Demir Minerali

Vücutta hemoglobin (kırmızı kan hücresi), miyoglobin (kas pigmenti) ve enzim üretimi için gereklidir. Vücuttaki demirin sadece yüzde 8’i kan damarlarından gelir. Demir bir çok enzim için hayati bir bileşendir. Hastalıklara direnci azaltır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar.Demir vücutta büyümeye yardım eder, yorgunluğa karşı ve hastalıklardan korunmada kullanılır. Özellikle kadınlar için daha önemlidir. Çünkü kadınlar 1 ay içinde erkeklerin kaybettiklerinden 2 kat daha çok miktarda demir kaybederler. Bugün demir, kadınlarda eksikliği en çok görülen mineraldir. Ayrıca demir, vücuttaki B grubu vitaminlerinin kullanımını artırır.

Demir eksikliği:Azlığı anemi, konsantrasyon azlığı, kırılgan saçlar, uyku hali, kırılgan kemikler, sinirlilik, şişmanlık, azalan fiziksel kapasite ve azalan bağışıklık fonksiyonlarına sebep olur.

Demir hangi yiyeceklerde bulunur:

Maden suları

badem

avokado

fasulye

kırmızı pancar

pancar

mısır gevreği

hurma

yeşil yapraklı sebzeler

ciğer

Lima fasulyesi

böbrek

et

yumurta

balık

fındık

midye

şeftali

armut

piliç

kabak

kuru üzüm

pirinç

kahve

tahıl

istiridye

Demir Minerali” Yorumlar

  1. deniz

    merhaba adim deniz.ogrenmek istedigim bir konu var 3 ay once yogun sac dokulmesi nedeniyle doktora basvurdum ve demir eksikligi cikti bunun icin 3 ay tablet kullandim demir eksikliginde nekadar sureyle ilac kullanilmali fazla kullanilmasinin herhangi bir zarari varmidir varsa nelerdir
    ilginize tesekkurler

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir