Meme Enfeksiyonları

Belirtileri

Kırmızı, hassas, acı veren yumru veya şişlik; Koltuk altındaki memeye yakın bezlerde şişme, Ateş. Bazen mastit denilen meme enfeksiyonlarına süt veren veya süt vermeyi yeni kesmiş kadınlarda rastlanması yaygındır. Bu enfeksiyonlara genellikle çatlak bir meme başından içeri sızan bakteriler neden olur. Enfeksiyon çok şidetliyle apse şekline de dönüşebilir. Çevredeki dokular kendilerini korumak için, enfeksiyonun etrafında sertleşerek bir duvar oluşturan bir madde salgılarlar. Bu duvarın içinde iltihap birikir.

Tedavi

Süt veriyorsanız, emzirme aralarında memenizi temiz ve kuru tutun ve tahriş eden kumaşlar giymeyin.Bebeğinizin meme başını çiğnemesine izin vermeyin. llaç Tedavisi Doktorunuz bir antibiyotik ve ağrıyla ateş için de ağrı kesici verebilir. Süt veriyorsanız bu ilaçların sütünüz ve bebeğinize zararlı etkileri olmamalıdır. Yine de büyük olasılıkla enfeksiyon geçene kadar bebeğinize öteki memenizi vermeniz tavsiye edilecektir. Bu süre içinde memede sütün birikerek ağrılı bir tıkanmaya sebep olmaması için, masajla biriken sütü akıtmanız gerekecektir. Ameliyat Genellikle antibiyotik yeterlidir. Değilse, apse akıtılabilir. Doktor bir iğneyle apseyi boşaltır veya areolanın (meme halkasi) yanını hafıfçe yararak buradan iltihabın akmasını sağlar. Bu yarık çok küçük bir iz bırakır.

Meme Enfeksiyonları” Yorumlar

  1. nuray kupsar

    daha önceleri meme başı sık sık iltahaplanıp akar içinden beyaz yağ dokusu gibi bir şeyler çıkardı.sonradan meme başını sıkıp yağ dokusunu dışarı atarak rahatlatırdım şimdi sıkarak çıkmıyor.ama meme halkasının altında ağrı oluşuyor
    sık sık ateşlenip antibiyotik kullanıyorum.
    4 yıldır göğüslerimde protez var bigi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir