Mastürbasyon ayıp değil!

Mastürbasyon, her ne kadar ayıp kabul edilse de, aslında cinselliğin doğal bir aşamasından başka bir şey değil.

Mastürbasyon, yani kendi kendine elle doyuma ulaşma her ne kadar ayıp kabul edilse de, aslında cinselliğin doğal bir aşamasından başka bir şey değil. Amerika’da yapılan son araştırmalarda, erkeklerin yüzde 95’inin, kadınlarınsa yüzde 70’inin kendi kendilerini tatmin ettiğini, yani mastürbasyona başvurdukları ortaya çıktı. Amerika’da ortaya çıkan durum aslında ülkemiz için de geçerli. Fakat ne yazık ki Türkiye’de mastürbasyon yapmak hala çok ayıp kabul edildiği için insanlar bu gerçeği saklamak zorunda kalıyorlar.

Mastürbasyon, kör ya da sağır yapmaz!
Tıbbi adı mastürbasyon olan ve kendi kendine elle doyum olarak izah edebileceğimiz cinsel gerçek, kişilerde özellikle suçluluk ve utanç duygularının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu konuda yaşanan zorluklar bununla da sınırlı kalmıyor, özellikle öğrenim seviyesinin düşük olduğu yörelerde mastürbasyon yapmanın, körlüğe, sağırlığa, akıl hastalıklarına ya da diğer bazı sakatlıklara yol açtığı düşünülüyor. Bu iddiaların gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok tabii ki. Mastürbasyonun bu tür bir yan etkisi olsaydı dünya nüfusunun tamamına yakın bir çoğunluğunun kör, sağır ya da akıl hastası olması gerekirdi!Kendi kendine doyum, bir kadın ya da erkeğin yalnız başına, bir eş olmaksızın cinsel yönden heyecanlanması ve sonunda doyuma ulaşması olarak kabul edilebilir. Toplumumuz her ne kadar hoş görmemekteyse de, kendi kendine doyumu tümüyle sağlıklı bir cinsel rahatlama yolu olarak kabul eden toplumlar da var. Kendi kendini tatmin etmek insanın doğasında vardır.

Mastürbasyon 2 yaşında başlıyor!
Her çocuk yaklaşık 2 yaşından itibaren mastürbasyon yapar. Burada çocuğun asıl amacı vücudunu tanımaktır. Çocuklara cinsel organlarına dokunmalarının ayıp olduğunu söylemek, oyun oynamalarının, yüzmelerinin, konuşmalarının kısacası sağlıklı bir bedenin yapabileceği tüm hareketleri yapmalarının ayıp olduğunu söylemek kadar saçma ve bir o kadar da tehlikelidir. Çocukluğunda cinsel organına dokunduğu için cezalandırılan, dayak yiyen ve ezilen çocukların ilerleyen yıllarda başarılı bir cinsel yaşantı sürmeleri mümkün değildir.Özellikle kız çocuklarda bu baskılar cinsellikten nefret etmeye yol açabilir. Vaginismus (cinsel organın istemsiz olarak ilişkiye izin vermeyecek kadar kasılması) vakalarının büyük çoğunluğuna kadınların, çocukken cinsel organlarına dokundukları için azarlanmaları sebep olmaktadır.

Kendi kendini tatmin, çocuklarda olduğu gibi yetişkinler arasında da ayıplanmamalı. Suçluluk duygusu ve baskılar altında ezilmediği takdirde tüm yetişkin insanlar, özellikle başka çareleri olmadığı durumlarda ve cinsel olarak rahatlama gereksinimleri varsa kendi kendilerine doyuma ulaşabilirler. Örneğin kimi insanlar uykusuzluk çektikleri için bu yönteme başvurabilirler. Gerilimleri izleyen gevşeme az da olsa bir rahatlama sağlar, kişinin huzura kavuşmasına yol açabilir. Kuşkusuz kendi kendine doyuma ulaşma, cinsel ilişkinin yerini tutamaz.

Masturbasyon, seksin yerini tutar mı?
Ancak özellikle ilk gençlik yıllarında bedensel olarak cinsel ihtiyaçları olan ancak henüz ilişkiye girmeyecek kadar küçük olan gençlerde, mastürbasyon cinsel ilişkinin yerini tutabilir. Yaş büyüyüp, düzenli bir cinsel yaşantı sürülmeye başlandığında, mastürbasyona duyulan ihtiyaç ortadan kalkar. Fakat bu gibi durumlarda bazı istisnalar vardır. Örneğin birbirini seven ama cinsel yönden birbirlerini doyuma ulaştıramayan çiftlerde, kendi kendine doyuma ulaşmak yardımcı olabileceği gibi sevgi dolu bir ilişkinin sürdürülmesine yardımcı olur.

Hatta günümüzde normal yolla doyum sağlanamayan ilişkilerde mastürbasyondan faydalanmak doktorlar tarafından bile tavsiye ediliyor. İlişkilerde yaşanan başarısızlık, bilgisizlik ve çekingenlikler yüzünden pek çok kişi doyuma ulaşmanın, orgazmın nasıl bir his olduğunu bile bilmeyebilir. Elle doyuma ulaşma bu hissin tanınmasına yardımcı olur. Bir kez elle doyuma ulaştıktan sonra, cinsel konularda çekingenlik yaşayan kadın ya da erkekler daha sonraki ilişkilerinde daha kolay doyuma ulaşır. Kişi zevk almaya başladıkça, bedeni cinsel ilişkiye hazır hale gelir.Aslında kendi kendine doyum, bedeninizi tanımanın doğal bir sonucudur. Cinsel organların işleyişi hakkında kişiyi aydınlatacağı gibi doyum sırasında hayal gücü hızla çalıştığı için duygusal yönden de rahatlamaya yol açar. Elle doyumun en büyük yararlarından biri, bize neler istediğimizi öğretmesi, başkalarıyla ilişkiye girdiğimizde ona bu istekleri söylememizi ve göstermemizi sağlamamızdır. Kadınlar ve erkekler elle doyuma ulaşırken kuşkusuz farklı yöntemler uygularlar.

Kadınlar ve erkeklerin farklı masturbasyon teknikleri
Kadınların büyük çoğunluğu klitoris ya da çevresindeki bölgeyi uyarıp, aynı zamanda bir sevgiliyi düşleyerek doyuma ulaşabiliyorlar. Bunun yanı sıra bazı kadınlar cinsel organları üzerine belli bir basınç uygulayarak doyuma ulaşırken, bir kısmı da göğüslerini uyararak doyuma ulaşabilirler. Erkekler de ise kendi kendine doyumda penis el yardımıyla sertleştirilir ve yine el yardımıyla boşalma sağlanır. Bu süreç boyunca genelde bir karşı cins hayal edilir.
İnsanlara hem fiziksel, hem de duygusal açıdan bu denli yardımcı olan, onları cinselliğe alıştıran ve kendi kendilerine tercübe kazanmalarını sağlayan mastürbasyona özellikle gelişmiş toplumlarda giderek daha iyi gözle bakılmaya başlandı. Hatta bazı ülkelerde kadın ve erkeklerin kendi kendilerine doyum sağlayabilmelerine yardımcı olmak amacıyla bazı araç gereçler bile satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir