Kıl dönmesi nedir? Kimlerde, nerede ve nasıl oluşur?

Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani DERMOİD KİST veya PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, labirentler açması, peşinden labirentlere giren bakterin de katkısı ile etrafı iltihaplandırması; cerahatlı veya kanlı, pis kokulu akıntılar ve abseler oluşturmasıdır. Sert büro koltuklarında ve bilgisayar başında, özellikle kaykılık pozisyonda uzun süre oturanlarda veya uzun süre jip sürenlerde veya uzun süre otobüs yolculukları yapanlarda daha sık olur. Kıl dönmesi 16 ila 30

yaş arası kıllı ve gürbüz, genç erkeklerde, nadiren de genç bayanlarda oluşur. Oluş şekline gelince; kıllar yılan derisindeki gibi yivli veya pullu olup, dar ve sıkışık veya sürtünmeli ortamlarda kıpırdandıkça tek yönde ilerler. Saç telini iki parmak ile tutup hafifçe oğuşturunca bu hareketi açıkça görmek mümkündür. Benzer şekilde iki kaba et arasındaki herhangi bir serbest kıl, sürtünme, itelenme ve dönme mekaniği ile oluğun dibine doğru hareket eder. Hiperkeratoz ve aşırı terleme nedeni ile genişlemiş bir ter bezi ağzından deri içine girebilir, peşinden başka bir kıl geçebilir. Giderek bu minik ağız, kılların minik zorlaması ile genişler, deri hücreleri ter bezinin ve deliğin içine doğru yürür ve deliklerin iç yüzeyi cilt epiteli ile döşenerek minik bir tünel oluşur ve peşpeşe kılların buraya girmesi kolaylaşır. Uzun saç kılları bile girebilir. Bazan bir kaç kıl girdikten sonra tünel girişi iyileşip kapanabilir. Ama tünel içindeki kılların ve bakterilerin cilt altında derinlere doğru ilerlemesi ve iltihaplanmalar devam eder. Günün birinde mutlaka abseleşme ve fistülleşme olur. Fistül ağızlarının % 78’i oluğun sol kenarında ve % 82’si kıl giriş deliklerinin yukarı tarafında yer alır.

Kıl dönmesi nedir? Kimlerde, nerede ve nasıl oluşur?” 4 Yorum Yapılmış

 1. fadime

  ben dun gece hastaneye bı agrım vardı onun ıcın gıttım doktor dedıkı yenı yenı kıl donmesı olusuyor dedı ve ben hıc oturamıyorum ve cok agrı yapıyo bana yardım cı olun doktor amalıyat olabılırsın dedı gerı cıkarmı olduktan sonra

  Cevapla
 2. enise

  doğuştan kuyruk sokumunda delik war ve kaç günden beri fazla otunca ve kalkınca çok acıyor kaç günden beri uardım edermsiniz?

  Cevapla
 3. nazan

  aslında çok da ilginç değil…bu çok kötü bişiy ve çok acı verici.bende şaşırırdım insanlarda old.zaman tuhafıma giderdi ama gel gör ki günün birinde bende de oldu kıl dönmesi.Hemde göbeğimde çıkıverdi:)daha 2 gün oldu aldıralı ama çook acı çekiyorum sürekli irin akıyoo ve çook sıkılıyorum bu durumdan..Bilgili kişiler bu durumun niye böyle olduğunu açıklarlar mı acaba bana??cevap gelirse çook sevinirim..tşkler!!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir