Evde cilt bakımı

Evde basit bir maske hazırlamak kolaydır. İzlemeniz gereken üç adım vardır: temizle, bakım yap ve nemlendir. Bunlara ek olarak maske yapmak, buhar banyosu yapılabilir. İzlemeniz gereken adımlar ve birkaç öneriyi aşağıda bulacaksınız. Cildi temizlemeden önce buhar banyosu yapmak faydalıdır: cildi temizliğe hazırlamak ve gözenekleri açmak için buhar banyosu iyi bir yoldur. Bunun için sıcak su ile karıştırılmış bitki özlerine bir havluyu batırmak, sıkmak ve yüz ile boynunuza uygulamak yeterlidir. Bu adımı birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Cildinizi el yapımı hafif bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz: Gül özlü bir temizleyici bu işlem için idealdir. Parmak uçları ile oval ve yukarı doğru yapılacak hareketler ile cildi temizleyebilir ve rahatlatabilirsiniz. Ilık su ile kalan temizleyici alabilirsiniz. Özellikle yoğun makyaj yapıyorsanız bu işlemi her makyaj temizleme adımında tekrarlamanızda fayda vardır.

Temizledikten sonra cildi güçlendirmekte fayda vardır: cildinizi dengeli bir biçimde güçlendirecek içerikler kullanmak önemlidir. Bitki özleri ve diğer doğal özleri içeren maddeleri bir pamuk yardımıyla cildinize sürebilir, cildinizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Aromatik yağlar ile cildinizi nemlendirin: aromatik yağlar hem cildi besler hem de nemlendirir. Cildin yağlı kısımlarına daha az olmak üzere bu yağları yumuşak hareketler ile tene uygulamak nemlendirmek ve bakım adına önemlidir.

Maske uygulaması istiyorsanız: tüm bu adımlardan sonra daha yoğun bir bakım için maske uygulamak istiyorsanız aşağıda maske tariflerini bulabilirsiniz.

Evde cilt bakımı” Yorumlar

 1. sedat

  Merhaba ,
  Yaşım 50 , yaklaşık 1 yıl önce bacaklarımda başlayan ve zaman içerisind yaygınlaşarak şimdilerde göğüs kıllarımda ilerleyen kıl dökülmesi sorunum var.Dökülen yerler % 90 oranında kılsız kalıyor.Kırılmalar davar.Kaşıntı veya buna benzer diğer herhangi bir şikayetim yok.Dökülmeler
  genital bölge ,saç ve sakallarda olmuyor.Doktora göründüğümde yapılan tahlillerde herhangi bir bulguya rastlanmadı. Sadece B12 vitamin eksikliği görüldü.Bana bu nedenle aşırı stressten kaynaklanan bir durum bu diyerek . B 12 vitamini ve pomat verdi.
  Acaba buna benzer bir sorunla daha önce karşılaşan birileri var mı. Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir