Kas Yaralanmaları / Yırtılması

Kas Yaralanmaları
Ya doğrudan şiddete bağlı (darbe, çarpma; bkz. incinme) yada dolaylı olarak ani güçlü, koordinesiz kas hareketleri ve aşırı zorlanma koşulları nedeniyle oluşurlar. Bunun nedeni kötü hazırlanmış (“soğuk”), önceden yetersiz gerilmiş ya da yorgun bir kas sistemi de olabilir.
Kas kopması
Kasın aniden aşırı gerilmesiyle, çoğu zaman kas lifi yırtılması ve bölgesel kan birikmesiyle birlikte olur.
Tanı
Belirgin, basınçla ağrı, kas sertliği, hareket sınırlaması ve yüklenmede ağrı görülür.
İlk Yardım
Soğuk kompres uygulanır, koruyucu sargı sarılır (elastiki bandaj, Sport-Tape). Yaralı bölgeye masaj yapılmaz! Spor çalışmasına ve yüklenmeye devam etmek için dondurucu sprey kullanılmaz.
Tedavinin devamı
Yüklenme ağrısına ve işlev azalmasına göre bir kaç gün için spora ara verilir. Daha sonra kendi kendine kas gevşetmealıştırmaları,etkilihareketlerle alıştırma tedavisi, sıcak banyo uygulaması; elektrik tedavisi(Diadinamik, Nemektrodyn); yapılanma antrenmanı uygulanır. Hiçbir tedavi önlemi ağrıya yol açmamalıdır!

Kas Yırtılması
Büyük ölçüde kas yırtılması ya da kasın tamamen ortadan yırtılması ya da kopması.
Tanı
Şiddetli, batıcı ağrı, kas krampı, şişlik ya da farklı miktarda kanama (Kas kılıfı içindeki kanamada ağrı artar), işlevin engellenmesi olur; yüklenme kapasitesi yoktur. Birbirinden ayrılan kas uçları arasında çoğu zaman elle hissedilebilir hafif bir çökme görülür.
İlk Yardım
Soğuk uygulanır (nemli- soğuk pansuman, buz kompresi). Spor yapma yetisini tekrar kazanmak amacıyla dondurucu sprey uygulanmaz. Basınçlı
sargı, koruma ve Bk günlerde fazla yüklenilmemelidir. Akut dönemde sıcak
kompres uygulanmaz, masaj yapılmaz.
Bazı durumlarda cerrahi girişim gerekir. Bu nedenle hareket sınırlamalarında
veişlevin aşırı azaldığı durumlarda doktorun tanı vetedavisi kesinlikle
gereklidir.
Tedavinin devamı
1 ile 3 hafta sonra (kasın yırtılma derecesine göre) germe alıştırmalarıyla birlikte işlevel alıştırma tedavisi ve etkin hareketler (hareket banyoları da) , bundan başka sıcak kompresler, elektrik tedavisi (Nemektrodyn, Diadynamik), masajlar yapılır. Ancak bunlar doğrudan doğruya yaranın olduğu yere değil, sadece etrafına uygulanır. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyükçe kas yırtılmaları için yaralanmanın derecesine ve yerine göre tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir süre hesaba katılmalıdır. Yaralanma, kasın bütün kuvvetine ve gerilebilirliğine ulaşması, ayrıca kasa ait olan ve de etrafındaki eklemlerin sınırsız eklem hareketliliğine ulaşmaları durumunda iyileşmiş demektir. Yaralı kasa yapılacak çok erken bir yüklenme çoğu zaman kalıcı işlev azalmasına neden olur.
Bu nedenle rehabilitasyon evresindeki tedavi önlemlerinin uygulanmasına son derece dikkat edilmelidir. Bağımsız da yapılabilen söz konusu rehabilite edici alıştırma tedavisinin süreci kısaca şu biçimde özetlenebilir:
1. Kuvvet alıştırması olmaksızın yaralı kası germe alıştırmaları;
yaralı olmayan karşı tarafa kuvvet alıştırması yapılarak germe hareketleri
2. Yüklenme düzeyi ayarlanmış kuvvet (düşük direnç) alıştırmaları ile izometrik alıştırmalar
3. Ağrısız bölge içinde etkin bir biçimde yapılan hareketler
4. Dinamik ve izoton alıştırmalar
5. Kuvvet makinesiyle izokinetik alıştırmalar
6. Yaralı kaslarıvede gerekli koşullarda antagonist (karşıt) kas işlev gruplarını dikkatlice germe alıştırmaları
7. Koordinatif kas antrenmanı:
Nörofizyolojik kışımın giderek arttırılması alıştırmalar fizyoterapist tarafından
yaptırılır.
8 Yaralı kışımın yükünün giderek arttırılması
9. Antrenman yüklenmesinin artması- özgül yüklenme antrenmanı
10.Kas gerdirme alıştırmalarının (Stretching) uzunsüreli ve tutarlı biçimde uygulanması.
Kas Kılıfının Yırtılması
Gergin kaslara doğrudan doğruya bir darbe ya da çarpma sonucunda (kas fasyalarının yırtılması) kılcal damarlarının yırtılmasıyla oluşur.
Tanı
Basınçla ve hareket ederken ağrı, şişlik, orta derecede kanama, işlev engellenmesi olur. daha sonraki kas gerilmesinde yaralı bölgede elle hissedilebilir bir kabarıklık (Kas fıtığı) görülür.
İlk Yardım
S-B-Y Önlemleri: Soğuk uygulanır ( buz kompresi, nemli-soğuk kompresler), basınçlı sargı sarılır, yüksekte tutulur ve yükü hafifletilir.
Tedavinin Devamı
Çoğu zaman cerrahi müdahale gerekir (kas kılıfının dikilmesi). Son olarak 3 hafta yükü hafifletilerek korunur, destekli bandaj, yükü hafifleten işlevsel sargı uygulanır, kas alıştırma programı (kas yırtılmasında olduğu gibi), hareket banyoları uygulanır, yüklenme giderek arttırılır.
Ancak kas işlevinda ağrı olmaması ve eklemlerin rahatça hareket ettirilmesi durumunda spor yapılabilir.

Kas Yaralanmaları / Yırtılması” 34 Yorum Yapılmış

 1. deniz yalcin

  merhabalar. gecen hafta yasadigim bir sakatliktan sonra arastirirken buldum burayi.umarim bir cevap alabilirim.
  bir hafta önce mac yaparken 25.dakikada sag arka baldir kisminda birseyin koptugunu hissettim.ilk zamanlar muthis aci verdi bir hafta tamamen dinlendim zorlamadim aci yok denilecek seviyeye indi ve bu hafta buna guvenerek tekrar maca ciktim. cok zorlamasam bile yarisina geldigimde ilkinden daha siddetli sanci girdi ayni yere.
  yaralanan bölgede herhangi bir cökme veya kanama görünmüyor. biraz sislik var ama bacagimi hareket ettiriken zorlaniyor ve geriliyor.agrisida cabasi.
  eczaneden bandaj ve sportif kas yaralanmalari icin jel aldim.kullaniyorum fakat aci aynen devam etmekte. buz kompres yapacagim fakat merak ettigim su, herhangi bir cerrahi operasyon yapilmali mi? veya duzenli kompres bandaj ve calismayla ne kadar zamanda düzelme ihtimali var?

  Cevapla
 2. serkan kaya

  24 yaşındayım 17 yaşındayken sol omzum cıktı ondan sonra dört sefer daha cıktı en son ameliyat oldum iileşecegini tekrar eski halini alacagını zanettim ama yok hiç bir degişiklik olmadı şimdi spora gidiyorum ve sol omzumka hiç bişey yapamıyorum bu yüzden psikolojim bozuldu arka kürek kemiginde ve omuzun arka adelesinde kas tırtılması var o bölge hiç calışmıyor uyuşuyor agrı yapıyor tedavi olmak istiyorum ama nerde nasıl tedavi olacagımı bilmiyorum kas yırtılması hakkında bilgisi olan varsa lütfen yazsın kafayı yemek üzereyim saglık ne kıymetli bir şeymişherkese acil şifalar

  Cevapla
 3. MURAT

  mrb yaklaşık 3 ay önce sırtüstü yüzerken kulaç atmaktan dolayı omuzumda yırtık tespit edildi ilaçlar melhemler ve kortizon iğnesi yaptırdım ayrıca 15 gün fizik tedavi gördüm ama hala omuzum ağırıyor yukarı kaldıramıyorum arkaya götüremiyorum ne yapmam gerekiyor ağrı kesici ilaçlat içmekten midem ağıyor artık sizden acil cevap bekliyorum teşekkürler…….

  Cevapla
 4. soner ronaldinho

  arkadaslar yırtılmada en önemlişey iyi tedavi etmek bende yasadım 2 gün soğuk yapın daha sonra sıcak yapın zamnala iyileşir fazla zorlamayın 10 15 gün sonra yavas yavas guclendirmeye calsısın hafif agırlıklarla

  Cevapla
 5. okan

  22.04.2009 tarihinde toprak sahada maç yapıyorduk maça ısınmadan girdim daha 5.dakikada 2 kişi arasına girip yere düştüm yere düşerken sağ bacağım 2-3 kere kırtladı hastaneye gittim röntgende bişey çıkmadı ertesi gün sağ bacağımın kasında dokunulduğunda byük bir ağrı oluşuyor acaba yırtık varmı yoksa sebebi nedir?

  Cevapla
 6. elif gültekin

  ben 42 yaşındayım bundan üç ay önce sol bacağımda diz kapak ve bilek arasında kas yırtılması oldu halen rahatsızlığım devam ediyor ayağımı rahatsızlığımdan buyana
  dışa doğru atıyorum yürüdüğümde fazla ayakta kaldığımda
  dizim sertleşiyor ve şişiyor dinlendirince biraz daha rahatım
  iyileşmenin uzun süreceği söylendi yürümem çok yavaş ve zor oluyor bu konuyla ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 7. erhan

  maça ısınmadan çıktım 2 yarını hemen başında kasıklarımda ses geldi hemen oyunda çıktım aradan 4 ay geçti antermanlarda çok agrı var öksürünce sanki karnımda bir elma büyüklügünde agrı haissediyorum ne olur bana yardımcı oılun haocam bana dediler kas fıtıgı zaten yırtıkla fıtık aynı şey ameliyat olacaksınn dediler ne yapmalıyım teşekürediyorum

  Cevapla
 8. gözde dilan inanç

  arkadaşlar 11 yaşındayım ve arkadşımn dooom gününde düştüm ve bacaamda müthiş bi ağrı var çok korkuyorum bu siteye de güvendiim için bu mesajı yazdım teşkrlr

  Cevapla
 9. fatma umay

  35 yaşında bağırsaklarımda tespit edilen iltihab sonucu ameliyat oldum.ameliyat sonrası fistül oluştu.bu fistülü kapatma ameliyatlarında makat kaslarım ciddi bi kayba uğramış.şuan çalışan kas oranım &30 ne gazımı nede dışkımı tutabiliyorum..sosyal hayatım sıfır oldu.. lütfen bana yardımcı olun bunun hiçmi çaresi yok..varsa nerde? şimdi 40 yaşındayım ve hep dört duvar arasında.. 🙁

  Cevapla
 10. Gürsel BULUT

  Arkadaşlarla iddia sonucu amuda kalktım.bir ikik gün sonra sol omuzum ve omuz ile dirseğim arasında hafifi hafif ağrılar oluştu. Geceleri daha hisedilir ağrılar oldu. Dr. a gittim film çekti fizik tedavi dr.u. Ortopediye git dedi gittim kemiklerde bir şey yok dedi. Fizik tedavi ağrı kesici verdi ve bir sprey. faydası olmadı. şimdi sol kolumu kalşdıramıyorum, bir şey giyinirken agrıyor ve esnerken bile omuzum ile dirseğim arasında ağrı oluşuyor.ani bir harekette sol kolum da çok ağrı oluyor ve beni perişan ediyor…teşekkür ediyor ve tavsiyelerinizi bekliyorum….

  Cevapla
 11. gül

  62 yaşındayım 15 gündür sağ omzumda bir ağrı özellikle akşam daha yoğun bir ağrı gün içinde pek şikayetim yok bütün işimi yapabiliyorum dün dr gittim kas yırtılması olduğunu söyledi ilaç ve merhem verdi bir hafta sonra fizik tedaviye başlamam gerektiğini söyledi.acaba tedavi gidişatı doğrumu

  Cevapla
 12. zülgani demirkoparan

  merhaba ben halı sahada maç yaparken sağ ayağımı yukarı ileri ani hareket etmem sonucu sağ bacağımın üst arka kısmında büyük bir acı hissettim sanki oradan bir şein koptuğunu hissettim bir iki hafta sonra tekrar futbol maçında yine aynı hareketi yaptığımda ayını yerden bir şeylerin koptuğunu hissettim ve orada kala kaldım. bu nedir? ben futbol oynamadan duramuyorum bunun tedavisini bilen var mı?

  Cevapla
 13. ceyda

  sol omuzum korkunc derecede agriyor.
  Kolumu yukari kaldiramiyorum
  bir sey giyerken de buyuk aci hissediyorum
  sol kolumla bir sey tasiyamiyorum
  ayrica sol elimin isaret parmaginda aylari saydigimiz kemiklerimiz varya iaret parmagimdaki bu kemik agriyor
  ve boynumda zaman zaman agri oluyor
  bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim su an amerikadayim burada saglik sigortam yok ya acilen turkiyeye donecegim yada onerilerinizle kendimi tedavi etmeye calisacagim

  Cevapla
 14. ali girgeç

  merhaba doktor bey,bir yıl önce futbol oynarken düştüm.Düşme sırasında sırtımın sağ tarafında böbreğimin üstündeki adalede aşırı ağrı oldu,3-4 defa doktora gittim.Bunların çoğu kas yırtılması dedi.Fizik tedaviye gittim faydasını göremedim MR ve rötgen filimlerinde yırtık gözükmedi.Ağrılarım hala devam ediyo özellikle geceleri sancılı geçiyo.Ters bir hareketimde beni kötü etkiliyo yere yığılıp kalıyom hareket edemiyom bi süre.tavsiyeleriniz nelerdir.Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.saygılar.

  Cevapla
 15. hakan algün

  Bir professyonel takımın pafında oynuyorum ve 3 haftalık maç programı sırasında sağ arka alt adelede sertletşme oldu.tedavi eden masör en az 6 hafta dedi.ama aşırı ağrım yok ve sert haldeyken maç oynadım.sizce o kadar ciddi midir? saygılar…

  Cevapla
 16. erdal gunsever

  geceleri yatarken.omuzum agiriyor ve elimdeki iki parmak uyusuyordu.doktora gitim.7 mm. kadar yirtilma var dedi .acele ameliyat olmalisin dedi ameliyat oldum.yirtilan kasimi geri dikti…su an 4 hafta oldu halen duzelme yok…… sizden ricamomuzum ne kadar surede iyilesir.. doktor 7 haftada iyilesir dedi. 7 haftada iyilesirmi yada iyilesirse…saglikli olurmu cevaplandirirsaniz memnun olurum .tesekkurler.

  Cevapla
 17. ayşegül güner

  yaklaş 2yıldır sırtımın sol kureğimin altı ağrılarım oluyor bu ağrılarımın belimle alakası yok bir kaç kez doktora gitim kıronik kas yırtılması dedi bu hastalığı tedavis hakında beni yönledirimisiniz

  Cevapla
 18. hatice örskaya

  merhaba ben hatice örskaya annem iki hafta öncesinde sağ dizinde çok şiddetli ağrıyla doktora gitti mrg sonucunda lateral menisküs anterior ve porerior ve boynuzları normal şekil ve sinyal özelliklerindedir.yırtık saptanmadı.eklem sıvısında hafif artış medial menisküs posterior hornunda yırtık ile uyumlu görünüm eklem posteromedialinde yaklaşık 4*2 cm baker kist eklem yüzeylerinde medial end plotolarda ve tibiada interkondiler mesafe düzeyinde hafif kondrmalizik değişiklikler.arterior çapraz bağda grade 1 dejenerasyon ile uyumlu hafif sinyal intensite artışı.hafif prepateller bursit papor sonucunda bu ifadeler yer almaktadır acaba bu sonuçlara göre nasıl bir yol izlemeliyiz amelyat gerklimi? şimdiden çok tşk ediyorum cevabınızı bekliyorum

  Cevapla
 19. Abdurahman

  benim kolum da yırtık teşhis edildi ne yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
 20. yener

  futbol oynarken sol ayağımda diz altındaki kaslara darbe aldım ve önemsemedim ikinci bir darbe daha alınca kaslar şişdi ve aşağı doğru basınçlı ağrı yapmaya başladı. Ayak topuklarımda kan birikmesi oluşmaya başladı kas yırtılması iç kanama yaparmı veya bu neden olmuştur cevap verirseniz sevinirim.. tşkler

  Cevapla
 21. Ayak kası yırtık insan

  Merhaba

  ben yürürken ters bir hareket yaptım sanırım. sağ ayağımın altında elektrik çarpması gibi birşey oluyor gerilince. 3-5 gündür var bu. 1 gün dinleniyom tam geçti diyecem yürümeye çıkınca aynısı oluyor tekrar. bu ciddi birşey midir ? yoksa birkaç gün yürümeden dinlenirsem geçer mi ? şimdiden teşekkür edip saygılarımı sunuyorum

  Cevapla
 22. ismail

  bundan yaklaşık 5 ay önce futbol maçında birde sağ arka adelemde bir kopma oldu ayağımın üstüne hiç basamadım acile giitim ve doktor kas yırtılması olabilir dedi geçiştirdi ilaç felan yazdı kullanadım bir ara iç kanama oldu ve ayağımın hareket yetisi baya kayboldu ve müthiş ağrılar oldu
  iyi kötü tedavisini yaptım 1,5 ay geçtikten sonra geçtiğini sandım tekrar top oynadım bu sefer daha kötü bir yırtılma oldu.bu sefer başka doktora gittim o da kas yırtılması olabilir dedi dedi dedi dedim bu ikinci oluyor bunun deavisi ne ne kadar zamanda geçer pek beni memnun edcek bir açıklama yapıldı.en son yırtılmada müthiş bir sertlik ve arka adelemde bir çukur oluştu kaç ay oldu halen iyileşmedi tam anlamıyla. tam anlamıyla nasıl iyileşecek tekrar ne zaman futbol oynayabilirim neler yapmam gerek bana yardımcı olursanız sevinirim.t

  Cevapla
 23. burak

  mrb, ben futbol oynuyorum futbola ara verdim ve sonrasınında aşırı yüklenmeden dolayı sağ ayaktaki adele kaslarında yırtılma yada yırtılma aşamasında oldugu söylendi , kası kuvvetlendirici ve kas gevşetici yöntemlerle iyileşmesini bekliyorum , ama kısa sürede toparlanmam gerek, önerilerinizi merakla dinliyicem. teşekkürler.

  Cevapla
 24. halil

  maç yaparken bacagıma darbe aldım maçtan sonra bacagım şişti yere basamadım doktarada 10 gün sonra gittim bazı nedenlerden dolayı ve 3*7.5 cm kas yırtılması meydana gelmiş doktorun verdigi ilaçları yapıyom ve her gün hastahaneye gidiyom fizik tedaviye,3 hafta geçti acaba ne zaman iyleşir cevabınızı bekliyom teşekkürler

  Cevapla
 25. zafer bilgetekin

  benim karın kaslarımda bir agrı olustu yaklasık 3 ay once doktora gittim bana kas yırtıgı oldugunu sylediler ilaç verdiler kas gevştici jel falan sureklı kullanmama ragmen hala agrıgeçmedi futbol oynuyorum topa vurdugum anda agrı kasıklarıma şiddetli bi şekild vuruyu yuklenince agrı oluyor zorluyo ne yapabilirim yanıtlarsanız teşekkurler.

  Cevapla
 26. buse

  sol ayak kasığımda 2 aydır geçmeyen bir ağrı var.kilom 100 lerde hatta daha çok.yürüme zorluğu çekiyorum.3 hafta dinlendim fakat geçmedi.ağrı kesici ve kas gevşetici kullanıyorum.soğuk ortamlarda ağrım çoğalı
  yor.kas yırtılması olabilir mi?yanıtlarınızı bekliyorum.yaş:56

  Cevapla
 27. hande tansever

  benim de kolum şakalaşırken burkuldu çok ağrıdı kolum çıktı sandım dokdora gittim kas gevşetici verdi ama geçmedi bir yıl geçti şimdi kolumu yukarı kaldıramıyorum ellerimi arkaya birleştiremiyorum çok ağrıyor bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 28. Ayşegül

  1 yıl önce sag kolum dirsekten kas yırtılması oldu .koluma destek gibi bişey yaptılar ama halen düzelmedi.aynı kolumdaki başbarmak tarafındada yırtılma var ne yapmam gerek sakat kalmaktan korkuyorum.acele cevap yazmanızı yada gitmeem gereken fakülte öneririseniz sevinirim

  Cevapla
 29. ben de de ay nı şikayet var

  ayagımın kayması sonucu kas yırtılması meydana geldi aradan 3 ay gecmesine ragmen tam iyi degilim bu gün top oynadım ama eve geldim inanılmaz bir krap gibi gerginlik ve agrı var ne yapmam gerekir bilmiyorum dr gittim daha önce önemli degil dedi ama bu konuda herhangi bir flim veya işlem yapılmadı ama tamda gecmedi yarın tekrar gidecegim bilmiyorum ama sonuç alırmıyım cevabınızı bekliyorum

  Cevapla
 30. naile bayın

  15 gün önce geçirdiğim kaza sonucunda sol diz ve bilek arasındaki iç kasımda 1 cm lik yırtılma oldu… doktora gittim…ama bu sürede sol ayak parmak ucuma basarak hareket ediyorum..arada değnek kullanıyorum.. günde 2-3 kez 5dk lık buz kompresine de devam ediyorum… tabii ir de kasımı sıkı tuması için de varis çorabı kullanıyorum…

  acaba doğru hareket ediyor muyum??? cevaplarınızı rica ediyor,
  saygılarımı sunuyorum…

  Naile Bayın
  Yaş:41

  Cevapla
 31. admin Post author

  umarım en yakın zamanda yazarız bişiler (: öğrenciyim okul ile siteyi aynı anda zar zor idare ediyorum kusra bakmayın tşkler.

  Cevapla
 32. sena

  <p>çok ama çok çirkin olmuş niye kas ve iskelet sağlığı yok? yazın lütfen </p>

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir