Erkekte Kısırlık Nedenleri

Çiftlerde kadında olduğu gibi erkekte de çeşitli nedenlere bağlı olarak kısırlık vakalarına rastlanmaktadır. Erkekten kaynaklanan kısırlık nedenleri aşağıdaki sebeplere bağlı olarak görülmektedir.

Sperm oluşumunda bozukluklar

Erkek fertilitesini etkileyen en önemli neden normal ve serbestçe hareket eden yeterli miktarda sperm üretilememesidir. Mevcut spermlerin sayısının 20 milyonun üzerinde % 30’u normal yapıda ve en az % 50 ‘si serbestçe hareket edebiliyorsa spermler yeterli kalite ve sayıda olduğundan bahsetmek mümkündür. Çoçuklukta geçirilmiş olan bir kabukulak hastalığı ya da testislerdeki damarların genişlemesi-varicocell-sperm kalitesinin düşmesine yol açar. Bazı meslek gruplarında aşırı ısıya (döküm ve yüksek ısılı fırınlarda çalışan işçileri, şöförlerde sürekli oturmaya bağlı testislerin ısınması), toksik (zehirli) maddelere maruz kalma (bazı tekstil boyaları, kurşun vb), tıbbi nedenlerle (kanser , bazı otoimmün hastalıklar) verilen ağır ilaçlar veya radyoterapi (ışın tedavisi) de sperm üretimini azaltabilir veya tamamen durdurabilir.

Spermin erkek sperm kanallarında taşınma bozuklukları

Yeterli miktarda sperm üretilmesine rağmen duktus deferens ve seminal kanal denilen yapıların tıkalı olması nedeniyle boşalma ile atılan meni sıvında yeterli sayıda (bazan hiç sperm olmayabilir) spermler kadın vaginasına atılamamaktadır. Bu durum kadın genital sistemindeki yumurtalık yollarının tıkalı olmasıyla eş değer bir durumdur. Başlıca nedenleri sperm kanallarının doğuştan hiç gelişmemesi ya da üreme organlarından geçirilmiş olan iltihabi hastalıklar ve cerrahi girişimler (fıtık, inmemiş testis, erkekte tüplerin bağlanması vb.) sonrasında ortaya çıkan yapışıklıklar ve tıkanmalardır.

Diğer nedenler:
Hormonal bozukluk, stres, çevresel faktörler, inmemiş testis veya kalıtımsal bozukluklar sayılabilir. Gribal enfenksiyonlar da sperm kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri” 3 Yorum Yapılmış

 1. ahmet

  slm bende sizden yaridim isdeyecekdim tabi mumkunse ben 6 yaslarindayken yumurtaliklarimdan biri alinmis ve 2002 de de damar genisliginden operasyon gecirdim suan 27 yasindayim doktorlar bana yeterince hareketli ve saglikli sperm olmadigini soyluyor normal sartlardan cocuk olma ihtimali de cok az oldugunu soyluyorlar bana bu konuda yardimci olabilirmisinniz ne gibi ilaclar kunlanabilirim ne tafsiye edersiniz ve bunun tedavisi varmi acikcasi her hangi bir tedaviyle hersey normale donermi verdiginiz bilgiler icin simdiden tesekkurler………

  Cevapla
 2. mehemt

  merhaba güzel bir açıkla ama size danışmam gereken bir konuvar benim
  kabaca olacak ama kusura bamayın boşalmamda bir sorun yok ama gelen sıvı(döl) az geliyor bunun sebebi ne ola bilir bir fikriniz varsa banada yardımcı ola bilirmisiniz belirtim meil adresin bana cevap yazar sanız sevinir şimdiden yardımlarnız için teşekür ederim kolay gelsin

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir