Gözyaşı kanal tıkanıklığı ve lazer tedavi

Gözyaşı kanal tıkanıklığı lazer ile kısa sürede açılıyor

Gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının açılmasında günümüzde birçok yeni teknik uygulanıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müslime Yalaz, gözyaşı tıkanıklıklarında bu tedavilerin yanısıra yeni hizmete giren lazer cihazı ile gözyaşı kanal tıkanıklıklarının kısa sürede açılabildiğini belirtiyor.

Gözyaşı kanal ameliyatlarında lazer ile tedavi mümkün müdür?
Gözyaşı kanalı ameliyatlarında son birkaç yıldır ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlayan 980 nanometre dalga boyundaki “Diode Lazer” ile göz yaşı kanalı ameliyatları kısa süre önce Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nde de yapılabiliyor.

Lazer dışında başka hangi yöntemlerle göz yaşı kanalı ameliyatları yapılmaktadır?
Ciltten veya burun içerisinden olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntemde ciltten gözyaşı kanalına kesi yapılarak ulaşılır ve kese ile burun boşluğu arasındaki kemik ve mukoza çıkarılarak yeni bir kanal oluşturulur. İkinci yöntemde ise kese hizasına gelen kemik ve mukoza kısmı burun içerisinden endoskop yardımı ile çıkarılarak ameliyat yapılır. Diode lazer ile yapılanda ise herhangi bir yeri kesmeden gözyaşı kanalının üst ucundan lazer probu ile gözyaşı kesesinin içine girilerek aradaki kemik ve mukoza çok kısa sürede yüksek enerji ile ortadan kaldırılmaktadır.

Lazer DSR ameliyatlarının diğer gözyaşı kanal ameliyatlarına avantajları nelerdir?
Bir çok avantajı vardır. En önemli avantajı diğer yöntemlere göre ameliyatın çok kısa sürmesidir. Ayrıca genel anestezi gerekmemektedir. Kanama yok denecek kadar azdır. Ameliyatta doku harabiyeti lazerin özeliğinden dolayı az olmaktadır. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir. İyileşme süresi çabuktur. Ertesi gün işine gidebilir. Ciltten kesi yapılmaması ve gözyaşı kesesi etrafındaki kasların zarar görmemesi diğer avantajlarını oluşturur. Daha önce gözyaşı kanalı ameliyatı olmuş ancak tekrar tıkanmış olan hastalara yapılabilir mi?
Yapılabilir. Yukarıda bahsedilen avantajlarının yanında, daha önce gözyaşı kanalında ameliyat olmuş hastalara ikinci ameliyatın “Diode Lazer” ile yapılması diğer yöntemlere göre daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

Ameliyatın nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ameliyat öncesi hastanın ameliyathanede kendini rahat hissedebilmesi için sakinleştirici ilaç verilmektedir. Takiben ciltten lokal anestezi, burun içerisinden de tampon ile anestezi yapılır. Gözyaşının kanala girdiği uç önce genişletilir. Sonra lazerin uç kısmı buradan gözyaşı kesesine sokulur. Burun içerisinden de endoskop ile takip edilerek lazer ile gözyaşı kesesinden buruna yeni kanal açılır. Silikon tüp yereleştirilerek operasyon tamamlanır.

Bu ameliyatın başarı oranı nedir? Tekrarlanabilir mi?
Bu ameliyatın başarı oranı ilk kez yapılanlarda yüzde 90’ın üzerinde, daha önce başka yöntemlerle yapılanlara uygulandığında ise yüzde 87.5’tir. Tekrarlanabilir. Başarısız olanlara tekrar yapıldığında bu oran yüzde 100 olabilmektedir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı ve lazer tedavi” 3 Yorum Yapılmış

 1. Ahmet Ayan

  kızım şu an 27 yaşında 20 yaşında iken istanbul kartal eğitim araştırma hastanesinde stevens-johnson sendromu tanısı ile tedavi gördü.şu anda göz lezyonları hariç hiçbir emare kalmadı, gözlerinde kızarma, kaşıntı, batma gibi şi-
  kayetleri var suni gözyaşı kullanıyor. nisbeten iyi geliyor
  görme kusuru yok. ben gözyaşı kanallarının tıkalı olduğunu
  zannediyorum. kızım şu an 2 çocuk annesi artık bu çileden
  kurtulsun istiyoruz bize yardımcı olabilirmisiniz?
  teşekkürler.

  Cevapla
 2. mehmet ali

  kızım 2 yaşında göz yaşı tıkanıklığı var iki kez sondalama yapıls,dı açılmadı lazerle açılırmı lütfen cevap yazabilirmisiniz

  Cevapla
 3. mahmut kırca

  oğlum 3 yaşında sağ gözünde kanal tıkalı sürekli sulanıyor.bugüne kadar herhangi bir uygulama yaptırmadık.ne yapmamız gerekiyor

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir