Kemik Erimesi

Osteoporoz diye adlandırılan kemik erimesi, dünyanın her yerinde milyonlarca yaşlı insanı yataklara, tekerlekli sandalyelere bağlıyor. Ancak, bir hormonun, kemikleri canlı tutmasının sırlarını keşfeden bir grup araştırmacı, soruna çare bulduklarını düşünüyorlar.

Araştırmacılar, paratiroid hormonu (PTH) denilen ve kanda kalsiyum miktarını kontrol eden bir maddeyle sürekli aşılanan hayvanların, daha iri kemikli duruma geldiklerini son 50 yıldır bilmekteydiler. Ancak bu hormonun, hangi mekanizmayla etki yaptığını bilmediklerinden osteoporoz tedavisi için başka yöntemlere ve genellikle kemik yitimini yavaşlatan hormonlar ve ilaçlara başvuruyorlardı. Bunlardan bazılarının kemik yoğunluğunu bile yükseltmelerine karşın, yaşlılarda bazen ölümle bile sonuçlanan kemik kırıklarının tedavisinde aciz kalıyorlardı.

ABD’nin Little Rock Kenti’ndeki Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı ise, PTH’nin yeni kemik yapma becerisinin sırrını ortaya çıkarmış bulunuyorlar.

Araştırmacılara göre PTH, “osteoblast” denilen ve yeni kemik dokusu oluşturan uzmanlaşmış hücrelerin intiharını önlüyor. “Apoptoz” denilen programlanmış ölüm, hücrelerin çoğalmasını normal bir düzeyde tutuyor.

Araştırmacılar, her gün düzenli olarak insan PTH’si aşılanan farelerde hücre intiharının 10 kat azaldığını gözlemişler. Bunun pratik anlamı da, daha fazla “işgücü” ve bu sayede de daha sağlıklı kemik dokuları.

Üniversite’nin osteoporoz bölümü başkanı Profesör Stavros Managolas, “eskiden kemik kaybını önlemekten sözederdik; şimdiyse yaptığımız kemik kütlesini arttırmak” diyor. “Anlayacağınız, artık ilk kez, süreci tersine çevirmekten, yani tedaviden sözedebiliriz.”

Managolas ve ekip arkadaşı Robert Jilka, insan osteoblastlarının da intihar için programlandıklarını kaydederek, gerek PTH’nin, gerekse inceledikleri başka bazı maddelerin hücrelerin daha uzun süre çalışmalarını sağlayarak, insan kemiklerini güçlendireceği konusunda güvenliler.

Kemik Erimesi” 4 Yorum Yapılmış

 1. sedattufan

  merhabalar annemin 1 aydır süre gelen sıkıntısı var doktora gitti ve kemik erimesi belirtisi var dedi d vitamini ilacı verdi suanda aşırı ayaklarımın altı ağrıyor diyor yardım edermisiniz teşekkürler

  Cevapla
 2. aydın

  annem 43 yaşında ve kalça kemiklerinde incelme var .gittiği doktorlar platin takımasını söylüyolar.acaba bunun başka tedavisi yokmu.ağrıları gittikçe artıyo.yürümekte zorlanıyor.

  Cevapla
 3. ulaş

  vucudumda şiddetli bir agrı var resmen sızlıyor ve şişiyor ellerim ayaklarım bazen kızarıyor geceleri agrı yla uyanıyorum agrı bazen dayanamaz hale geliyor

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir