Malnütrisyon

Besin öğelerinin çok çeşitli olması nedeniyle eksikliği veya yetersizliği durumunda farklı tablolarla karşılaşılmaktadır.

Demir eksikliği, kalsiyum eksikliği, A vitamini eksikliği, gibi ayrı ayrı öğelerin eksikliğinde farklı hastalıklar oluşmaktadır.Genel olarak ele alındığında ; enerji yoksunluğu veya yapı taşı olararak görev yapan proteinlerin yoksunluğu olarak iki guruba ayrılır.Enerji yoksunluğunda alınacak olan proteinler yıkıma, enerji teminine gidecektir.Dolayısıyla enerji yoksunluğu ve protein yoksunluğu birlikte veya protein yoksunluğu yalın olarak saptanabilir.

Malnütriyon gelişmeden önce, yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda kilo alma ve ya gelişmede yavaşlama veya duraklama olur. Bu durum uyarıcı olmalıdır.Bunun arkasından kilo alamama, cilt altı yağ dokusunun azalması,zayıflama görülecektir.Erken olarak malnütrisyonun gelişmekte olduğu farkına varılmadığı durumda, malnütrisyon oluşacak ve derecesi giderek ağırlaşacaktır.Protein azlığında ödem gelişeceğinden ilk planda kilo aldığı sanılacaktır. Ancak gelişmenin olmadığı gözlenecektir.

Malnütrisyon çeşitli şekillerde gurublandırılabilir :

* Protein-kalori yetersizliği ile olan tablo (düşük kilolu çoçuk )
* Marasmus (enerji yoksunluğu,tüm elemanlarda eksik )
* Kuvaşiorkor (protein eksikliği )
* Marasmik-kuvaşiorkor diye isimlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir