Cushing Sendromunun

Cushing Sendromuna bağlı ana semptomlar, vücuttaki geniş ve kırmızı stria ve mor lekelerin ortaya çıkmasına ek olarak, karın, sırt ve yüzdeki yağ birikimidir. Bu semptomlara ek olarak, hipertansiyon, osteoporoz ve diyabet gibi durumla ilişkili bazı durumlar da olabilir.

Bu sendromun teşhisi, endokrinolog tarafından hasta tarafından sunulan semptomlara ve örneğin idrar, kan, tükürük ve manyetik rezonans görüntüleme gibi laboratuar ve görüntüleme sınavlarına dayanarak yapılır.

Cushing sendromu, kandaki hormon kortizolün yüksek konsantrasyonu ile karakterize edilen, kortikosteroidlerin kronik kullanımından veya hipofizde tümör varlığından kaynaklanabilen ve bu hormonun üretiminde deregülasyona yol açan bir hastalıktır. Cushing Sendromunun ne olduğunu, nedenlerini ve tedavinin nasıl yapıldığını öğrenin.

BELİRTİLERİ

Genel olarak, bir kaç semptom aynı zamanda ortaya çıkar ve artrit, astım, lupus veya organ transplantasyonundan sonra ve birkaç ay boyunca kortikosteroidleri alan hastalarda yüksek oranda yaygındır. Cushing Sendromlu çocuklarda düşük büyüme ile birlikte yavaş büyüme, yüz ve vücut kılı ve kellik artışı fark edilebilir.

-Dolunay olarak bilinen büyük, yuvarlak, kırmızımsı yüz
-Hızlı kilo alımı
-Karın bölgesinde ve üst sırtta aşırı yağ birikimi
-El, el ve ayak parmakları vücuda göre ince
-Özellikle karın, uyluk, göğüs ve kollarda ciltte kırmızı veya mor çizgiler
-İnce cilt, çürükler ve mor lekeler yaygındır
-Yaraların iyileşmesinde zorluk
-Yağlı cilt akne eğilimli
Adet döngüsünde düzensizlikler
-Vücuda ve kadının yüzüne saçın görünümü
-Erkeklerde iktidarsızlık, azalan fertilite ve libido
-Yorgunluk
-Aniden ortaya çıkan endişe saldırıları
-İrritabl bağırsak sendromu
Hipertansiyona yol açan artan basınç
-Diyabet gelişmesine yol açan artan kan şekeri
Zayıf kemikler ve artmış kırık riski, osteoporoza neden olur.

TEDAVİSİ

Cushing Sendromuna yönelik tedavi, hastalığın nedenine göre değişir ve genellikle, tıbbi tavsiyelere göre kortikosteroid ilaçlarının dozunu veya süspansiyonunu azaltması önerilir.

Tümör varlığı durumunda, en çok endike olan tedavi, tümörün radyoterapi ile takip edilen cerrahi bir prosedürle çıkarılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir