Kısırlık

Kısırlığın nedenini tespit etmek ve bunu tedavi etmek hem eşler yönünden, hem de doktor veya klinik yönünden fedakarlık isteyen bir iştir. Bu iş uzun bir süre boyunca büyük gayret gerektirir. Sürekli olarak yeni teknikler geliştirilmektedir ve doktorlar bunlardan çiftlerin yararlanmasından çok memnundurlar. Kendi Tutumunuzu Ölçün Kısırlık tedavisi görmeyi düşünen bir çift için, böyle bir tedavi konusunda kendi tavırlarının ne olduğunu değerlendirmeleri önemlidir. Bir şeyin yapılabilmesi, onun mutlaka yapılmasını gerektirmez.

Çocuk sahibi olma yolları konusundaki fikirler büyük farklılık gösterir. Bazı çiftler, eğer cinsel ilişkide bulunmakla çocuk meydana gelmiyorsa, bu durumu böylece kabullenmeleri gerektiği görüşündedirler. Bu görüş dini veya ahlaki nedenlere dayanabilir. Bunun aksine, bazı çiftlerde kendi çocuklarına sahip olma konusunda o kadar isteklidirler ki, bu amaca ulaşmak için hrçbir tahlilin fazla uzun, hiçbir tedavinin fazla karmaşık ve hiçbir masrafın, işlemin ve zorluğun çok fazla olmadığına inanırlar. Çoğu çiftler ise bu iki görüşün arasındadırlar. Kısırlık tedavisi klinikleri ve bu konuda uzmanlaşmış doktorlar çoğu zaman ahlaki konuları konuşmaya hazırdırlar. Kendi tutumunuzu tanımlamakta veya keşfetmekte yardımcı olabilirler. Bu görüşmeler, gerçekte ne beklenebileceği konusunu da kapsamalıdır. Tıp bilimi birçok yeni teknik geliştiriş olmakla birlikte, hepsinin birtakım sınırları vardır ve başarı oranları yüzde yüz olmayabilir. Kişisel Alınganlık Konusu Yapmayın Kısır olmak bir erkeğin daha az erkek veya bir kadının daha az kadın olduğu anlamına gelmez. Kısırlık hiç kimseyi kusurlu veya yetersiz kılmaz. Çekicilikle ve cinsel başarıyla bir ilgisi yoktur. Ayrıca bir çiftin ilişkisinde olumsuzluk doğuran bir nokta değildir. Tıbbi ifadeyle, kısırlık sadece, hamileliğe yol açan uzun ve son derece karmaşık olaylar zincirinde bir engelin bulunması anlamına gelir. Bu, sizin çocuk sahibi olmanızı zorlaştırır. Bunu bir trajedi olarak görmek gerekmez.

Ahlaki Sorunları Düşünün Döllenme cinsel ilişki yoluyla mümkün olmayıp sadece suni tohumlama gibi diğer yöntemlerle mümkün olunca, bazı çiftler bazı şeylerin yok olduğunu ve ahlaki konuların ortaya çıktığını düşünürler. Birçok kimse için belirgin bir ayrım kocadan başka birinden alınan verici spermidir. Bir yabancıdan alınan spermi kullanmak birçok ahlaki konuyu ortaya çıkanr. 0 kimdi? (Çoğu sperm bankaları isimlerinin gizlenmesini garanti ederler). Ne tip bir insandı? Gerçek baba o mu, yoksa erkek eş mi gerçek baba? Vericinin çocukla ilgili herhangi bir hakkı var mı? İleride çıkacak mahkeme kararları babaya çocuğu görme hakkı verebilir mi? Sonunda, bu sorulara cevap verebilecek olan ve bu konulara muhatap olan sadece siz ve eşiniz olacaksınız. Fakat, kısırlık tedavisi konusundaki ahlaki görüşünüzü düşünmenin zamanı, böyle bir tedavi sonucu hamileliğin meydana gelmesinden önce olmalıdır. Not Türkiyede sperm bankası ve yabancıdan sperm alımı uygulaması yoktur.

Kısırlık” Yorumlar

  1. savaş

    hocam siperm hücrelerim ölü bunun tedavisi varmı gitmedim doktor kalmadı veee sonuc alamadım :saygılarımla

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir