Erkeklerde böbrek taşı sorunu!

Bursa’da özel bir hastanede görev yapan üroloji uzmanı Doç. Dr. Murat Şamlı, en sık 20-40 yaş grubunda ortaya çıkan böbrek taşlarının, erkeklerde, kadınlara göre daha sık görüldüğünü ifade etti. Şamlı şöyle
konuştu:

”Ergenlik döneminde testosteron düzeyinde yaşanan yükselme ve bunun karaciğerde oksalat üretimini artırması, erkeklerin böbreklerinde daha fazla taş olmasının nedeni olarak düşünülmektedir. Bu nedenle çocuklarda ve kadınlardaki düşük testosteron düzeyi bu kişileri böbrek taşlarından korumaktadır. Öte yandan taş luşumunu önleyen ve idrarda bulunan sitrat isimli maddenin kadınlarda daha yüksek oranlarda bulunması da taşların daha az görülmesini açıklayabilir.”

Coğrafi olarak sıcak, kuru ve kurak iklime sahip bölgelerde veya tropik alanlarda yaşayanlarda, böbrek taşlarının daha sık görüldüğüne dikkat çeken Şamlı, öte yandan genetik ve diyete bağlı faktörlerin de coğrafi faktörlere ilave etkisi olduğunu bildirdi.

Şamlı, sadece Türkiye’de değil, dünya çapında yapılan çalışmaların Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Kuzey Hindistan, Pakistan, kuzey Avustralya, İskandinavya, orta ve güney Amerika gibi bölgelerde böbrek taşlarının daha sık şekilde ortaya çıktığını gösterdiğini vurguladı.

Erkeklerde böbrek taşı sorunu!” 2 Yorum Yapılmış

  1. yavuzcan

    merhaba hacam benim bobreklerimden biri gitmis diyor doktorlar ikincisinde de tas var bunu lazerle tedavisi mumkun mu.

    Cevapla
  2. enver çakır

    hocam benim böbreklerimde ardı ardına mikset büyüklügünde yaklaşık 3 adet böbrek taşı mevcut acaba lazer uygulamasıyla yapılan tedavinin böbrege ileride bi sorun teşkil edip etmeyecegini merak ediyorum ve o büyüklükteki taşların lazer yöntemiyle kırılıp kırılmayacagını merak ediyorum saygılarımla enver çakır…….

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir