Kısırlığın nedenleri (erkek/kadın)

Günümüzde kısırlık artık çok nadiren düzeltilemeyecek bir nedene bağlı olabilir. Bunu gerçek kısırlık (sterilite) olarak adlandırıyoruz. Ör: Kadının erken menopoz’a girmesi (35 yaş altında), kadının rahiminin veya yumurtalıklarının ameliyatla alınmış olması, erkeğin hiç sperm üretememesi (azospermi) gibi. Bunların dışında kısır çiftlerde, üreme yeteneği değişik oranlarda azalmış olmakla beraber tedavi ile çocuk sahibi olmak mümkündür.

Kısırlık tedavisine başlamadan önce kadın ve erkeğin detaylı bir şekilde araştırılıp altta yatan nedenlerin ortaya çıkarılması gerekir. Bu araştırmalar sırasında önceden farkedilmemiş bazı hastalıklar ve yapısal değişiklikler de ortaya çıkabilmektedir. Yapılacak tedaviler de bu nedenlere göre planlanır. Bazen başka bir hastalık gebelik oluşmasına engel olabilir ve bu durumun tedavisi ile çocuk sahibi olmak mümkün olur.

KADINDAKİ KISIRLIĞIN NEDENLERİ:

Kadında gebelik oluşmamasının ana sebepleri adet ve yumurtlama düzensizlikleri, endometriozis, polikistik over, erken menapoz, rahim kanallarının kapalı olması veya üreme sistemine ait yapısal bozukluklar olabilir.

    * Yumurtlama düzensizlikleri:

Yumurtlama düzensizlikleri, kadın kısırlığının en sık görülen sebebidir. Yumurtlama, yumurtalıklarda gelişip olgunlaşan yumurtaların barındıkları içi sıvı dolu keseciklerden (folikül) atılması işlemidir. Yumurtlama olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz. Seyrek veya sık adet görme  veya hiç adet görememe  yumurtlama ile ilgili problemi düşündürür. Ancak düzenli adet gören kadınlarda da yumurtlama düzensizliği olabilir.

    * Rahim kanalları hasarı:

Rahim kanallarının kısmen veya tamamen tıkalı olması halinde spermler yumurtaya ulaşamaz. Rahim kanallarına hasar veren olaylar arasında daha önce geçirilmiş karın içi veya üreme organlarına ait enfeksiyonlar, endometriozis, ameliyat sonrası oluşan yapışıklıklar veya geçirilmiş bir dış gebelik sayılabilir.

    *  Endometriozis:

Endometriyozis, rahimin içini döşeyen ve adet görülen rahim içi dokunun, rahim dışında odaklar halinde bulunmasıdır. Normal yerleşiminin dışında bulunan bu odaklar, zamanla rahim tıkanmasına, veya yumurtlamanın bozulmasına neden olabilir. Endometrioz lu hastaların %70’i kısırlık problemi yaşamaktadır.

    *   Rahim ağzı (Serviks) faktörü -Rahim faktörü:

İnfertiliteye sebep olan rahim problemleri arasında, şekil bozuklukları, enfeksiyonlar ve mukus kalitesinin iyi olmayışı, rahim ağzında (serviks) veya rahim içinde gelişen polipler sayılabilir. Polip ler iyi huylu, küçük, et beni gibi doku oluşumlarıdır. Kötü bir hastalıkla ilgileri yoktur, fakat bazen gebeliğe engel olabilirler.

Adetin değişik evrelerinde rahim ağzı salgısı (mukus) hormonların etkisi ile miktar ve kıvam olarak değişiklikler gösterir. Mukus, uygun nitelikte olmaması  halinde spermin, kadın üreme yollarında ilerlemesine engel olabilir.

    *   Miyom (myom):

Yapısal olarak iyi huylu rahim tümörleri olan myomlar da, büyüklüklerine, yerleşim yerlerine ve sayılarına bağlı olarak kısırlığa neden olabilirler.

    *   İmmünolojik faktörler (Bağışıklık sistemi):

Kısırlıkta rol oynayan immunolojik faktörlerin tanısı zor,  tedavisi ise sınırlıdır. Kadının servikal mukusunda bulunan sperme karşı antikorlar yani, bağışıklık maddeleri, erkeğin kendi spermine karşı oluşturduğu antikorlar, hatta döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engelleyen bağışıklık faktörleri kısırlığın nedeni olabilir.  

    *  Açıklanamayan -Nedeni izah edilemeyen Kısırlık:

Bazen, kadın ve erkekte yapılan muayene ve tetkiklere rağmen kısırlığı izah edecek bir neden bulunamaz. Özellikle bu durum, çiftlerde umutsuzluğa ve hayal kırıklığına yol açmaktadır. Kendileri üzüldükleri gibi, aile ve çevreye karşı bir eziklik hissetmektedirler. Ortada belli bir neden yokken çocuk sahibi olamamak bazan karı kocanın birbirini, hatta ailelerin birbirlerini suçlamasına yol açabilmektedir.

ERKEKTEKİ KISIRLIĞIN NEDENLERİ

Erkekte sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık (oligosperm), hareket azlığı (astenosperm) veya yokluğu (azosperm), hücrelerin kümelenmeleri (aglütinasyon)  gibi nedenler tek başına olabileceği gibi bütün bu faktörler bir arada bulunabilir. Bazen, sperm hücresi, sperm kanallarının tıkalı olması nedeniyle dışarı çıkamaz (tıkanıklığa bağlı azospermi) veya hücre yapımının olmayışı ile ilgili olan yapısal azospermi görülebilir.

Sperm sayı ve kalitesini etkileyen nedenler:

Sperm yapımı ve olgunlaşmasına ait problemler, erkek kısırlığı nedenleri arasında en geniş grubu oluşturur. Sperm hücreleri, yeterli sayı, şekil veya hareket özelliklerinde olmamaları nedeniyle yumurtayı döllemeyebilirler.

Spermatogenez (sperm yapım ve olgunlaşması) üzerine olumsuz etkisi olan birkaç faktör vardır.

    *  Bazı enfeksiyon hastalıkları üreme organlarını etkileyerek testislerde sperm yapımını bozabilirler. Ergenlik çağından sonra geçirilen kabakulak hastalığının %25 oranında infertiliteye sebep olması en iyi bilinen örnektir.
    *  Hormonal eksiklikler: Sperm yapımını sağlayan FSH ve LH hormonlarındaki düzensizlikler en sık görülen şeklidir.
    *   İmmünolojik bozukluklar: Bazı erkekler, kendi spermlerine karşı antikorlar oluşturarak, sperm hareketlerinin bozulmasına veya aglütinasyonlara (spermlerin başlarından veya kuyruklarından yapışarak hareket yeteneğini kaybetmesi) neden olabilirler.
    *   Varikosel: Testisler skrotum adı verilen torba yapıları içinde bulunurlar. Skrotumdaki venlerin (damarların) varisleşmesi (varikosel) de sperm kalitesini bozabilir. Varikosel, erkek hastalarda %21-41 oranında görülür. Benzer bir durum bacaklarda damarların genişlemesi ile olan varislere benzer. Testiste olduğunda varikosel adını alır. İleri derecelerde ağrıya neden olabilir.
    * Çevresel faktörler  ve hayat tarzı sperm kalitesini etkileyebilir. Çalışma ortamındaki uçucu gazlar (boya, mobilya, akü sanayi), radyasyona maruz kalma ve bazı kanser tedavileri de geçici veya kalıcı olarak sperm yapımını durdurabilir.
    * Genetik olarak bazı erkeklerin Y kromozomunda bulunan gen değişiklikleri, sperm hücrelerinin azlığı veya yokluğuna neden olabilir.

Sperm kanallarında tıkanıklıklar:

Sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, spermin geçişine kısmen veya tamamen (oligospermi, azospermi) engel olabilir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi daha sonra oluşan enfeksiyonlara ve ameliyat yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Cinsel ilişkiye ait problemler:

Empotans (sertleşme problemleri) veya erken boşalma, bu grupta yer alan sebeplerdir.

      Genetik olarak bazı erkeklerin Y kromozomunda bulunan gen değişiklikleri, sperm hücrelerinin azlığı veya yokluğuna neden olabilir.

Sperm kanallarında tıkanıklıklar:

Sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, spermin geçişine kısmen veya tamamen (oligospermi, azospermi) engel olabilir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi daha sonra oluşan enfeksiyonlara ve ameliyat yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Cinsel ilişkiye ait problemler:

Empotans (sertleşme problemleri) veya erken boşalma, bu grupta yer alan sebeplerdir.

Kısırlığın nedenleri (erkek/kadın)” 8 Yorum Yapılmış

 1. CÜNEYT

  29 yaşındayım yaklaşık bir haftadır penisimin üzerinde sanki deri gerildiğinde yırtıklar oluşuyor ve çok hassas oldu ilşkiye girdiğim zaman yırtıklar artıyor ve cildim kuruyor şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 2. hale

  30 yaşındayım evliyim. hiç çocuğum yok. kesinlikle çocuk doğurmak istemiyorum. kısırlaşmak istiyorum bu mümkünmü??? yan etkisi olmadan kısırlaşabilirmiyim. rahmimi aldırmamın yan etkisi olurmu, eğer rahmimi aldırtırsam cinsel hayatımı olumsuz etkilermi???

  Cevapla
 3. fatih

  ya buraya ne kadar gereksiz yorumlar yazılıyor yok benim spermim şu renk bu renk cehennem ol evlen evlendikten sonra çocugunmu olmadı git bi doktora var sa imkanı yaparsın.he yoksada saglık olsun

  Cevapla
 4. mislina

  Merhaba, Ben 3 yillik evliyim ve bu uc yil icinde hic hamile kalmadim. Esim bir bucuk sene once bobrek ve pankreas nakli oldu. Bobrek calisiyo fakat pankreas ameliyattan 15 gun sonra alindi doktor hatasi yuzunden ,zedellenmis pankreas koymuslardi.Esimin sagligi suan cok iyi hic bir sorunumuz yok bebek ozlemimiz disinda.Ben doktora gittim ve yapilamsi gerken butun testleri yaptirdim. Tuplerimden birinin acik oldunu fakat digerinin tiklali oldunu ogrendim ama bu durumun hamile kalmami etkilemiyceni doktorum soyledi. Esiminde doktoru sperm ve kan tathlili yaptirmasini istedi.Esimde sperm olmadini dusunuyoruz henuz testi yaptirmadi ama eger sperm yoksa tedavisi olup olmadi hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim, Esim 28 ben 22 yasindayim. TUP BEBEK deneme sansimiz olup olmadi hakkindada bilgi verirseniz sevinirim…… cevaplariniz icin simdiden tessekkur ederim Saygilarmla

  Cevapla
 5. ahmet

  merhabalar benım spermım geldıgı zaman yarısı beyaz yarısı mat sarı gıbı yapıstıgı zaman nerdeyse zor cıkıyor bundan dolayı cocugum olurmu olmaz mı cevabınızı yollarsanız sevinirim

  Cevapla
 6. meryem

  merhaba ben 3 senelik evliyim cocugum olmuyor 2 ay önce laparoskopi oldum kanallarimin ikisinin kapali oldunu ve bir tanesini actini söylediler acaba hamile kalabilirmiyim kisa sürede cevablarsaniz cok sevinirim tsk.

  Cevapla
 7. zehra

  Sibel hanım. Birincisi, kardeşiniz ve eşi kesinlikle kandırılmış. Eğer kardeşinizin eşi hamile bile kalsaydı bu kesinlikle kardeşinizin çocuğu olmayacaktı. Belli ki bir başkasının spermleriyle bu işi halledip, kardeşinizi kullanarak reklam yapmak istediler. Lütfen bu hastaneye dava açsınlar. İkincisi benim eşim de kardeşinizle aynı kaderi paylaşıyor. Ve bir üniversite hastanesinde bize söylenen şu ” Tıp henüz sizin konumunuzda olanlar için bir yöntem geliştirmiş değil. Sağa sola gidip de paranızı kimseye kaptırmayın. Şu durumda kesinlikle çocuğunuz olmaz. Gelişmeleri takip edin.” Biz dinlemedik ve İstanbul’da gerçekten çok ünlü bir hastanede kobay olarak kullanıldık. Bunu yeni anladık. Ve dava açmaya hazırlanıyoruz.

  Cevapla
 8. SİBEL TÜREN

  merhaba, erkek kardeşim ve eşi çok çocuk istiyorlardı, fakat normal yollardan olmayınca 5 kere aşılama yaptırdılar ve tabiki her seferinde sperm testi yapıldı ve sperm olmadığına dair hiçbirşey yoktu, sonuçlar başarısız olunca daha fazla uğraşıp zaman kaybetmeyelim dediler ve tüp bebek denemeye karar verdiler eşinin tedavisi tamamlanıp sıra kardeşime geldiğinde sperm bulunamadı ameliyat bile oldu ama spermler belli seviyeye geldikten sonra gelişmesini devam ettiremeyip öldüğünü söylediler,kardeşim 32 yaşında yapılacak birşey varmı, tedavisi yok diyorlar ama çocuksuz kimse kalmayacakda deniliyor ne yapabiliriz yardım ederseniz çok seviniriz,teşekkürler…(cevabınızı bekliyorum)

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir