Deri hastalıkları

Renk bozuklukları: Döküntü ve tahriş büyük ve küçük kırmızı lekelerle ortaya çıkan geçiçi bir hastalık belirtisi olarak tarif edilebilir. Derimizin üst tabakasındaki kan damarlarının genişlemesi sonucu derimizin çok fazla oksijenli kan içermesinden olur. Kandaki oksijen içeriği oranında derimizin kızarıklığı artar.

En çok bilinen döküntü kızamık, kızıl, ve kızamıkçık gibi çoçuk hastalıklarında görülenlerdir. Yanık ve güneş yanığı sonucu olan kızarıklık da çok görülür. Diğer sık rastlanan döküntüler fazla terleme ve bebeklerde bezlerden ileri gelen kaşıntılı tahrişlerdir.

Bazı kişilerde sinirlendikleri zaman döküntü olur. Çilek karides, midye gibi besinlere karşı alerji reaksiyonlar da döküntülere neden olabilirler.

Baş, dirsek ve dizlerde görülen, pul pul lekeler sedef hastalığının yaygın belirtileridir. Doğuştan benlerde olduğu gibi derideki kan damarlarının genişlemesi sürekli olabilir. Bazen yüzdeki kan damarlarının genişlemeside kalıcı olabilir. Belirtiler yaşlı kadınlarda daha sıkgörülür. Kanın çok az oksijen içermesi veya damarların daralması halinde deri mavimsi bir renk alır (siyonoz). Bu akciğer ve kalp hastalıklarından kaynaklanacağı gibi çok soğuk bir ortamda da olur. Kan damarları minumum ısı kaybını sağlamak için daralırlar. Önce burnun ucu ,dudaklar, parmaklar ve ayak parmakları gibi bedenin uç noktaları mor bir renk alırlar.

Safra pigmentlerinin birikimiyle deri sararır (sarılık). Beyaz derili insanların çoğu güneş etkisi ile meydana gelen bronzlaşmış bir deriye hasrettirler. Ancak Addison (tunç) hastalığı ve bazı zehirlenme vakalarında görüldüğü gibi rengin koyulaşması bir hastalık sonucu olabilir.

Gebelik maskesi, gebelik esnasında alın, burun, çene ve yanaklarda kahverengi lekelerin belirmesidir. Çillerin kalıtsal bir özelliği vardır ve bunlar güneş etkisi ile artarlar. Renk verici pigmentler olmazsa veya çok az ise derinin rengi açıktır. Bu durum, albinizmdeki gibi kalıtsal bir bozukluğun sonucu olabilir.

Abinolarda saç beyazdır ve göz bebekleri kırmızı görünür. Göz bebeğinde piğment olmadığından kırmızı kan damarları ağı açıkça görülür.

Vitiligo, renksiz bölgelerin belirlediği bir deri bozukluğudur. Bu hastalıklarda derini bazı kısımları (ağız kenarları, makat, koltuk altı gibi baskı gören bölgeler) tamamen beyazlaşır. Bu kısımlarda yeni pigment oluşmadığı için güneş ışınları yararlı değildir. Ayrıca güneşte kalındığında leke çevresindekinormal deri yanacağından bozukluk daha belirgin olarak ortaya çıkar.

Bağ dokusu liflerinden oluşan yara izleri de beyaz görümündedir.

Deri hastalıkları” 3 Yorum Yapılmış

  1. ilhan yörümez

    merhabalar benim gözümü gazaltı kaynağı aldı acile gittim bi kremle damla verdiler fakat yüz ve suratımın derisi gerilmiş gibi yanıyor ve kasılıyor ne yapmam gerekli pazartesi doktora gidene kadar.acil lütfen bi cevap verin

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir