Bulantı ve Kusma

Genellikle sabah hastaligi olarak bilinir ve gebe kadinlarin yarisindan fazlasini etkiler. Gebeligin erken dönemlerinde kötülesir ve gebeligin 16. haftasinda kayip olur. Gebe kadinlarin ve ailelerin yasam kalitelerini etkileyebilir.Asagida yazilan bazi önlemler ve hatirlatmalar bu yaygin problemi iyilestirmede yardimci olabilir. Hamile kadinlar asagida kendileri için uygun olani seçmelidir.

 1. Asiri ölçüde yemeyiniz.
 2. Her 2-3 saatte bir küçük miktarlarda yemek yiyiniz.
 3. Çorba ve diger sivilari ögünlerde degil, kati yiyeceklerden bir saat sonra ögünler arasi yiyin. Bu ani kusmaya yol açan midenin gerilmesini önlemeye yardimcidir.
 4. Sindirilmesi güç oldugundan bulanti meydana getiren yagli ve kizartilmis besinlerden sakininiz. Hatta böyle besinlerin pisirilmesi sirasindaki koku bulantiya neden olabilir.
 5. Hafif mevsimlik sebzeler yiyiniz.
 6. Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. Bu mide bulantisini azaltacaktir.
 7. Gece alinan hafif yemekler mesela yogurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantisini azaltir. Yine bu küçük ögünden sonra bile 10-20 dakika dik oturmak gerekir.
 8. Sabahleyin uyanir uyanmaz yiyeceğiniz kuru ekmek, kraker veya diger tahil ürünlerinden yapilmis yiyecekler bulantiyi azaltabilir.
 9. Yatak odanizi karartiniz veya los bir odada uyuyunuz. Yataktan yavasça kalkiniz ve ani hareketlerden kaçininiz.

 1. Yemekten hemen sonra dislerinizi firçalamayiniz.
 2. Gevsemeye, stresten uzak durmaya çalisiniz, ayaklarinizi uzatip basinizi hafifçe yükselterek gün boyunca dinlenmeye çalisiniz.
 3. Bulanti hissettiginiz zaman gazoz, maden suyu türü veya karbonatli su türünden azar azar içiniz.
 4. Temiz hava iyi gelebilir. Kisa yürüyüsler yapiniz veya pencere açik iken uyumaya çalisiniz.
 5. Yemek pisirirken cami açik tutunuz ve kokuyu disari atmak için fan kullaniniz.
 6. Eksi, tursu veya limona benzer seyleri yiyin veya içiniz.

Bazi insanlar bitkisel çaylarin bulantıya iyi geldigini söylemislerdir. İlaçlar gibi bu çaylar da bitkilerden yapılmıstır. Bu açıdan dikkatli kullanılmalidir. Nane, ahududu, karahindi baba çiçegi, zencefil, papatya gibi bitkiler bu listeye dahil edilebilir. Düşük kan şekeri, düşük B6 vitamin seviyeleri, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. Iyi ayarlanmis bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalidir. Diger sorulariniz için doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüsünü almalisiniz. Bunlara ek olarak gerekli tibbi tedavide kusmayi önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir.

Gebelik baslangicinda olusan bulanti ve kusmalar zaman içinde geçecektir. Ciddi bulantı ve kusmalar nadir olup, kusma miktarından endişeli iseniz doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir