Cinsel taciz Tecavüz

İstek dışı cinsel ilişkiye veya benzeri davranışlara zorlanma. Bu bölümde isteği dışında cinsel ilişkiye zorlandığına inanan gençler için öneriler bulacaksınız. Taciz kişinin bedenine kendisinin isteği veya izni dışında yapılan her şeyi kapsayan bir terimdir. Cinsel tacize arzu dışı cinsel ilişki (tecavüz), ağızla cinsel tsmasa zorlama, makattan cinsel temasa zorlama veya istek dışı vücudu teşhire zorlama veya biriyle temasa zorlama gibi durumlar girer. Cinsel taciz, her iki cinse de yapılabilir ve kanuna aykırıdır. Bu tacizi yapan anne, baba, kardeş, arkadaş, ahbap veya hiç tanımadığınız birisi olabilir. Aile içindeki cinsel taciz de çok yanlıştır. Örneğin, bir babanın kızına tecavüzü korkunç bir olaydır ve buna karşı çıkılmalıdır. Anne bazen bildiği halde herhangi bir şey yapmaz veya yapamaz. Tanıdığınız bir genç böyle bir durumda karşı karşıyaysa o takdirde siz yardım edebilecek bir kişi veya kuruma başvurmalısınız. Cinsel tacize karşı iki tür tutum olabilir. Birincisi ve kolay olmayanı bu tacizi önlemektir. Önleme yöntemleri arasında taciz edebilecek kişilerle dostluk kurmamak, geceleri yalnız sokağa çıkmamak, kapıları kilitlemek, hayır diyebilmek, fiziksel güçle karşı koymak ve kaçabilmek girer. Tabii tecavüze yeltenenin elinde de yaralayabilecek bir alet varsa karşı koymak oldukça risklidir. ğkinct tutum fiziksel tacizle yeniden karşılaşmamaya gayret etmektir. Cinsel tacize uğrayan genç mutlaka ailesine bundan bahsetmeli ve böyle bir şeyin yeniden olmasını önlemelidir. Anne veya baba bu tacizi yapan kişiyse, o zaman hastahaneye veya doktora başvurmak gerekir. Doktorlar da bu durumu ilgili makamlara iletirler. Birçok kasabada cinsel tacize uğrayan çocuk ve gençlere yardım için sosyal danışmanlık hizmetleri vardır. Bu danışmanlar ne yapılması gerektiğini gence ve çocuğa anlatırlar. Bazı çocuk ve gençler bedenlerinin kime ait olduğu konusunda şüpheye düşerler. Buna tek cevap: Insanın bedeni sadece kendine aittir! Bu bedeni taciz eden birisi varsa mutlaka akrabalardan, polisten, doktordan yardım istenmelidir.

Tedavi

Cinsel tacizin yarattığı fiziksel yaraları bir doktor tedavi edebilir. Ruhsal yaralar için de hastayı ya bir psikoloğa ya da danışmanlık hizmeti veren kuruluşlara gönderir. Cinsel taciz, evin içinde oluyorsa ve devam edeceği anlaşılırsa, sosyal hizmet kuruluşları genci o evden alarak güvenlikte olabileceği başka bir yere götürürler.

Cinsel taciz Tecavüz” Yorumlar

  1. naci

    selam 36 yaşındayım erkek.karşı çinsin vicudundan kapalı bölümleri yada vicut hatları belirgin şekilde gördüğümde çok cabuk uyarılıyorum vede sertleşiyorum.çok zor anlar yaşıyorum.fakat bu derdimi kimseye yüz yüze anlatamıyorum yapım itibariyle çok sert vede çitti olduğum söğlenir fakat.yukarda belirttiğim durumda kendimi tanıyamıyorum vede çok zor zapdediyorum kendimi.ilgilenmeniz ve yol göstermeniz dileğiyle .iiyi günler.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir