Kalıcı Epilasyon ( epilation )

KALICI EPİLASYON  (IPL, PLASMALİTE)

Kalıcı epilasyon IPL ( Intense Pulse Light ) sistemi ile çalışan Plasmalite cihazı ile yapılmaktadır

IPL (Plasmalite) teknolojisinin alışılmış lazer terapisinden farkı nedir?
IPL tekniği (Intenses Pulsed Light), lazer teknolojisinin sürekli olarak gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Yüksek enerjili empülsiyona sahip bir flaş ışığı elde etmek için burada da lazerle bağlantılı bir ışık demeti kullanılır.
Alışılmış lazer ışığının aksine IPL teknolojisi kişiye özel deri özelliklerini algılayabilir ve bu nedenle çok daha az yan etkiye sahiptir.

Özel etki mekanizmasi sayesinde (deri üzerinden de tüy köküne doğru) lazerli epilasyonun aksine (sadece tüyün üzerinden tüy köküne) her türlü tüy ve deri tiplerine tedavi uygulanabilir.

Plasmalite nasil çalışır?
Plasmalite epilasyon sistemi, benzersiz ve patentli bir floresan teknolojisiyle yüksek enerjili ışık kullanır. Bir atım kırmızı yoğun ışık deriye penetre olur. Kıl gövdesi ve kıl kesecikleri, etrafını saran dokulardan daha fazla pigment taşır. Bu nedenle, ışığı daha fazla emer, bu da sıcaklık derecesini yükseltir. Sıcaklık derecesi 70°C civarına çıktığında, aktif hücrelerdeki proteinler yıkılır ve kıl kesecikleri (kökleri) ölür. Atım süresi tek değiştirilebilir ayardır. Geri kalan her şey atım süresine bağlı olarak otomatik bir biçimde ayarlanır. Bu kadar kolay bir taşıma ve operasyonla, her zaman tüm hastalarda mükemmel sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Tedavi nasıl hissedilir?
Tedavi süreci hemen hemen tamamen ağrısız ve acısızdır. Derinin üst yüzeyinde (epidermis) bulunan hücreler ısınarak dermisi ısıtır. Atım vuruşundan önce soğutucu bir jelin topikal olarak uygulanması, ince epidermisin soğuk kalmasını sağlar, bu da ağrı duygusunu en aza indirger. Çoğu hasta minimal düzeyde bir rahatsızlık hisseder, ancak bu rahatsızlık hissi de hafif bir yanma sızlama ya da karıncalanma hissinden öte bir şey değildir.

Kaç tedavi seansına ihtiyaç vardır?
En dramatik değişiklikler genellikle ikinci tedaviden sonra ortaya çıkar. Hastaların çoğunda 3-5 tedaviye gerek duyulur, fakat çok az sayıda hastada ekstra tedavi seansları gerekebilir.

Seans sayısındaki farkların nedeni nedir?
Gerekli tedavi seansıı sayısı, kıl büyümesinin yoğunluğuna ve yerine bağli olarak çeşitlilik gösterir. Vücut kıllarının yaklaşık %30’u normal olarak büyüme fazında bulunur. Geri kalanı uykudadır, henüz daha geri aşamalardadır ve ışığı ememez. Her tedavi seansında büyümekte olan kılların %60-95’i temizlenebilir.

Tedavi hızı nedir?
Her bir atım, 10×20 mm deri alanını kapsar, bu alan etkililik ve pratik sorunlar bakımından dengeyi sağlamak açısından optimal düzeyde bir alandır. Her 2 saniyede bir yeni bir atım ateşlenebilir. Böylece, bir bıyık alanı 30 saniyeden az zaman alırken, erkek sırt ya da kadın bacagi 30 dakikadan 1 saate kadar değişen zamanlarda tamamlanabilir.

Kıl kalınlığı etkili midir?
Aslında, kalın kıllar, ince kıllardaki sonuçlara ulaşılabilmesi için daha fazla ışık gerektirir. Bununla birlikte, kalın kıl ışığı atım süresi içerisinde daha hızlı bir biçimde emer. Plasmalite “Dengeli Isık” adı verilen benzersiz bir özelliğe sahip olduğundan, aynı atımdan bütün kıllar etkilenir. Genelde, kıl ne kadar koyu renkli olursa tedavi de o kadar etkili olur. Bununla birlikte, açık renkli kıl tedaviye genellikle iyi cevap vermesine rağmen, erken bir düzelme beklemek fazla iyimserlik olacaktır.

Derinin görünümü hakkında neler söylenebilir?
En kolay tedavi edilebilen kombinasyon siyah kıl ve beyaz deri kombinasyonudur. Bununla birlikte, bir çok klinik çalışma beyaz olmayan deride (örn. Hispanik, Orta Dogu ya da Pakistan/Hindistan orijinli insanlarda) kıl gövdesi/kökü ile etrafındaki deri dokusu pigmentasyonu arasındaki farkın genellikle iyi sonuçlara ulaşmak kadar büyük olduğunu göstermiştir.

Plasmalite nasıl işler?
Plasmalite, kıl gövdesi ve keseciklerinde dogal olarak bulunan melanin pigmentini hedefleyen ışık gücünü kullanır. Klinik araştırmalar, kırmızı ışığın melanin tarafından tercih edilerek emildiğini göstermektedir. Her bir kırmızı ışık atımı, kıl gövdesi ve keseciğindeki sıcaklık derecesini artırır. Sıcaklık derecesi +70°C’a çıktığında, hücrelerdeki proteinlerin yapısı bozulur ve aktif kıl keseciği ölerek, tekrar büyüme kapasitesi yitirilir.

Hangi alanlar tedavi edilebilir?
Plasmalite, vücudun herhangi bir alanında ve herhangi bir deri tipinde kullanılabilir. Bununla birlikte, tam tedaviye başlamadan önce küçük bir alan testi yapılmasi önemlidir.

Tedavi neleri içerir?
Hasta epilasyon tedavisi için geldiğinde, eğitimli bir terapist hastaya Plasmalite’in nasıl çalıştığını anlatır ve hasta için uygun olup olmadığını değerlendirir. Hastaya nasıl etkili olduğunu görmek amacıyla, küçük bir alanda test yapılır. Deneme yapılacak olan alana ince bir tabaka optik temas jeli sürülür. Daha sonra bu alana dalga-kılavuzu uygulanır ve her bir alanda bir seri kısa ışık flaşı verilir. Hasta genellikle herhangi bir ani değişiklik görmez. Bununla birlikte, her tedaviden sonra 2-3 hafta içerisinde kesin bir etki, yani kılların çoğunluğunun yok olduğu görülür.

Bu tedavinin yan etkileri var mıdır?
Vücudun bazı kısımları diğer kısımlarından daha duyarlı olup, kızarabilir, hafifçe şişebilir, fakat bunlar da birkaç saat içinde kaybolur. Aşırı uçtaki vakalarda büllenme olabilir, bu da normal olarak bir iki gün içerisinde kaybolur. Deri pigmentasyonunda geçici azalma ya da çoğalmalar olabilir, ancak bu tip olgulara da sık rastlanmaz ve genellikle birkaç ay içerisinde normale döner.

Hastanın bilmesi gereken bir şey var mı?
Bazı hastalar ışıga karşı diğerlerinden daha duyarlıdır. Bu nedenle, hastanın değerlendirme formunu doldururken dürüst olması önemlidir. Hastanın tedaviye uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için test yamalarının uygulanması gerekir. Bununla birlikte, test yamalarından alınan sonuçların tedaviden alınacak sonuçlarla aynı olmasının gerekmediği de unutulmamalıdır. Eğer hasta tedavi sırasında herhangi bir rahatsızlık hissederse ya da soğutma jeli ısınmaya başlarsa, hastanın terapiste hemen haber vermesi gerekir. Tedavi seansları arasında ağda yapılması önerilmemektedir, ancak traş yararli bile olabilir. Tedavi alan kişinin tedaviden önce ve sonra 4 hafta süreyle güneşe çıkmaması gerekir.

Plasmalite tedavisi güvenli midir?
Plasmalite’dan çıkan ışık tüm yönlere dağılır, fakat gözleri fotoğraf makinesinin flaşından daha fazla etkilemez. Bu nedenle, lazerden çok daha güvenlidir. Plasmalite’in bir diğer eşsiz özelliği, safir dalga-kilavuzunun deriyle uygun bir temas halinde bulunmaması durumunda, verilen ışık miktarının otomatik olarak %25 oranında azalmasıdır.

Kalıcı Epilasyon ( epilation )” 6 Yorum Yapılmış

 1. can

  merhaba benim sırtımda ve göğsümde istemediğim kılları tamamen yok edebilecek bir teknolojiden bahsediliyor sanırım eyer böyleyse müthiş bir şey bu konuda kesin cevaplar alabilirsem çok sevinirim kesin çözümmü ve ücret ortalaması konusunda yardım bekliyorum tşklr

  Cevapla
 2. aysenur

  merhaba benim de tüh problemim var bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.bana en yakın tedavi görebileceğim bi yer var mı_?istanbul- avcılar da oturuyorum. şimdiden teşekürler!!…

  Cevapla
 3. sakir

  merhabalar benım kız kardesımın vucudunda hormonlara baglı olarak kıllanma var ve bız lazerlı tedavı yontemı konusunda arastırma yaparken sıtenızle karsılastık.bızım ıcın ızmırde bu anlattıgınız tedavi yontemı ve lazerlı tedavı yontemı ıcın bas vurabılecegımız bır merkezı onerebılırmısınız…

  saygı ve tesekkurlerımle.

  Cevapla
 4. Umut Demir

  Plasmalite FPL Digital’da dünyada sadece kendisinde bulunan son jenerasyonun teknolojisi, dünya patentli FPL teknolojisi vardır. Bu sistemle enerji yoğunluğunu istediğimiz ışınlarda kullanabiliriz; yani diğer IPL sistemlerinden çok daha etkindir.

  Floresan sayesinde zararlı mavi ve yeşil ışınları yararlı olan sarı ve kırmızı ışınlara çevirebiliriz; yani istediğimiz dalga boyuna daha fazla enerji verebiliriz. Bu sayede tam istediğimiz tedavi bölgesine yan etki oluşturmadan daha fazla enerji gönderebiliriz. Bu da epilasyon konusunda daha derinlerde olan kıl foliküllerinde ve sarı kıllarda daha başarılı olabilmemizi sağlar.

  Mühim olan enerji miktarı değil enerjinin hangi dalga boyunda geldiğidir. Verilen enerjinin hedef kitle tarafından emilebilmesi için hedef kitleye uygun dalga boyu şarttır. 600 nm altındaki dalga boyları kullanıldığı zaman bu dalga boylarını emebilen kandır; kıldaki melanin değildir. Bu dalga boyları epilasyon için uygun değildir ve cildi yakma riski fazladır.

  950 nm’den yukarıda olan dalga boyları ise ciltteki su tarafından emilir ve yine epilasyon için etkin değildir ve cildi yakma riski fazladır.

  Doğru dalga boylarından gelen enerji hedef kitlenin istediği ışınlardan oluştuğu için hem deride yan etki oluşturmaz hem de en etkin tedaviyi yapar.

  US Teknoloji (Plasmalite FPL Türkiye distribütörü)

  Cevapla
 5. admin Post author

  Öncelikle güzel yorumunuz için tşk ederim türkan hanım,amacımız topluma azda olsa fayda sağlamak, kendi çapımızda ucak bir site açtık.

  Cell-est Klinik Levent Cad. Altzeren Sokak No:5 Levent / Istanbul
  Tel: +90.212.282.9595

  burasını bir araştırabilirsiniz, umarım yardımcı olabilmiştiriz..

  Cevapla
 6. türkan

  Merhabalar, sitenizi çok ama çok beğendim her konuda bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederim, sizden ricam plasmalite uygulayan istanbul içi bir merkezi bana önerebilirmisiniz, ben normal lazer epilasyon tedavisi görmekteyim ve omuz kısmımdaki tüm tüyleri fazlasıyla azdırdı, bu sistem bana yardımcı olurmu?

  teşekkürler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir