Kenelerden korunma yolları

KENELERDEN KORUNMAK İÇİN BASİT BİR YÖNTEM

Utançtan tercih edilmiyor ama etkili bir çözüm.

Yaz mevsimlerinde insanların korkulu rüyası haline gelen kenelerden korunmada en etkili ve basit yöntemlerden ‘pantolon paçalarını çorap içine almak’ hayati önem taşırken, utanarak bu yöntemi tercih etmeyenler çoğunlukta yer alıyor.

Türkiye’de birçok ilde görülen ve onlarca kişinin ölümüne neden olan keneler, bulaştırdığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Uzmanlara göre, keneden korunmak için öncelikle hastalığa neden olan virüsü taşıyan kenelerden uzak durmak ile mümkün. Bunu sağlamanın en etkili yöntemlerinin başında ise ‘pantolon paçalarını çorap içine almak’ geliyor. Açık renkli giysi tercih edilerek izlenen yöntemle kene elbise üzerinde dolaşırken fark edilebiliyor.

Vücut içine giremeyen kene yapışacak kendine uygun yer bulamadığı için virüs bulaşma riski ortadan kalkıyor. Bu anlamda tarlada, ormanlık alanlarda çalışmak zorunda olanlar ava çıkanların lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine sokmaları öneriliyor. Bu yöntemlere paralel olarak elbiselere uygulanan kene kovucu spreyler geliyor. Bir gün önce elbiseye uygulanan sprey sayesinde kene vücudunuza yaklaşamıyor.

Basit gibi gelen ‘pantolon paçalarını çorap içine alma’ yöntemine insanların bir çoğu ortaya çıkan görüntü nedeniyle komik duruma düşme endişesiyle uymakta imtina ediyor. Özellikle takım elbise giyenler pantolon paçalarını çoraplarının içine almakta tereddüt yaşıyor.

Kaynak İHA: haberturk.com/haber.asp?id=89634&cat=220&dt=2008/08/05

Kenelerden korunma yolları” 2 Yorum Yapılmış

  1. berfin

    benim bu kene hastalıklarından korunma yolları lazım ödev

    Cevapla
  2. Kadri Salman

    beni izmir kaynaklar beldesi söğütlük mevkiide bir ay arayla ikidefa kene ısırdı.birincisinde yeşilyurt devlet hastnesine gittim.orda çıkardılar .ikincisinde kendimsöktüm üstüne bir parça buz koydum kene hemen öldü.meyan kökü zencefilve darçın kaynatarak içtim.onların bir yararı olup olmadığınıda bilmiyorum .yalnız son ısırıldığımda soğuk suyun içine girdim .bana piskolojikmi bilmem bulantı geliyordu .soğuk sudan sonra o bulantı geçti bahsettiğim bitkilerde kan temizleme ve bulantı önleme etkileri vardı .akşama çok ateş bastı.buzluktan aldığım suyla yıkadım ateş geçti.tabiki buyaptıklarımın bilimsel bir katkısı oldumu olmadımı bilmiyorum.meyankökünü imkanı olsave araştırılırsa iyi olur.paçaları çorap altına koymaya gelince budefa kene çıkar insanıun ensesinden ısırır .yararı yok demiyorumbelki oana kadar görünür ve atılır.ben güneydoğuluyum şü an izmirde ikamet ediyorum dayım memlekette hayvancılıkla uğraşıyor.vekenelere karşı mercimek kurdumu(sineğimi)ilacını kullanıyoruz diyor ve kenelerden eser kalmıyor.burdaki ilaçlar sadece keneyi uzaklaştırmada kullanılıyor oda uzaklaştırsa tabii selam ve saygılar KADRİ SALMAN TEL 0532 726 10 02 İZMİR

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir