Gençliğin sırrı

Mısır Kraliçesi Kleopatra, güzelleşmek için çeşitli iksirlerden medet umardı. Saç dökülmesine karşı, ateşte kurutulmuş fındık faresi, dövülmüş at dişi ve ayı yağından elde edilen özel bir karışımı başına sürerdi.

Roma İmparatoru Neron’un ikinci eşi Popaea ise gençliğini ve güzelliğini korumak için hergün eşek sütüyle banyo yapardı. Gerçi Popaea’nın bu iksiri tutmadı. Neron bir süre sonra genç kadını 50 eşekle baba evine yolladı ama o günden bu yana insanoğlunun sağlıklı ve güzel kalma merakı hiç azalmadı, aksine katlanarak çoğaldı.

ABD’nin California Eyaleti’nin Palm Springs Kenti’nde bir doktor, parası olan herkese hormon-kokteyli ile gençlik vaadediyor. Edmund Chein’in iddiasına göre, bu hormon takviyesi, hem gençleştiriyor hem de cinsel performansı artırıyor. Palmiye ağaçları ve yemyeşil çimlerle çevrili “Palm Springs Life Extension Institute” de amaç, paralı yaşlıların ömrünü uzatmak.

“Yaşlılık bir hastalıktır” diyen Chein, “Gelecekte insanların 130 yaşına kadar yaşayacaklarına inanıyorum” diyor. Chein’in yaşlılarda denediği metoda “Total Hormone Replacement Therapy” deniyor.

Hastalara, aralarında HGH büyüme hormonu da bulunan dokuz hormondan elde edilen kokteyl takviye ediliyor. Böylece yaşlanma sürecinin yavaşlatılması amaçlanıyor. Chein, şimdiye kadar genç kalabilmeleri için 2,700 kişiye hormon takviyesinde bulunmuş. Bunlardan en genci ise 29 yaşındaymış. Bu terapiyi uygulamak için de ayda 1000 doları gözden çıkarmak gerekiyor.

Hormon terapisi sırasında günde iki kez kalçadan iğne yapılıyor. Hasta, ayrıca günde 5 kez, arasında Melotonin’in de bulunduğu hormon hapları alıyor. Erkeklik hormonu testosteron ise jel halinde vücuda sürülüyor. Ayrıca vücuda vitamin ve mineral takviyesi yapılıyor.

Hormon takviyesiyle cilt gerginleşmeye, saçlar gürleşmeye başlıyor, göğüs kasları dirileşiyor. “Hastalarıma tıpkı otomobile bakan teknisyen gibi bakıyorum” diyen Chein, burada hastalara gerekli takviyelerin yapıldığını söylüyor. Ancak Chein’in hormon kokteyli, eleştiri de almıyor değil. Çünkü hormon takviyesi hastalıklara zemin hazırlayabilir. Büyüme hormonu takviyesi, kanser riskini artırabildiği gibi, östrojen takviyesi de kadınlarda meme kanseri riskini ve testosteron fazlası da erkeklerde prostat kanseri riskini çoğaltabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir