bu ilerde doğum yapmamda bir sorun teşkil edermi? teşekürler…

  Cevapla
 98. yeliz24

  simdiki kıstlerın boyutu 22*19*14 mm homojen anekojen içerıklı lezyon dıyolar ama buyuyo ne yapmam gerek

  Cevapla
 99. yeliz24

  ben 24 yasında 2 cocuk annesıyım kasık agrısı sıkayetıyle dktr.gıttım ve follıkul kıstı cıktı onemsız dediler ama her ay ultrasona gırıyorum ve gun gectıkce dıger aya bakarak buyuyo kıstler 4 tane sag tarafda kasık agrısı ayak da ve belımde agrı oluyor ne yapmam gerekıyor şimdiden tesekkurler

  Cevapla
 100. neslihan

  merhabalar
  yaklaşık 6-7 ay önce kasığımdaki ağrıyla doktora gittim.sol yumurtalığımda kist olduğunu öğrendim.5 cm idi yaklaşık 5 ay boyunca yasmin’i kullandım ancak bir hafta önce sabah şiddetli bi ağrıyla uyandım doktora gittim ve kistin boyutu 6,5 cm den fazla çıktı ameliyat olmamı söyledi.şuanda başka bir hastaneye gidiyorum orada tahliller tekrar başladı.sadece adet olacağım hafta çok ağrı çekiyorum ne yapmam gerekiyor bilmiyorum 24 yaşındayım ve bekarım 1 ay sonra evleniyorum ameliyat olmalımıyım yoksa ilaç tedavisine devam mı etmeliyim.kistin patlama ihtimali beni çok korkutuyor.

  Cevapla
 101. banu

  merhabalar
  ben banu 23 yaşındayım 4 yıldır falan sağ yumurtalığımda 3,5 cm lik kist vardı zaman zaman büyüyüp küçüldü şimdi ise sağ yumurtalığımın yanı sıra sol yumurtalığımdada 5,5 cmlik bir kist oluşmuş ca125 değerlerim hep normalin üstünde çıkıyor dr.um ameliyat yapma taraftarı deil ama adet sancılarım çok fazla ve midem çok bulanıyor doğum kont.hapı çok kullandım ama yok olmuyor büyük bir prob.yaşarmıyım

  Cevapla
 102. KaRdeLeN

  seLam ßen 14 yasınDayıM HeR iKi OweRdé 3 cm kisT qÖRüLdü tomoqRaFiDe.. HaRekeT eDDiqiMDe aqRıM OluyoR naßaßiLiriM..! ZaraRı warmı _? Ne ÖneRiRsiNiz NeDeN OLuoR ßiLqiLenDiriReNiz SéviNiRiMmM…..!! =( x( x'( CewaP weRiN PLusss..!

  Cevapla
 103. Senem

  slm 14 yasinda 15 santim 7 kilo kist dolayisiyla sol yumurtaligim tamamen alindi suan sag tarafta var ustelik prolaktin cok yuksek 5 santim kist var sag yumurtaligimda giderse cocugum olmazmi 🙁 daha 19 yasindayim.

  Cevapla
 104. ÖZNUR

  SELAM BEMDEDE SOL OVERDE KIS VAR SOL TARAFIM ŞİŞ DURUYO VE SANCI YAPIYOR YORULDUGUM ZAMANBACAGIMA VURUYOR BAGZEN TOPALLAMAMA BİLE NEDEN OLUYOR KARNIMDA DA ŞİŞLİK VAR NEDENİ KİS Mİ ACABA KADIN DOGUMA SEVKEDİLDİM DURUMU ÖGRENİCEM ARTIK HERKESE SAGLIK VE SIHHAT DİLİYORUM!….

  Cevapla
 105. esra

  merhabalar 20 yasındayım ve sag tarafımda 33×30 boyunda follikül kirsti oldugunu ogerndim ve 3 ay boyunca yasmın adlı dogum kontrol hapını kullanıyorum.Kuculme olmus ama 2 ıken 3 olmus ve agrılarım cok fazla adet donemımde cok asırı sancım var devamlı mıdem bulanıyor ve tansıyonum dusup bayılma gıbı olaylar yasıyorum ve bu arada akdenız anemısıyım artık cok korkuyorum ne yapamam gerekıyor.Teşekkür ederim.

  Cevapla
 106. öznur

  herkese selam ve tüm kadınlarımıza gecmis olsun.Benimde sol overde 4.5 veya 5 cm buyuklugunde kıs saptandı.sol tarafımda sancı,agrı ozellıkle cok hareket ettıgım zaman bacagıma vuruyo ve bagzen topalladımda oluyor.Ben bu şikayet uzerıne doktora gıttım fıtıktan şüpeleniyordum ama emar sonucunda kis cıktı beni kadın doguma sevketti.Bakalım nasıl cıkıcak sol tarafım şiş duruyo ve karnımda son bir yıldır şişlik var sebebının kis oldugunu dusunuyorum insallah ıyı huyludur bende bu rahatsızlık hamıle ıken basladı bu uçuncu yıl ama bu yıl dahada rahatsız edınce doktora gıttım işte sonuc bu sizlere tesekkur edıyorum saglıkla kalın.

  Cevapla
 107. güler

  merhaba ben 21 yaşındayım adetim hiç bir zaman düzenli olmuyo 2 ayda bir 4ayda bir oluyorum .doktora gittim ve bendede 6.5 cm kist oldugunu ögrendim asırı derecede agrım oluyo kasıklarımda ve karnım şişiyo sürekli…doktorum amaliyat olmamı önerdi. peki amaliyat olmasam bu kistin ilerde bana zararı olurmu? bilgilendirirseniz sevinirim…

  Cevapla
 108. ayşee

  mrb 20 yaşındayım. 3 ay önce sağ ve sol yumurtalıklarımda over kisti olduğunu öğrendim. doktor doğum kontrol hapı kullan bir ay sonra gel dedigittiğimde aynı hiç erime yoktu yine ilaç kullan dedi. artı bir inceleme yapılmıyor bu kistler tehlike taşır mı??

  Cevapla
 109. gülten

  merhaba dün 2.5 aydan beri adet göremdiğim için doktora gittim ve sol yumurtalığımda 4 cm büyüklüğünde over kist bulundu doktorum birtakım ilaç verdi ve bunları kullan 1 ay sonra gel dedi kistin büyümesi mümkün mü? ve harhangi bir tehlikesi bulunuyorumu?(kansere çevrilebilirmi?)ve çocuk sahibi olmamda bir sorun yaratırmı?beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  Cevapla
 110. simge

  ii günler bn 22 yaşındayım yumurtalıklarımda kist var ilk 17 yaşımdayken ögrendim dr geçmes dedi sag overde 48.24 sol over 40.20 mm lik kist olduğunu söledi peki bu ilerde bebek sahibi olmama engel olurmu yada bana zararı nelerdir.

  Cevapla
 111. bihter

  mrb ben 21 martta adet olmaya baslamistim bugun mayis 13 acaba gebemiyim 3 defa eczaneden satin aldigim gebelik testi yaptim ama hepside negatif cikti esimde korunuyodu bende dogum kontrok hapi kullaniyordum ama bir kac defa unuttugum oldu ve ertesi gun veya ondan sonraki gun gunde 2 sefer hap aldim simdi hap bitti almiyorum lutfen beni bilgilendirimisniz cok acil tskrlr

  Cevapla
 112. emel

  merhabalar ben 28 yaşında bir çocuk annesiyim.öncesini bilmiyorum ama 5 yıldır polikistik over hastasıyım.sürekli farlutal kullanıyorum .ilacı almazsam adet göremiyorum. şekerli gıdalara karşı zaafım var.çikolata olsun tatlı olsun yemezsem rahatlıyamıyorum.kiloluyumda 5 sene içinde yaklaşık 30 kilo aldım.çok sıkıntılıyım.bir haftadır azaltmaya başladım ama arada bir kaçamak yapıyorum.merk ettiğim şu ki şeker hastası olma gibi durumum olabilirmi tahlil yaptırdım ama sadece açlık olarak yükleme yapılmadı.sonuç normal çıktı.bana bir yol gösterirseniz sevinirim .biraz fazla oldum belki ama.şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 113. merve

  ben 20 yaşındayım bana polikistik over teşhisi konuldu ve ilaç tedavisi olarak diane 35 kullunmam gerektiği söylendi.ben yaklaşk 1,5 sene düzenli olarak kullandm daha snra 5 ay ara verdim ve bu dönemde tekrardan adet düzensizliğim ve tüylenme problemim tekrardan meydana geldi.diane 35 kullanmamamın sebebim ilaç hakknda bir tkm dumlar almam özellikle evlendikten snra gebe kalma hususunda bir problem çkacağı gbi söylemler aldı.Açıkçası ben diane 35 hapının ne kadar yararlı ve ne kadar zararlı olduğu hakkında beni aydınlatırsanız çok sevinirm.Şimdiden ilginize teşekkür ederim

  Cevapla
 114. Eda

  Over kistten ve apandistten ameliyat olmus birisiyim aslında over kist olduğunu belirtyle anlayamdk enazndan doktora gidene kadar doktor apandisit ameliyatından sonra kist herhangi bi sorun cıkarmazsa ilacla tedavi edebileceğini söyledi fakat bu ameliyat sırasında kist kanama yapmıs ve acilen kadın doktoru devreye girmiş sadece sunu bildirmek için yazdım sağlık için bence mutlaka doktora görünmek lazım… ben 20 yasındayım ve bu 2 ameliyat ağırıma gitti. yasanılacaktı belki ama kontrole falan gitseydim bu over kist ameliyatı olmayabilirdi..
  ((annem sık sık doktora gidelim derdi ama ben gitmemek için diretirdim simdi düşünüyorum da yanlıs davranmısım ameliyat olduktan sonra düşünmeninde bi anlamı kalmadı:)))

  Cevapla
 115. özlem

  8 yaşındaki kızımın sol overi normalden büyük(34-11mm)çıktı ve sol overde 3 adet kist çıktı ne yapmalıyım?teşekkür ederim

  Cevapla
 116. nazlı

  merhaba ben 19 yaşın da genç bir kadınım 5 ay önce kasıklarıma saplanan bir sancıyla doktora gittim ve ben de sağ overde 28 mm lik düzensiz kistizlendi bunun sebebini ve sonuçlarını öğrenebilir miyim teşekkürler

  Cevapla
 117. Selma

  merhaba ben 17 yaşındayım.3 hafta önceki çektrdigm ultrasonda kist olmadıgı saptandı.ama 3 hafta sonra çektirdigm ilaçlı tomografide sag overde 3 cm büyüklügünde kist saptandı.3 hafta içinde bu kadar olması nekadar zararlı?teşekkür ederim

  Cevapla
 118. gunaydin

  bende 0,5 cm bıyunda kist var acaba tedavisi nedir tehlikelimidir

  Cevapla
 119. meral

  merhaba 17 yaşındayım 1 yıldır over kisti sorunuyla karşı karşıyayım ilk öğrendiğimde 17 cm di küçüldü 6 cm iken patladı acil ameliyat oldum ameliyattan 2 ay sonra yine aynı sorunla karşılaştım ilaçla tedavi edildi aralık ayında yine aynı ağrıyla kadın doğuma başvurdum torsiyon oluşmuş dediler ilaç verdiler şimdi yine kist sorunum var çok ağrı çekiyorum 14.03.2008 de yapılan mr da
  -douglasta batın içinde serbest sıvı izlenmektedir.
  -over kisti nedeniyle operasyon öyküsü veren hastada sağ over lojuna uyar lokalizasyonda yaklaşık 2*1 cm boyutlarında çevresel kontrast tutan küçük bir kistik lezyon izlenmektedir(ovarian follikül kisti?, tubovarian abse?)
  -bilateral gluteal bölgelerde cilt/ciltaltı dokularda ve gluteusta maksimus adelelerinde intramüsküler enjeksiyonlara bağlı olması muhtemel diffüz yumuşak doku ödemi. yazıyor.kadın doğum doktoru benimle ilgili bir sorun yok dedi ancak ağrılarım geçmedi bu konuda biraz bilgilendiririzseniz ve yönlendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 120. ezgi

  merhaba ben 19 yasindayim 1 tane oglum var dogumdan sonra karnim sismeye basladi doktora gittim kist ola bilecegini soyledi cok kist 10cm acaba kotu huylu ola bilirmi

  Cevapla
 121. Sevkul

  Merhaba, ben 33 yaşında 5.5 senelik evli bir bayanım. 3 Sene çocuk istemedik. 2.5 sene oldu hamile kalamadım. Araştırmalar sonucunda Sebebi bilinmeyen kısırlık dendi. Aralık ayından itibaren düzensiz ve şiddetli ağrılı adet dönemleri yaşamaktayım. Karın bölgesinde şişlik, hazımsızlık, mide bulantısı yaşıyorum. Ocak ayından itibaren yumurta çatlatma iğneleri doktor uyguladı. Bu ay yumurta geliştirici ilaç kullandıktan sonra iğne oldum. 4 günsora kasık ve karın ağrısıyla acile giitim. 7.58 cm çapında sağ over kisti ultrasonda gözüktü. Basit over kisti denildi. Antibiyotik kullanıyorum. Doktor ameliyat önermedi.Kist ne kadar zamanda vücutta atılır? Nasıl bir tedavi uygulamam gerekir? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim….

  Cevapla
 122. meral

  selam arkadaşlar ben6 yıllık evliyim ve bi kızım var polikistik over hastasıyım ve eşimdede varikosel var ama genede çocuğumuz oldu.hemde sadece ilaç tedavisiyle şimdi ikinciye tedavi başladık 10 gün sonra test yaptırıcam ama çok heyecanlıyım sanki olmayacak gibi inşallah he şey yolunda giderde sizle paylaşırım

  Cevapla
 123. sevil erk

  33yaşındayım. 3yıldır hamile kalmak için tedavi görüyorum(yumurta çatlatma),son zamanlarda adet sancılarım şiddetlendi ve bugün 7cm’e 6cm boyutunda over kistimin olduğunu öğrendim.eğer ameliyatla kisti aldırırsam hamile kalamama ihtimalim varmı ve eğer varsa kisti aldırmazsam sağlıklı bir hamilelik geçirebilir miyim?

  Cevapla
 124. beyhan aslan

  ben 24 yaşında evliyim ve 6 cm sağ overkistim var kistim ilişki sırasında patlamış şimdi ilişkiye girmekten korkuyorum yine böyle bişeyle karşılaşabilrmiyim acaba

  Cevapla
 125. tuba daşkın

  slm. 9 haftalık hamileyim ve hamileliğimin 7. nci haftasına kadar herşey normaldi 8 .nci haftasında sol overde 19.6 mm kist tespit edildi ve 10 gün sonra

  Cevapla
 126. ebru

  ben 14 yasındayım gecen sene sol overden 5cmlik bir kist alındı. fakat ameliyattan 18 gün sonra tekrar 6cmlik bir kist daha cıktı onu dogum kontrol hapı ile erittiler. Daha sonra kistler için zoladex ignesi yapıldı ve adeti durdurdular ignenin etkisi yeni gecti tekrar soldan 6 cmlik bi kist cıktı fakat bu digerlerinden farklı digerleri folekül diye adlandırılıyordu fakat bu sefer 6 cm capında ince düzgün cidarlı internalseptasyonlar içeren kist mevcuttur diye rapor verildi. sizce ne yapmalıyım???
  tesekkür ederim

  Cevapla
 127. sevim

  21 yaşında evli bir bayanım, 2 ay önce 9 haftalık gebeligim bebegin kalbi durması sonucu sonlandırıldı küretaj oldum.2 hafta önce sag overde 42×32 mm boyutunda kist bulundu.Kistin sonlanan gebeligimle alakası varmıdır?

  Cevapla
 128. nazire

  sağ over 45×17 mm boyutlarında olup içersinde 23×17 mm boyutunda ekojen solid komponenti buluanan kistik yapı vücudumda vardr.bunun bana ileride bir zararı olur mu ?

  Cevapla
 129. MERVE

  merhaba sag yumurtalıgımda 5.5 cm kist var önce 2.5 cm di ihmal ettim sonra bi gittim 5.5 cm olmuş suan tedavi görüyorum hormon testi yapıcaklar amelyattan çok korkuyorum sizce ne yapmam gerekiyor. İYİ ÇALIŞMALAR

  Cevapla
 130. özlem

  merhaba ben 24 yaşındayım.7 ay önce sol overde 10 cm lik kistim vardı.laparoskopi ile kist boşaltımı yapıldı..kistimin iyi huylu olduğu söylendi doktorum tarafından…şu anda üzerinden 7 ay geçti ancak kistim tekrar üredi ..şu an kistim 7 cm tekrar doktora gittim antibiyotikler kullandım ama ağrılarım hala kesilmedi. nasıl bi tedavi yöntemi uygulamalıyız sizce?? teşekürler..

  Cevapla
 131. hamiyet

  24 yaşında bir bayanım sağ böbrekte 75mm kist oluştu solda azvar yumurtalıkta 23 mm oluştu sağ bacagım tümüyle şişti .bacak şişmesinin nedeni kist: le bağlantılımıdır lütfen aydınlatır mısınız kardiyolojiye .cildiyeye.dahiliye.nuroloji. cerraha.üroloji ye gitim yalnız anlamadılar .lütfen yardımcı olunuz

  Cevapla
 132. fatma01

  slm ben 20 yaşında bir bayanım bekarım yani bir ay içinde iki kez adet oldum ultrasonografi sol over kisti çıkmış ama detay olarak bişey bilmiyorum sizce ilerde bir sorun yaratırmı bu kez çok kanama oldum ne yapmalıyım cvp lütfen hatta sol over 38mm çapında anekoik kisti imajı mevcutturdur ne yapmalıyım

  Cevapla
 133. serpil

  merhabalar.ben 22 yaşındayım.7aylık evliyim.korunmadıgım halde gebe kalamıyorum.sağ overde 24mm kis var dedi doktorum.simir testi yaptı.şuan sonucunu bekliyorum.sizce cok önemlimi.yani risk tasıyormu…..tesekkür ederim

  Cevapla
 134. melek

  mrb ben 18 yasındayım.yumurtalığımda 12 cm over kisti var ameliyat olmam gerekio ameliyat hakkında bilgi verir misiniz zor bi ameliyat mı bi de yumurtalığım alınırsa ilerde çocuk sahibi olamaz mıyım

  Cevapla
 135. derya

  mrb sol yumurtalığımda 46,5 mm kist saplandı.ne tür olduğu hakkında bi bilgim yok kirlenmem için ilaç aldım fakat daha kirlenmedim neyapmalıyım

  Cevapla
 136. sevda

  aşırı karın şişkinliği kasıklarda ağrı nedeniyle 1 hafta önce doktora gittim 4-4,5 cm boyutunda 2 tane sol over kisti bulundu bunlardan biri çikolata kistiymiş bu kistin kısırlık yaptığını ve gebeliği engellediğini duydum bununla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim en büyük korkum çoçuk sahibi olamamak doktorum kan testi istedi ona göre ameliyat mı ilaç tedavisimi olacak karar verilecek ameliyat olursam kızlık zarım hasar görürmü yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 137. zahide agıl

  doktora gittgimde yapılan tahlillerden dolayı bu raporu sagladım her muayenede kist buyumekte sol adneksiyal alanda 52*39mm boyutlarında düzgün konturlu icerigi berrak solid kompenenti bulunmayan kistik yer kaplayan oluşum mevcuttur.bu kisttin anterior komşulugunda da yaklaşık 10mm çaplı follkül izlendi sizce ne yapmalıyım

  Cevapla
 138. akay

  mrb benim sol yumurtalığımda 2.5cm over kisti saptandıbunun zararı varmı kısırlığa yol açarmı ve doğum kontrol hapı kullanmanın zararı varmı 19 yaşındayı şimdiden tşkler

  Cevapla
 139. fatma

  merhaba benm sol böbregimde kist var ikisenedir takibini yapmıyorum son bir aydr agrılarım çogaldı bunun sebebı kisttekı buyume olabılırmı. şimdiden tşk ederm ıyı gnler

  Cevapla
 140. SEYMA

  ben gecen sene ekım ayında basıt over kısten amelıyat oldum 1 seneden berı adetım duzenlı ama gecen ay adetım 1 ay gecıktı sızce bu normalmı

  Cevapla
 141. eda

  benim sol overde 4.57 cmlik kist var acaba kısırlık nedeni olabilirmi?

  Cevapla
 142. FATMA

  BEN HER AYIN 25 İNDE ADET OLUYORUM ANCAK ARALIK AYINDA ADET OLMADIM. BUNUN NEDENİ NEDİR ACABA HAMİLEMİYİM YOKSA KİSTMİ VAR. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. BEN BURSADAN YAZIYORUM. 1.5 SENLEK EVLİYİZ. KORUNMUYORUZ . CEVABINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.

  Cevapla
 143. ruhşen

  mrb.ben sağlık sektöründe çalışıyorum.sağ overimde az da olsa kist olduğunu öğrendim.şu anda tedavi görüyorum.doktorum en az 1 en fazla 3 yıl doğum kontrol hapı kullanmam gerektiğini söyledi.başta bu haplardan dolayı mide bulantısı oldu ama şu an yok.tedavinin sonucunu merak ediyorum.

  Cevapla
 144. esra

  benimde sağ overimde polikistik over kistim var.sağ bacak ve kasığımda ağrı var nedenini bilmiyordum yeni öğrendim.şu anda tedavi görüyorum ama tedaviyle geçip geçmiycenden emin değilim.eğer tedavi olan varsa cevap yazarsa sevinirim.

  Cevapla
 145. kardinya

  23 yaşındayım ve yumurtalıklarımda polikistik over olduğunu öğrendim sağ taraftakiler daha büyük 33 42 mm arası,çok şiddetlide bel kasık bacak ağrısı yapıyor.doğum kontrol hapına başladım fakat sürekli kustuğum için devam edemedim ne yapmalıyım

  Cevapla
 146. sevda

  merhaba 25 yaşındayım sağ yumurtalığımda 33 mm kist tespit edildi,ve 10 gündür sağ kasığımın ağrısı bacağıma vurmuş durumda.doktorum doğum kontrol hapı başladı.ameliyata gerek varmıııııı.çok korkuyorum

  Cevapla
 147. ZEHRA

  yaklaşık 1 aylık hamileyim ultrasonda sol overde 6mm çapında kist göründü hamilelikten önce yoktu tehlikeli olabilirmi?

  Cevapla
 148. admin Post author

  sayın Sevgi 07, size tavsiyen özel bir doktora tekrar muayene olmanız. Sitedeki tüm yazılarımız kaynak sitelerden derlenerek bilgi vermek amacında yazılmıştır. Bu konu hakkında bilgin yok, ilginize tşkler.

  Cevapla
 149. elif

  aynı sorun bendede vardı ve ben 15 yaşındayım.ama doktorumun verdiği ilaç kistimi eritti.

  Cevapla
 150. gülsen

  Merhaba ben gulsen collu kizim 8 yasinda ve yumurtaliginda kist var 2 sene önce ilac ( KREM ) tedavisi oldu ama gene tekraraladi herhangi bi sey olur diye korkuyorum bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim kizimin kücük olmasi beni endiselendiriyor nasil bi tedavi öneririsiniz

  Cevapla
 151. zehra

  17 yaşındayım sağ overimde 3.5 santim kist var.1 hafta nerdeyse sürekli dinlendiğim halde büyümeye devam ediyor.doktorum artık ayağa kalkabileceğimi söyledi.şu anlık bir tedavi uygulamıyor.başkabir doktora gitmeli miyim?kistim kötü huylu olabilir mi?hemorojik kist ne demektir?hareket ettiğimde çok ağrım oluyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 152. yeşim

  ben 17yaşındayım!sağ tarafımda over kisti tespit edildi.acaba bu baana ne gb zararlar olabilirrr!

  Cevapla
 153. ela

  aşırı tüylenmem var bide sırtımda sivilceler var acaca olabilirmi

  Cevapla
 154. leyla

  merhabalar;ben 23 yaşındayım. 2 yıllık evliyim. hiç bir zaman bu kadar adet günüm geçikmemişti tam 13 gün geçikti gebelik testi yaptım negatif çıktı. kanda gebelik testi yaptı dokor. orda da 0.100 çıktı yani neğatif. muayne oldum ultrasonda over kisti saptandı bana tahlil verdi doktor.kasık ağrısı, mide bulantısı,arada başdönmesi, karnımda şişlik oluyor. boyutu 33.7mm yazıyo acaba over kisti gebelik sansını azaltırmı.beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler..

  Cevapla
 155. sevgi 07

  4 ay once ultrason sonucunda yumartalıgın dısında 4.5 cm lik bi kistim oldugunu ogrendım sonra 1 ay hap kullandım tekrar ultrasona gıttım ve kıst 2.5 cm olarak ufalmıstı doktorum o hapları 3ay kullanmam gerektıgini soyledı sımdı 3 ay kullandım ve herhangı bı doktora gıdıp ultrasona gırmedım.sonuc ne oldu bılmıyorum.kanamalarım cok sıddetlı ve agrılı oluo hapları kullanırsam kesılıo ne yapcagımı bılmıorum bana bu konu hakkında yardımcı olursanız memnun olurum

  Cevapla
 156. admin Post author

  Diğer arkadaşlara verdiğim cvplarda oldugu gibi @çiğdem bir doktora gözükmeni tavsiye ederim (özel bir muayene olabilirsin)

  Sitedeki konular bilği vermek amacıyla yazıldı, sadece yazılı konular hakkında fazladan bilgi edinebilirsiniz, bir uzman tarafından muayene olmadıgınız sürece kaynaktaki hiçbir bilgiyi uygulamayın, bu yüzden kimseyi yanlış bilgilendirmek istemiyorum. tşkler.

  Cevapla
 157. çiğdem

  iyi günler benim bi sorunum var bende sag overde 5 cm over kisti oldugunu ögrendim şuan dogum kontrol hapı kullanıyorum doktor yazdı 1.5 ay oldu ben 18 yaşındayım bende bel agrısı oluyordu sık bu ilacı kullanandan beri bel agrısı kesildi fazla agrımıyor.bu kist gecmezse ameliyat olmam gerekirmi kesin aydınblatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 158. elay akcan

  Uç aydan beri adet olmuyorum rahim duvarında kalışlaşma olmıyormuş acaba bunun nedeni nedir ve nasil bir tedavi uygulanır ayrıca bu rahatsizliğın riski nedir.

  Cevapla
 159. DİLEK

  mrb benım bı soum var ablamın boynunda kıst var boyun kıstlerı tehlıkelımı boynundakı kıst ıntahap kapmıs doktor ılac verdı ılaclara kurutmaya calısıcaz dedı daha sonra bı takım tehtıklerden sonra amelıyat edılcek dedı bı acıklama yaparsanız cok sevınırım ablam evlı 23 yasında bı cocuk annesı onceden cok ufak bı sıvılce gıbıydı suanda cevız buyuklugunde sımdıden cok tesekkur ederım benı aydınlatırsanız sevınırım

  Cevapla
 160. asya

  sal overde 8.5 cm büyüklügünde kist oldugunu öğrendim fakat genç kızlarda ameliyata yanaşmadıklarını duydum bundan 1 yıl önce girdiğim ulturason da kist büyüklükleri bu kadar değildi ve herhangi bir sorun teşkil etmiyordu..

  Şiddetli ağrılar vuruyor aklım çok karıştı ?

  Cevapla
 161. güler

  20 yasındayım sağ yumurtalığımda 5 cm over kisti oldugunu söledi dr.m ameliyat dedi 10 gün sonrada vazgecti ameliyattan ama benim sağ kasıgım ve bacagım cok şiddetli bi şekilde sancı veriyo ilaç kullandıgım halde aynı sağ tarafım sürekli ağrıyor

  Cevapla
 162. sevgi

  ben 42 yaşındayım sağ yumurtalığımda 69.55 mm kits var ama tipini söylemediler hemen ameliyat edilmesi lazım dedei doktorum bşa bir doktora daha gittim gerek yok doğum kontrol ilacı başlayalım deddi kafasm karıştı ne yapayım

  Cevapla
 163. admin Post author

  Yaşınıza göre korkarak söylüyorumki kistler kötü huylu olabilirler :S Kistin tanısı için muayene ve ultrason yeterli olur. Ancak cinsi hakkında bilgi sahibi olmak için bazı kan testleri gerekebilir, bunun için bir hekime görükmenizi tavsiye ederim.

  Cevapla
 164. gökçe

  ben 19 yaşındayım sag overde 6 cm çapında kist saplandı kötü huylu olma olasılıgı yüksekmi veya herhangi bir tehlike yaratırmı

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir