Epilasyon

Hormonal düzensizlikler, genetik özellikler veya kullanılan bazı ilaçlar aşırı tüylenmeye neden olabilir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak amacıyla uygulanan çeşitli epilasyon yöntemleri vardır. Epilasyon kişinin cilt özellikleri ve genel durumu değerlendirildikten sonra uygulanmasına karar verilen tıbbi bir işlemdir.

Kliniğimizde FDA onaylı en son teknolojiye sahip Lazer epilasyon cihazı ve flash, blend, termoliz yöntemlerinin titizlikle uygulandığı iğneli epilasyon uygulamaları uygun kıl tipine göre uzman dermatologlarımız tarafından seçim yapılarak uygulanmaktadır.

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, kıl foliküllerinin elektrik akımı ile yok edilmesidir. Uygulamada, tüyün çıktığı gözeneğe ince ve yumuşak bir iğneyle girilerek düşük güçte bir elektrik akımı verilir. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır.

Uygulanacak seans sayısı kişiden kişiye, tedavi edilen alan ve kıl yoğunluğuna göre değişir. 1,5 asırdan beri uygulanmakta olan bu yöntemde ilk uygulamadan itibaren kalıcı sonuçlar alınmaya başlanır.

Başlıbaşına bir kıl yoketme yöntemi olarak uygulanan iğneli epilasyon, aynı zamanda açık renkli ve ince tüylerde lazer epilasyonun uygulamalarımızın da tamamlayıcısı olarak da hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

İğneli epilasyon mutlaka steril bir ortamda ve usta eller tarafından uygulanmalıdır. Teknik başarı tamamen uygulayan kişiye ve doğru aletlerin kullanımına bağlıdır.

Kliniğimizde flash, blend, termoliz yöntemleri titizlikle uygulanmaktadır.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak yok edilmesidir.

Kliniğimizde etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış FDA onaylı en son teknolojiye sahip Lazer epilasyon cihazı kullanılmaktadır. Uygulamalarımız her zaman dermatolog kontrolünde yapılmaktadır.

Aşağıda lazer epilasyonla ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtları bulunmaktadır. Bunun dışında sormak istediğiniz sorular için, sayfanın sonundaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Lazer epilasyon kimlere uygulanır?

Lazer epilasyon istenmeyen vücut tüylerinden kurtulmak isteyen insanlar içindir. Bu yöntem ancak epilasyona uygun kıllara sahip ve lazer epilasyon yapılmasında sakınca olmayan kimselere uygulanır. Sarı, beyaz ve kızıl tüylerde etkisi yoktur.

Lazer epilasyonun başarısını etkileyen en önemli faktörler kıl rengi ve deri tipidir. Koyu renkli kıl ve açık ten rengi halinde en iyi sonuç elde edilir

Lazer epilasyon nerelere uygulanır?

Göz çevresi hariç her bölgeye uygulanabilir. En çok uygulanan yerler yüz, bıyık, boyun, göğüs, meme çevresi, koltuk altı, bel, bacaklar, bikini çizgisi ve göbek bölgesidir.

Lazer epilasyona hazırlık nasıldır?

Lazer epilasyondan önce prosedürün size uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla bir ön görüşme yapacaksınız. Bu görüşmede genel olarak şunlar yer alır:

* Tıbbi özgeçmişiniz
* Risk, fayda ve beklentilerin tartışılması

Lazer epilasyon öncesinde güneş veya diğer nedenlerle oluşan bronzluk söz konusu ise en 5 hafta beklemelisiniz. Bronz bir ten lazere bağlı yan etki riskini arttırır.

Lazer epilasyon için tüylerin görünecek kadar kısa olması yeterlidir. İlk muayene hariç uygulamadan 2-3 gün önce tüylerin tıraş edilmesi uygun olur. İlk değerlendirmede tüy rengi ve kalınlığını görmek önemli olduğundan tüylerin uzun olması tercih edilir. Ağda, cımbız gibi kılı kökünden alan bir yöntem kullanılıyorsa en az 3 hafta beklenmelidir.

Uygulama nasıl yapılır?
Uygulama boyunca gözlerin lazer ışınına maruz kalmasını önlemek için gözlük kullanırsınız. Uygulama sırasında batma hissedilir.

Uygulama ne kadar zaman alır?
Prosedürün süresi uygulama yapılan alana bağlıdır. Üst dudak gibi bir alan birkaç dakika alırken sırt gibi geniş bir bölge yaklaşık 1 saat alır.

Lazer epilasyon sonrasında neler olabilir, neler yapmalıyım?
Uygulamadan hemen sonra birkaç saat sürebilen kızarıklık ve şişlik olabilir. Ayrıca ilk 1-2 gün batma, kaşıntı gelişebilir. Yanan kıl kökleri siyah noktalar şeklinde kalabilir. Bunlar yaklaşık 1-2 haftada dökülür. Tedavi sonrasında 1-2 hafta güneşten korunun. Lazer epilasyon seanslarınız süresince bronzlaşmamaya dikkat edin. Seans aralarında kılı kökünden alan bir yöntem (ağda, cımbız gibi) yerine tıraşlama, tüy dökücü krem gibi yöntemler kullanın.

Lazer epilasyonun sonuçları nasıldır?
Sonuçlar hastadan hastaya değişmekle birlikte yapılan araştırmalarda uygun hastalarda kıl sayısında %40-80 azalma saptanmıştır. Lazer epilasyon için en iyi yanıt alınan bölgeler koltuk altı, bikini ve alt bacaktır.

Kaç seans tedavi gerekir?
Lazer tedavisi yalnızca büyüme fazındaki kıllara etki eder. Ne yazık ki vücudumuzdaki tüylerin bir kısmı büyüme fazında diğerleri dinlenme veya dökülme fazındadır. Bu nedenle etkili ve kalıcı bir epilasyon için yaklaşık 4-6 seans gerekir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?
Yapılan araştırmalar tüylerde %80- 90’lara kadar azalma sağlanabildiğini ve kalan tüylerin açık renkli ve ince çıktığını göstermiştir. Bu tüyler kozmetik açıdan sorun oluşturmaz.

Konu hakkında detaylı bilgileri dermist.com adresinden alabilirsiniz. Bu Konudaki yazımız dermist.com sitesinden alıntı yapılmıştır.

Epilasyon” 3 Yorum Yapılmış

 1. admin Post author

  Uyarınız üzerine konuya kaynak linki eklenmiştir. Bilgilendirme için tşkler @Akın Bey.

  Cevapla
 2. Akın

  Bu sayfadaki tüm bilgiler ve resimler dermist.com’dan alınmış. En azından kaynak gösteremez miydiniz?

  Cevapla
 3. Mine

  merhaba

  bende igneli epilasyo yaptirmak istiyorum o yüzden bir sorum olcakti, igneli epilasyon yaptirinca tügleri sarartmak yasakmi cünkü lazer tedavisinde tügleri sarartinca faydasi olmuyor lazerin igneli epilasyondada sarartmanin zarari olurmu? ve herkez iz kaldigindan bahsediyor iyi biryere yaptirin diyorlar ben nasil kime güvenim?

  Iyi günler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir