Fıtık

Bir organ ya da dokunun, anormal bir boşluktan bütünüyle veya kısmen dışarı çıkmasıdır. Kasık fıtığı, uyluk fıtığı, göbek fıtığı, bel fıtığı başlıca fıtık çeşitleridir.

Fıtık doğuştan var olabilir yada alt karın boşluğunda olduğu gibi, kan damarlarının veya borularının bir beden boşluğuna geçtiği yapısal bakımdan zayıf bir noktaya basınç uyguladığı durumlarda görülür. Bayanlarda genellikle gebelikten sonra görülür. Gebelik sırasında karına uygulanan iç basıncın artması fıtık sebebidir. Erkeklerde ise ağır yük kaldırmaktan oluşmaktadır. Şişmanlık, kabızlık ve öksürük gibi rahatsızlıklarda da fıtık oluşabilir.

Kasık fıtığı ansızın ortaya çıkar, kasıkta önce bir gevşeme sonrasında ise ağrı hissedilir. Kasıkta çıkıntı oluşur. Bazen de fıtık yavaş yavaş oluşur. Örneğin diyafram fıtığında karının alt kısmında şişlik oluşur. Sindirim rahatsızlıkları görülmeye başlanır. Göğüs kemiğinin arkasında eğilmeyle ve yatmayla zamanla yanma ve ağrı oluşur.

Öncelikle şişmanlık, kabızlık, öksürük gibi vücudun herhangi bir bölgesine iç basınç uygulayan hastalıklar tedavi edilmelidir. Eğilmekten ve ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Mide asidine karşı ilaç kullanmak faydalı olabilir. Ameliyat ancak bu yöntemler yeterli olmadığı durumlarda yapılır. Cerrahi müdahaleden üç ay sonra o bölgedeki kaslar eski gücüne kavuşur.

Fıtık” 7 Yorum Yapılmış

 1. ayşe

  merabalar sag kasıgımda şiş bez var agrıyo agır kaldırmıştım ama ondan mı yoksa fıtık mı?bunun sebebi nedir fıtıktan korkuyorum lütfen bana bi cevap yazın

  Cevapla
 2. melek

  merhaba benim sol kasığım birden ağrımaya başladı ağır kaldırdım aniden ağrı başladı bunun nedeni ne acaba üç sattir durmadan ağrıyor teşekürler

  Cevapla
 3. ersin

  bir-iki aydırsağ kasıkta haifi bir şilikve yürüdüğümde nükseden hafif bir ağrı var bu fıtıkmıdır yoksa apandisitmi

  Cevapla
 4. Sevgi

  Merhaba ben bir yıl önce apandisitten ameliyat oldum. Şimdi ise ameliyat olduğum bölgenin biraz altında ağrı diye tanımlayamıyacağım sanki içim de bi kesik oluşmuş gibi acı var ve eğilirken zorluk çekiyorum bi rahatsızlığın belirtisimidir merak ediyorum

  Cevapla
 5. sibel

  benim bir yıldır var olan fakat 3 aydır yoğunlaşan karın bölgemde ağrılar var bu ağrılar belime ve kasıklarıma vuruyor karnım çok şişiyor günlerce sürüyor sonra geçiyor bir süre sonra tekrar başlıtor bunun nedeni ne olabilir lütfen bana cevap yazarmısınız çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 6. resul

  Merhabalar benim sorunum karin alti bolgemde iki adet sislik var sag ve sol olmak uzere,yaklasik bir senedir cekiyorum ve buyuk tuvaletimi kolay yapamiyorum cok cesitlikabizlik ilaclari denedim ama fayda goremedim. acaba tuvalet sorunum kasigimdaki sisliklerden olabilirmi. cevap yazarsaniz sevinirim tesekkurler.

  Cevapla
 7. hakan

  aniden tasaklarımdan biri şişmeye başladı ama agrı yok denenecek kadar az acaba bu şişme önemli bişey mi lütfen biri beni bililendirsin

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir