Kıl Dönmesinde En Yeni Alternatif Tedavi: Gümüş Nitrat ve Fenol

Kıl dönmesinde alternatif tedavi olarak tarafımızdan geliştirilen sklerotik ve litik bir kimyasal ajan olan fenol ve ondan daha güçlü olan gümüş nitrat uygulamalarımız klasik cerrahi yöntemlere göre çok daha etkili olmuştur. Bu yöntemde eritilen gümüş nitrat aynen veya fenol, fistül ağızlarından veya foliküllerden içeriye verilir. Kılların yuvalandığı piyojenik granülasyon dokuları ve diğer patalojik dokular; ilaç etkisi ile hızla erir ve gri bulamaç halinde dışarıya akar. Mikro enstrümantasyonla labirentler ve fistüllerin içi temizlenir. Fistül girişleri gerekirse eksize edilir ve tekrar kıl girmemesi için sütüre edilir. Bu işlemler 15 dakikada tamamlanır. Hastalığın çok ilerlediğibazı hastalarda gerekirse labirentler kısmen veya tamamen açılır, kılların ilerde sorun çıkartabileceği gamzemsi çukurluklar ve kıvrımlar varsa küçük plastik ve estetik müdahale ile düzeltilir. Ama eskiden beri mevcut ve pilonidal sinüs oluşturmamış geniş çukurlara müdahale tavsiye edilmez. İşlem bitince labirentler antibiyotikli pomatla doldurulur ve hasta evine gönderilir. Günlük pansuman ve temizlik ve 1 hafta sonunda kontrole gelmesi öğütlenir. İyi kürete edilmiş labirentler genellile 1 haftada iyileşir. Ancak tavanı açılmış labirentelerin ve sinüslerin tamamen kapanması pansuman yardımı ile 2 ila 3 haftayı bulur. Bu sürenin illa da kısaltılması isteniyorsa, fistüllerin fibrotik duvarları, lokal anestezi altında, kürete veya eksize edildikten sonra sütüre edilir. Bu durumda işlem süresi 30 dakikayı bulur.

Kıl Dönmesinde En Yeni Alternatif Tedavi: Gümüş Nitrat ve Fenol” 3 Yorum Yapılmış

 1. selin

  bu fenol tedavisinde yara izi kalıyormu çok merak ediyorum? bir de daha önce ameliyet olmuş hastaya uygulanabiliyormu

  Cevapla
 2. admin Post author

  Biz sadece sağlık hakkında bilgiler verebiliyoruz Oğuz bey.
  Site içeriğindeki tüm yazılar sadece bilği vermek amacında yazılmıştır, bir doktora danışılmadan bu bilgileri uygulamak sizlere kalmış birşey. Doğacak sorunlarda sorumluluk kabul etmiyoruz. iyi günler.

  Cevapla
 3. Oğuz

  Tedavi yöntemi güzel görünüyor da bu tedaviyi veren sağlık kuruşları, hastaneleri bulamıyorum. Bunlar hakkında bilgi verirseniz iyi olur…

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir