Kolayca uyuma

Uzmanlar, uyumakta güçlük çekenler için huzursuz edici düşüncelerden arınmanın 5 etkili yolunu açıkladı.

Uykuya en çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda beyninizi kurcalayan düşünceler yüzünden huzur bulamıyorsanız, Santa Monica daki Uyku Bozukluğu Tanı Merkezi Başkanı Frisca Yan-Go’nun tavsiyelerine kulak verin.

– Hareket planı oluşturun: Ertesi günün programıyla ilgili endişeleriniz varsa, yataktan kalkın ve yapacaklarınızı bir kağıda not alın. Listeyi yazılı halde görürseniz, kendinizi olaya hakim hissedersiniz. Sabah listeyi gözden geçirebilme düşüncesi sizi rahatlatır.

– Uykuya dalma masalı uydurun: Gün içinde meydana gelen bir olayı kafanızdan silemiyorsanız, hayal kurmayı deneyin. Kendinizi düşüncelerinizle hiç ilgisi olmayan bir yerde hayal edin. Örneğin favori tatilinizi hatırlayın. Dalgaların dokunuşunu, içtiğiniz Margarita’nın tadını anımsamaya çalışın. Bu düşünceler, sizi beyninizi yoran diğer düşüncelerden uzaklaştıracaktır.

– Saatinizi saklayın: Düşünceleriniz yüzünden uyku sıkıntısı çekiyorsanız, odadaki her türlü ses, sorununuzu artırabilir. Sabah uyanamama korkusu uykuyu bozan en önemli faktörlerdendir. Alarmı kurun ama saat uzağınızda olsun.

– Ilık bir banyo yapın: Sıcak sudan çıkınca, vücut soğumaya başlar ve bu, beyin tarafından uyku zamanının habercisi olarak algılanır. Uyku sorunlarınız varsa, 15 dakikalık ılık bir banyo uyumanıza yardımcı olabilir.

– Sevişin: Cinsellik uzmanı Patti Britton “Orgazm sırasında salgılanan hormonlar, uykuya dalmayı kolaylaştırır” diyor.

Kolayca uyuma” Yorumlar

  1. cengiz celep

    son 1 aydır işyerindeki sıkıntılar vede sevdiğim kzdan ayrıldıgım dolayı uyku düzenim felaket şekilde bozulmuş durumda. gece 3-4 gibi uyanıyorum daha uyuyamıyorum. sabahta işe gidince naptımı bilmiyorum. konuşurken bile çok güçlük çekiyorum. sanki beynim tamammen durmuş şekilde bişeyi hatırlayamıyorum. kendimi konsantre edemiyorum. hep hüzünlü ağlıcak gibi bi durumum var bundan nasıl kurtulabilrim. şimdiden teşekür ederim..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir