Menenjit Aşısı

Menenjit ciddi bir çocukluk hastalığıdır. Bir enfeksiyon hastalığı olarak bulaşıcı niteliği vardır.

Bir çok enfeksiyon ajanı menenjite yol açabilir. Bunlar arasında virüsler, bakteriler, mantar ve parazitler sayılabilir.

Bakteriyel menenjitler diğer menenjit tipleri arasında en ciddi seyirli olanlarıdır. H. influenzae tip b bakterisi (Hib) ise tüm dünyada bakteriyel menenjit etkenlerinin en önde gelen nedenidir.

Bazı menenjit etkenlerinin aşısı vardır. Bunlardan en önemlisi Hib’dir. Bu nedenle menenjite yol açabilecek birçok mikrop olmasına rağmen, menenjit aşısı genellikle Hib aşısı olarak bilinir.

Hib Nedir?

Hib bütün dünyada yaygın görülen bir bakteri türüdür. En çok süt çocuklarında (6-18 ay) hastalık yapar. Tüm yaşlarda görülmekle birlikte özellikle 5 yaş altında en sık çocukluk hastalığı etkenlerindendir.

Hib, bütün dünyada bakteriyel menenjitin 1 numaralı etkenidir. Hib, menenjit dışında başka ciddi hastalıklara da yol açabilir ve çocuklarda zatürre, kana mikrop karışması (sepsis), yutak iltihabı, eklem ve kemik iltihapları gibi ağır hastalıkların en önemli etkenlerindendir.

Hib nasıl bulaşır?

Hib, menenjit veya diğer ciddi hastalıklara yol açmadan önce kişinin boğazına yerleşir, buradan vücudun hastalık yapacağı bölgelerine yayılır ve bu bölgelerde hastalık yapar.

Hasta çocukların solunum salgıları yoluyla ( havadaki tükürük damlacıkları, hasta çocukların burun- ağız akıntıları gibi) başka çocuklara bulaşır.

Hasta olan kişilerin hastalığı bulaştırma riski okul, kreş ve ev içi bireylerinde çok daha yüksektir.

Menenjit Nedir?

Menenjit beyin zarlarının iltihabıdır. Beyin dokusu ile kafa kemiği arasında üç tane ince beyin zarı vardır. Menenjit özellikle beyne yakın ilk iki zarın ortak iltihaplanmasına verilen addır. Ancak bu zarlar beyinle çok yakın temasta oldukları için buradaki iltihap aynı zamanda komşu beyin dokusu iltihabı bulgularına da yol açar. Bu nedenle menenjit bir çeşit beyin enfeksiyonudur denilebilir.

Menenjit bulguları nelerdir?

Menenjtin birçok bulgusu olabilir. Genel bir üst solunum yolu enfeksiyonu tablosuna ( ateş, öksürük, kırgınlık, nezle vb) ek olarak;
# başağrısı
# kusma
# şuur bozukluğu
# genel durum bozukluğu varsa, menenjitten şüphelenilmesi ve acil doktor değerlendirmesi gereklidir.

Menenjit ciddi bir hastalık mıdır?

Dünyanın en iyi sağlık merkezlerinde bile %20 ‘ye varan oranlarda ölüm riski vardır.

Yaşayan olgularda, kalıcı beyin özürü (zeka düşüklüğü, sağırlık, konuşma bozukluğu, yürüme ve diğer hareket bozukluğu gibi) olma ihtimali % 30’ a varan oranlarda görülebilir.

Hangi mikroplar menenjit yapar?

Çok nadiren enfeksiyon dışı nedenler de menenjit yapabilmesine rağmen , menenjit esas olarak bir enfeksiyon hastalığıdır ve değişik mikroplar tarafından oluşturulur.

Çok sayıda ve çeşitli mikrop, menenjite yol açabilir. Bunlar arasında virüsler ( Yüzlerce değişik virüs menenjit yapabilir.) bakteriler (özellikle Hib, pnömokok, meningokok olmak üzere birçok bakteri), mantarlar, parazitler sayılabilir.

Virüsler en sık ve nispeten daha hafif seyirli menenjit etkenleridir. Bakteriler ve verem en ağır seyirli ve hasar bırakma riski daha yüksek olan menenjit etkenleridir.

Menenjit aşıyla önlenebilir bir hastalık mıdır?

Bazı menenjit etkenlerinin aşısı vardır. Kabakulak aşısı, bir virüs olan kabakulak menenjitinden; verem aşısı, verem menenjitinden korur.

Kızamık, kızamıkçık, su çiceği gibi nadir de olsa menenjit etkeni de olabilen virüslerin yol açtığı menenjitler, söz konusu aşılarla önlenebilir.

Ancak aşının koruma sağladığı bakteriyel menenjit etkenlerinin en önemlisi Hib’dir. Hib aşısı, uygun zaman ve dozlarda kullanıldığında, Hib menenjitlerini neredeyse tamamen önler.

Hib aşısı, aynı zamanda menenjit dışındaki ciddi Hib hastalıklarından (zatürre, sepsis, kemik eklem iltihapları gibi) korunmayı sağlar.

Hib aşısı güvenli midir?

Aslında bütün aşılar dünyada mevcut ilaçlar arasında en güvenli tıbbi ürünlerdendir. Aşıların geliştirilme ve uygulanmasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından son derece sıkı denentlenen etkinlik ve güvenilirlik testleri yapılır.

Yan etkisi olmayan aşı veya ilaç yoktur. Ancak aşıların yan etkileri genellikle önemsiz derecededir. Bu yan etkiler genellikle aşı yerinde kızarıklık, ağrı, hafif-orta ateş, huzursuzluk şeklindedir. Daha ciddi yan etkiler çok nadir oranlardadır.

Hib aşısı etkili midir?

Hib aşısı uygun zaman ve dozlarda uygulandığı takdirde Hib menenjitini %95 ve daha yüksek oranlarda önler.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki; Hib aşısı sadece Hib’in oluşturduğu menenjit ve diğer hastlıklardan korur. Örneğin, Hib aşısı Hib menenjitini önlerken, kabakulak virüsünün oluşturduğu menenjite karşı etkisizdir.

Hib aşısı kimlere uygulanır?

Hib aşısı 5 yaş altındaki bütün sağlıklı çocuklara, ikinci aydan itibaren belli aralıklarla toplam 4 defa uygulanır.

Bunun dışında, sık ve tekrarlayan ciddi hastalık riski olan bütün çocuklara, yaş grubuna bakmaksızın doktorun uygun görmesiyle de yapılabilir.

Hib aşısı ne zaman ve kaç defa uygulanır?

Hib aşısının ilk dozu 2 ayı bitirmiş çocuklara yapılır, daha sonra 4. ve 6. aylarda 2 doz, 15-18. aylar arasında da pekiştirme dozu olmak üzere uygulanır.

7 ila 14 ay arasında daha önce hiç Hib aşısı yapılmadıysa, doktorun önerisine göre toplam 2 veya 3 doz yapılır.

15. aydan sonra 5 yaşa kadar tek doz uygulanır.

Eğer çocukta enfeksiyon hastalıkları yönünden ek bir risk faktörü yoksa 5 yaştan sonra Hib aşısı uygulanmaz.

Haberin Kaynağı:Türkiye Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği – GlaxoSmithKline

Menenjit Aşısı” 18 Yorum Yapılmış

 1. ilhan karakaya

  merhaba Hocam Benim başımın sol tarfında sol kulağın arkasında sürekli bir ağrı var. ağrı olduğunda sol göz kapağımda da gerilme hiissediyorum. doktora gittim b-12 eksikliği ve ferritin hormonu normal değerlerin altında çıktı bunların eksikliği baş ağrısına yol açar mı? teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Nurşen Karabacak

  merhaba,
  09.06.04 doğumlu kızım var.bütün aşılarının tam olduğunu biliyorum hatta devletin yapmadığı aşıları dışardan aldım ve yaptırdım enson yaptırdığım aşının takip çizelgesine yazmamışım(aşılar bitti diye herhalde hatırlamıyorum) ve sağlık ocağında menenjit aşısı yapıldığını öğrendim.oradaki ilgili kişi kızımın aşı takviminde menenjit aşısı olduğunu söyledi.Ama kendime not almadığım için huzursuz oldum,ikinci kez menenjit aşısı vurulmasının sakıncası olmadığını söyledikleri için tekrar vurdurdum.Aşının ikinci kez vurulmasında sakınca varmıdır?

  Cevapla
 3. meryem

  merhaba hocam benim danışmak istediğim 5 yaşında kızım vr ve bugün sağlık ocağından hemşire geldi menenşit aşımızın özelde yaptırıp yaptırmadığımızı sordu ve yarın gelip aşı olmamızı söledi ama ben menenşit aşısı olup olmadığını hatırlamıyorum aşı karnesinide bulamıyorum eğer aşıyı yaptırırsam bi sorun olurmu teşekkürler.

  Cevapla
 4. irfan

  merhaba hocam.benim 11 ve 7 yaşımda iki kızım var.menenjit aşışı yaptırmamda sakıncası varmı. teşekkür

  Cevapla
 5. ayşe

  merhaba hocam..benim bii sorum olucaktı çok acill doğum sırasında menenjit bebeğe nasıl geçer?çok acilll…şimdiden teşekkür ederim….

  Cevapla
 6. seyhan

  iyigünler hocam ikibuçuk yaşında kızım var bugün menenjit aşısı yaptırdım tek dozmuş yinede teretdüt ediyorum

  Cevapla
 7. zeynep

  3yaşımda menenjit oldum. belirtileri tam olarak hatırlamıyorum.sadece bayıldığımı hatırlıyorum.doktorlar ilk zamanlarda teşhis koyamadı.kocaeli de yaşıyorum.burda hastalığımı anlayınca istanbula gönderdiler.orda da bi süre kaldım.hastalık beyin boşluğumda olduğu için özür gibi bi iz bırakmadı.ama senelerdir baş ağrısı çekiyorum.sürekli uyku halindeyim.baş ağrım için migren teşhisi koydular ama verdikleri ilaçlar fayda etmiyor.yüksek ağrı ataklarında acile gidiyoruz hep uyuşturan serumlar veriliyor.ağrı olduğu zaman midem bulanıyor,tansiyonum düşüyor,ses ve ışıktan çok rahatsız oluyorum.bu ağrı yüzünden bazen baygınlık geçiriyorum.depresyon ilaçlarıda verdiler ama faydası olmayınca doktorumun izniyle bıraktım.bu ağrı menenjitten kalmış olabilirmi ve ağrıdan nasıl kurtulucam? gitmediğim doktor kalmadı ama ağrım yinede geçmiyor.bir de menenjit nüksedermi? bana yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
 8. ramazan gürkaynak

  12 yaşında oğlumun baş ağrısı ve 38.2 ateşi var herhangi bir öksürük te yok allah korusun menenjit olabilirmi yoksa hava değişiminden dolayı bir kırgınlık olabilir mi?

  Cevapla
 9. havva

  iyi akşamlar hocam benim olum baş dömesiyle hastaneye kaldırıldı ve teşhiste belinden sıvı alındı tabi menenjit teşhisi konuldu 7 gün penesilin tedavisi yapıldı 2 gün oldu hastaneden çıkalı benim merak ettiğim şu bu hastalık birdaha tekrarlarmı ilginize şimdiden tşk ederim allaha emanet olun beni ne olur aydınlatın

  Cevapla
 10. tugba

  mrb benim sürekli başım agrıyor başımın sol tarafı ve her zaman olan bir kas gerilmesi boyun agrısı ve bunun yanı sıra her sabah kalktıgımda mide bulantısı sizce menenjit olabilir mi bunun nedenleri cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkür ederim

  Cevapla
 11. yeşim

  merhaba hocam 9 yaşında oğlum var.buronşit geçirdi geniz eti ve bademcik ameliyatı oldu.sık sık hastalanıyordu.menenjit aşısı yapılmadı şimdi yaptıra bilirmiyiz en kısa zaman de cevabı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 12. taner

  Sayın hocam ben 16 yaşında baş ağrısı bilinç bulanıklığı konsantrasyon ve koordinasyon bozukluğu belirtileri ile başlayıp 12 saat içinde bilinç kaybı ile hastaneye kaldırıldım menenjit tanısı konmuş ve 7 gün süren koma hali vardı uyandığımda aradan 7 gün geçmişti ve yoğun antibiyotik tedavisinin olduğunu gördüm.benim öğrenmek ist. şu:menenjit hastalığı bi kez daha tekrarlarmı? şu an 20 yaşındayım.

  şimdiden teşekkürler…BURSA

  Cevapla
 13. CEMİLE AKKUŞ

  sayın hocam benım 4 aylık bı oglum var,1 ay önce yüksek ateşden ve bılgıldak şişliginden dolayı,menejit tanısı kondu.üreme yoktu.10 gün süren antibiyotik tedavisi gördü,şuan iyi ama çok huzursuz.ayrıca böbregimizde yüksek dereceli reflü var,bir baglantısı varmıdır.önerdiginiz ve yapmamız gereken bir şey varmı .

  teşekkürler… gaziantep

  Cevapla
 14. musa arabacı

  iyi günler.3 yaşında kızım var.menenjit açısı yaptıracaım.aşıdan sonra çok ateşi olurmu merakediyorum .cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
 15. melih

  merhaba hocam 13 ve 9 yaşında iki çocuğum var bugüne kadar menenjit aşısı yaptırmadık. Aşı yaptırmak istiyoruz ama 5 yaşına kadar yapılması gerektiğini duyuyoruz bu yaşlardan sonra yaptırmamızın bir faydası olurmu. yaptırmak gerekiyormu.

  Cevapla
 16. çetin

  iyi günler hocam kolay gelsin.benim 11 aylık kızım havale geçirdi hastanede bununla beraber tbc menejıt teşhisi koydular.iki haftadan beri baygın bir şekilde yatıyor.bana allah rızası için bir yol gösterir seniz sevinirim.cevapınızı bekliyorum .saygılarımla.napmam gerek

  Cevapla
 17. nilsu

  iyi günler …hocam size bi sorumu aktarıcam ne olur yardım edin bana 7 yaşın bi oğlum var bütün aşıları tam ama menenjit aşısı olup olmadığını hatırlamıyorum ya olmadıysa ne yapabilirim bundan 2 hafta önce su çiçeği çıkardı 40 derece ateşle hastane gittik, ne olur en kısa zaman içinde bana dönün 1 haftadır gözüme uyku girmiyor ben bir kaza geçirdim kaza sonrası beyin ile ilgili bi sorun yaşıyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla iyi çalışmalar…

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir