Kuru Deri ve Keratosis Pilaris

Kuru deri her hangi bir yaşta ve bir çok nedenden dolayı oluşur. Genellikle deri yaşlandıkça kurur. Yaz aylarıyla kıyaslandığında deri kışa aylarında, düşük nem bulunan yerlerde daha kurudur.

Deri yağını kaybettiğinde kurumaz, fakat suyunu kaybettiğinde kurur. Bu nedenle bütün tedaviler derinin ve çevresel ortamın nemlenmesini amaçlar.

Aşağıda bahsedilen kurallara uymak ve kuruluğu tedavi eden bir takım alışkanlıkları elde etmek faydalıdır.

Kuru deriden korunmanın yolları

Banyo ve duş süresi kısa tutulmalıdır. Kısa bir duş ve banyo deriyi nemlendirir, fakat derinin kuruma süreci veya havlu ile ovuşturmak veya deriden suyun buharlaşması deriyi kurutur. Bu nedenle banyo ve duş süresi uzatılmamalı ve ılık su ile yıkanılmalıdır.

Sıcak sudan kaçının – Sıcak su derinin doğal yağlarını ortadan kaldırır ve cildi kurutur.

Hafif sabunlar kullanın – Sabunlar deriyi kurutur. Hafif, fakat fazla yağ içeren sabunlar veya sabunsuz temizleyiciler kullanılmalıdır.

Duştan sonra cildinizi havlu ile ovuşturmayın – Bunun yerine deri havlu ile hafif dokunarak kurulanılmalıdır.

Hemen nemlendirmek – Banyodan sonra deri halen nemli iken nemlendirici losyon ve kremleri uygulayınız. Banyo sonrasında cildinizi tamamen kurularsanız, derinin doğal nemi de buharlaşarak deriden uzaklaşır. Nemlendirici losyon ve kremler gün içinde ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır.

Tıraş olurken – tıraşlama işleminin deriyi tahriş etmesinden dolayı, tıraş kremi gibi bir nemlendirici kullanılmalı, tıraş bıçağı sıklıkla değiştirilmeli, kılların çıkış yönüne doğru tıraş olunmalıdır.

Çok şiddetli kuruluk olduğunda laktik asit veya üreli nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Deri kuruluğunun sebep olduğu hastalıklar

Bazı kişilerde kuru deri, dermatit denen cilt hastalığına neden olabilir. Dermatit derinin inflamasyonuna verilen addır. Dermatit geliştiğinde Dermatoloji uzmanları kortizon içeren kremleri reçeteler.

Kortizonlu kremler dermatit bulunan alanlara uygulanır. Dermatit iyileştiğinde uygulamaya son verilmeli, daha sonra dermatitin yenilenmesini engellemek amacıyla nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Derinin iyi nemlendirilmesi deri kuruluğunu giderir, eğer deriniz tüm kurallara uyulmasına rağmen iyileşmiyorsa Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

Keratosis Pilaris

Keratosis pilaris sık bir tablodur. İnsanlarda % 40 oranında görülür. Özellikle kolların dış yüzünde, kalçada ve yanaklarda minik kabarcıklar şeklinde bulunur. Bu kabarcıklar deri renginde yada hafifçe kırmızıdır, küçük ve pürtüklüdür.Ara sıra kaşıntılı olabilmelerine rağmen, genellikle kozmetik olarak rahatsızlık verir .

Bu durum, deri içinde bulunan kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve bu kanalı tıkamasıyla oluşur. Keratosis pilaris kış aylarında kötüleşirken yazın daha iyi olur.Yaz aylarında havadaki nem artınca, deri daha az kuru olduğundan kamufle olurlar. Daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülmekle birlikte, hayat boyunca da devam edebilir.

Keratosis pilarisin tedavisi edilmesi genellikle kozmetik nedenle istenir. Deriye sürülen nemlendiriciler kuruluğu giderir, fakat bu durumu tamamıyla ortadan kaldırmaz.

Hafif peeling (cildi soyan) yapan kremler, kapalı olan kıl kanalını açarak etkili olur. Hastalar uygulanan tedavilere farklı cevap verir.Tedavide üreli nemlendiriciler, laktik asit ve retinoidler gibi peeling yapan ajanlar kullanılabilir. Fakat bu tedavilerin etkisi geçicidir, bu nedenle tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir