Meme Büyültme

Meme büyültme ameliyatlarında öncelikle hacim eksikliğinin miktarı hesaplanarak, konulacak hacim tespit edilir. Daha sonra konulacak protez tipi ve ameliyatın uygulama şekli, hasta ile görüşülerek tespit edilir.

Meme protezleri çeşitlidir. Bunlar serum fizyolojik ile şişirilenler, silikon jel içerenler, soya yağı içerenler olduğu gibi, şekil olarak damlacık veya yuvarlak olanları vardır. Ayrıca protez kılıfı, örgülü veya örgüsüz olanları bulunur. Tüm bu protez çeşitlerinin hepsinin de kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar bir bir hastaya anlatılarak protez tipi için karar verilir.

Daha sonra protezin yerleştirilme ve kesi bölgesi saptanır. Protezler genellikle üç bölgeden konulur. Meme başının kahverengi bölümü (areola) altından, meme altındaki kırışıklık çizgisi altından veya koltuk altından yerleştirilir. En çok kullanılan ise meme altı kırışıklık çizgisi veya meme başının kahverengi bölümü altıdır.

Doğum yapmamış meme başı çevresindeki kahverengi bölüm çapı küçük hastalarda, meme altı kırışıklık çizgisi, doğum yapmış ve areola çapı büyük hastalarda ise areola altından protezlerin yerleştirilmesi tercih edilir. Eğer meme bezi dokusu yeterli kalınlıkta ise protezin meme bezi altına, bez dokusu az ise protezin kas dokusu altına yerleştirilmesi daha iyi şekil ve cerrahi risklerin azaltılması için tercih edilir.

Bu uygulama yaklaşık olarak 1,5-2 saat sürer. Protez ameliyatları sonrası, hastaların süt verme fonksiyonlarında bozulma olmaz, meme duyusu ve şekli doğaldır. Dikkat çekici iz genellikle oluşmaz.

Ameliyat sonrası hastaya antibiyotik ve ağrı kesici verilir. Hastanın 3-4 gün hareketlerle artan ağrısı olabilir; bu nedenle hastaların bir hafta kadar kol hareketlerinin kısıtlı olması istenir. Uygulanan dikişler, birinci hafta alınarak doktorun önereceği meme masajına başlanır. Daha sonra bir yıl boyunca, önce ayda bir, daha sonra iki ayda bir kontrollere gidilir.

Meme Büyültme” Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir