Boşanma ve Çocuk

BOŞANMA SEBEPLERİ

Evlilik, her kurum gibi zaman zaman aksayan yönleri olan bir kurum, bu aksaklıklar giderilemediğinde ise sonuç ne yazık ki boşanmayla noktalanıyor. Evlilik süresince aileye yeni bir birey katıldıysa boşanma daha sancılı oluyor.

Evliliğin bitmesine yol açan sebepler çok çeşitli olabilir, en çok görülen sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

ekonomik sorunlar
eşlerin sosyo-kültürel yapı farklılıkları
cinsel sorunlar
iletişim bozukluğu
eşlerden birinin ihaneti
aile içi şiddet

Yukarıdaki sebepler nedeniyle evlilik sorunları yaşayan bir çiftin anne-baba olarak da çocuklarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmelerini bekleyemeyiz; anne ya da baba ayrı ayrı çocuklarıyla sağlıklı ilişkiler kursalar bile, birlikte çocuklarına karşı tutarlı, dengeli tutum ve davranışlar sergilemekte güçlük çekeceklerdir. Bir evliliği başa çıkılamayan, çözüm üretilemeyen, süreğen sorunlarla devam ettirmenin çocuk üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler, bazen boşanmanın kendisinin yaratacağı etkilerden daha fazla ve yıkıcı olabilir.

Boşanmanın sebebi ve şekli, çocukların boşanmadan ne kadar etkileneceğini belirler;
Örneğin, anlaşmazlık (iletişim bozukluğu) nedeniyle biten bir evlilikle, eşlerden birinin ihaneti sonucu biten bir evliliği karşılaştıralım. İlkinde, eşler daha uzlaşmacı ve çocukla ilgili sorunların üstesinden gelmek konusunda daha akılcı davranabilirler. İkinci durumda ise, eşler birbirlerine karşı daha öfkeli ve düşmanca tutumlar sergilerler, durum böyle olunca isteseler de uzlaşmacı olamazlar. İkinci tip boşanmalarda ise çocuklar doğal olarak daha fazla zarar görürler.

BOŞANMA SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Sizi boşanma kararı almaya iten sebepler ne olursa olsun, boşanma kararınızı kesin olarak vermeden önce, aşağıdaki konuları gözden geçirdiğinizden emin olun;

Yaşadığım sorunların ve mutsuzluğumun sebebi evliliğim, başka sorunları evliliğime atfetmiyorum,
Evliliğimi kurtarmak için elimden gelen her şeyi yaptım,
Bu kararı uzun sürede ve etki altında kalmadan verdim,
Eşim de, ben de ilişkimize yeterince zaman tanıdık,
Çocuğumuz ve ben boşanma olayından etkileneceğiz,
Boşandıktan sonra ortaya çıkabilecek yeni sorunlarla başa çıkabilecek gücüm var,
Yalnızca eşimden boşanıyorum, çocuğumdan değil (özellikle babalar için),
Eşimin de benim de çocuğumuza ihtiyacımız var, çocuğumuzun hem bana hem eşime ihtiyacı var, o yalnız birimize ait değil.
Kararınızı kesin olarak verdiyseniz veya siz istemeseniz de eşiniz kesin olarak sizden boşanmaya karar verdiyse çocuğunuzun boşanma sürecinden olabildiğince az etkilenmesini sağlayabilmek için aşağıdaki maddeleri yerine getirmeye çalışın;

Boşanmanın ne olduğu ve boşanmadan sonra anne, baba ve çocuğun yaşamında ne gibi değişiklikler olacağı konusunda çocuğu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerekir. Boşanma sürecinde, şehir veya ev değiştirme, bakıcı değiştirme, yeni bir evlilik vb. yaşam değişikliklerini erteleyin. Yaşanması zorunlu bazı değişiklikler varsa, bunlara kademeli geçişler yapmaya gayret edin. Çünkü her değişim, olumlu da olsa ekstra çaba gerektirir ve çocuğunuz için hepsine birden uyum sağlamak güç olabilir. Aynı sebeple, boşanma sonrası çocuk eşlerden hangisiyle kalacaksa, o ve çocuk ailenin boşanmadan önce yaşadığı mekanda yaşamaya devam etmelidir.
Eşler, kendi ailelerini de toplayarak (babaanne, hala , dayı vb.) hep birlikte bir toplantı yapmalı ve çocukla ilgili alınan kararlardan herkesin haberi olmalıdır. Böylece herkes çocuk için işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu hatırlatmış olur, çocuğun bu durumdan çok etkilenebileceğinin ve bu konuda herkesten duyarlılık beklendiğinin altı çizilir ve kararlarda herkesin katkısı olduğundan kurallar daha az çiğnenir.
Çocuktan ayrı yaşayacak olan eş, kademeli olarak evden ayrı kalmaya başlamalıdır; bu süreç haftada bir günden 5-6 güne kadar çıkarıldığında çocuk ayrılığa daha kolay adapte olur. Boşanmadan sonra, çocuklar her iki eşle de sürekli ve düzenli olarak görüşmeye devam etmelidir. Siz artık sevgili veya karı-koca olmayabilirsiniz ama onun için halen anne-babasınız. O sizleri beraber tanıdı ve beraber istiyor, bunu anlamaya çalışın ve ayrılığınıza alışması için ona zaman verin. Çocuğunuza anne ve babanın birbirlerinden ayrılmalarının çocuklarından ayrılmaları anlamına gelmediğini anlatın. Hep birlikte sık sık bir araya gelin (Kendinizi,eşinizle bu bir araya gelişleri kimseye açıklamak zorunda hissetmeyin !!!).
Eşler boşanmanın çocukları için olduğu kadar kendileri için de zor olduğunu unutmamalı ve boşanmayı bir son değil, bir başlangıç olarak kabul etmelidirler. Öfke, yalnızlık duygusu, depresyon, kaygı gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir, bunlar doğaldır, gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmemek gerekir. Kendilerini ne kadar çabuk toparlarlarsa çocuklarına da o kadar çok yararlı olabilirler. Unutmamak gerekir ki, çocuklar yeni karşılaştıkları her durumun ne denli tehdit edici olup olmadığını anlamak için genellikle yetişkinlerin tepkilerine bakarlar. Sürekli ağlayan bir anne çocuğa durumun kötü olduğu, neşeli ve çabalayan bir anne ise her şeyin yolunda gittiği izlenimini verecektir.
Eşler çocukları kesinlikle birbirlerine karşı kullanmamalıdır; çocuk hiçbir şekilde taraf ve tanık tutulmamalıdır. Yeni düzenlemelerle ilgili kararlar alırken çocuğunuzun onayını alın ama çocuğunuzu karar verme sorumluluğu altında ezmeyin.
Çocuk, boşanmış bir anne-babanın çocuğu olmayı çevresine karşı bir silah gibi kullanmamalıdır. Her konuda gereksiz tavizler vererek çocuğun boşanmadan alacağı yaralar yalnızca artırılır, azaltılmaz. Her gün çikolata yemesine izin vererek çocuğunuzun boşanma olayından daha az etkilenmesini sağlayamazsınız, sadece çikolataya daha çok alışmasını sağlarsınız.
Çocukla ilgili her konuda eşler birbirleriyle çelişen davranışlarda bulunmamaya gayret göstermeli, ortak bir yol izlenmelidir. Babanın evinde izin verilen bir şeye, annenin evinde yasak konulmamalıdır.
Çocuklar anne-babalarının boşanmasından kendilerini suçlayabilirler. Bu yüzden, boşanma sebebinin çocukla hiçbir ilgisinin olmadığı, bunun anne ile babanın arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı açıkça anlatılmalıdır.
Çocuk anne-babasının yerine kimseyi koymak istemez, buna saygı duymak gerekir. Boşanma sonrası eşlerden biri yeni bir ilişki yaşıyorsa çocuğun bunu boşanmayı kabullenene kadar bilmemesi gerekir.
Boşanma sırasında, çocuklar mahkeme, eşya dağılımı, nafaka gibi konulardan haberdar edilmemelidir.

Anne-babası boşanmış veya boşanma aşamasında olan bir çocukla ilişkisi olan herkes için iki uyarı :

LÜTFEN,

Çocuğun yanında bu konuyu konuşmayın, özellikle de eşlerden birinin tarafını tutan veya kötüleyen sözler sarf etmeyin.

Boşanma olayını çocukla ilişkilendirmeyin ve çocuğa bu anlama gelen sözler sarf etmeyin;
Anne ya da babasının kendisini sevmediği için, çok yaramazlık yaptığı için, başka bir kadınla birlikte olmayı tercih ettiği için vb. terk ettiğini asla söylemeyin. Bu boşanan çiftlerin ailelerinin ve hatta kendilerinin de çok düştüğü bir hatadır. Her ne kadar bu sözler gerekçelendirilirken “çocuk anne veya babadan soğusun da aramasın” gibi bir iyi niyet öne sürülüyor olsa da, bu ne inandırıcı ne de çok akılcıdır. Bu gibi sözlerle çocuğu teselli etmez, ona ancak “terkedilmişlik duygusu ve/veya suçluluk duygusu” enjekte etmiş oluruz. Böylece çocuk terk edildiğini çünkü sevgiye layık olmadığını, değersiz olduğunu düşünür. Bu gibi sözlerin çocuklarda ne kadar derin ve onarılması zor yaralar açabileceğini düşünebiliyor musunuz ?

Anne-babalar için son uyarı :
Boşanmaya karar vermeden önce, eşinizle birlikte hareket ederek, çocuğunuzun boşanmanızdan olabildiğince az etkilenmesini sağlamak için tüm önlemleri alsanız da, çocuğunuz bu olaydan çok etkilenebilir. Bazen de çok dikkatsiz davranırsınız ama çocuğunuz fazla etkilenmez. Bunun iki sebebi vardır; birincisi her çocuk her olaydan aynı oranda etkilenmez, ikincisi olayın etkileri eşit olsa bile tepkiler ve tepkinin zamanı farklı olabilir.

Buna ilaveten, boşanma olayı çocukları kuşkusuz etkiliyor, ancak çocuklar olayın kendisinden çok, oluş biçiminden, süreç içerisinde yaşananlardan etkileniyorlar. Çocuklara bir şeyi anlatmanın bin çeşit yolu var. Önemli olan çocuğumuz için doğru olan yolu bulabilmek. Bizim çocuğumuz için, bizim koşullarımızda doğru olan bir yol, bir başka çocuk için onun koşullarında doğru olmayabilir. Çocuğunuzu boşanma sürecine hazırlama konusunda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin lütfen, bunu utanılacak bir şey olarak görmeyin. Bunu yaparken de olabildiğince erken, boşanma kararı almadan veya hemen sonrasında yapın. Bu arada, boşanma aşamasında çocukları için profesyonel yardım alırken, iletişim sorunlarını çözebildiğini görerek, evliliğini sürdürmeye karar veren çiftlerin sayısının da çok olduğunu hatırlatmak isterim.

Uzman Psikolog : Şebnem KARTAL

Boşanma ve Çocuk” 6 Yorum Yapılmış

 1. ayla

  acil yardım istiyorum lütfen,yeğenim 11 yaşında çok başarılı bir öğrencilik hayatı var çok hareketli,duygusal bir hayat sürüyordu.anne ve baba 9 yıl önce babasının aldatıp şehir dışına kaçması nedeniyle ayrıldılar anne psikolojik sorunlarla intahara kalktı falan,babayla 5 yıldır falan görüşüyor bab nın şehir dışında olmasından dolayı yılda 2-3 kere ancak görüşüyor.9 yılın sonunda anne 2 hafta önce evlendi çocuk dede ve anneanne ile kalıyor son 2 haftadır derslerle hiç alakası yok okuldan soğumuş bir havada öğretmeni dersi dinlemediğinden şikayetçi ne yapmalıyız bilemiyorum.konuşmakla olmuyor nasıl davranmalıyım söylerseniz sevinirim,şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 2. gönül ışık

  merhaba esımden ayrılalı 3 yıl oldu cok zor bır evlılık yasadım 5,5 yasında bır kızım var kızım cok hırcın ve yaramaz bunun sebebının bosanmamdan kaynaklandıgını dusunuyorum kızım babasına cok duskun ama ne yazık kı babası kızımımla ılgılenmıyor evlı ve bır cocugu daha var benı hayata baglayan kızıma saglıklı bır sekılde nasıl yaklasacagımı bılmıyorum konusuyorum ama faydalı olamıyorum bu yuzden babasına cok kızıyorum bosanma kararı alıyoruz ve ne yazıkkı cocuklarımızı hıc hesaba katmıyoruz onların ıclerınde kopacak fırtınayı hıssetmıyoruz yada görmezden gelıyoruz kızımla nasıl bır ıletısım kurmalıyım sımdıden yardımlarınız vce önerılerınız ıcın cok tesekkur ederım…

  Cevapla
 3. yardıma ıhtyacım var

  slm yazınız dıkkatımı cektı ve hosuma gıttı ben 1 yıl oldu ayrılalı ve 2 yasında bı kızım var hayatıma gıren ve guvendgım bı ınsan benım evlenmek ıstıyo ona kızımla alakalı her konuda cok guvenıyorum cok ılgılı ve her konuda bılgı sahıbı cok yardımcı oluyo bana ben kızım nasıl en az etkılenerek bunu yapabılırız onun ıcın yardım ıstıyorum ve buyudugunde nasıl yada nezaman one solemem gerektıgını merak edıyorum gercı zamanı geldıgınde yardım olarak psikolog dan ole solerız dıyo evlendıgmızde zaten alısmıs olcak bana dıyo daha kolay olur en azından onun yanında oldugumu onu nekadar cok sevdıgmı bılıcek dıyo bana yardım edersenız cok ama cok sevınırım ben kızımı baba sevgısınden uzak buyutmek ıstemıyorum ama onu zorda bırakmada ıstemıyorum benı anlıyonus umarım sımdıden tsk ederım

  Cevapla
 4. hacer cifci

  sizi cok tebrik ederim sebnem hanim cocuklar hakkinda yazinizi ilgiyle okudum . bende esimden 6 aydir ayriyim ve mümkün oldugu kadari ile sizin yazdiklarinizi uyguluyorum. gercekten cocugunuza babandan ayrildim cünki biz anlasamiyoruz ama o yine sizin babaniz istediginiz zaman görebilirsiniz biz sadece evlerimizi ayirdik ama arkadasiz demeniz bile cocuk piskolojisini olumlu yönde etkiliyor umarim bütün anne babalar bu sekil davranir ki iyi saglikli cocuklar yetissin hayat sartlare zaten cok zor her kötü durumdan iyi bir durum yaratmak mümkün.size cok tesekür ederim saygilarimla

  Cevapla
 5. DİLA ÖNDE

  Merhaba bir erkek çocuğum var.oğlum 1.5 yaşındayken eşimden ayrıldım. şuanda sekiz yaşında sürekli altına kakasını yapıyor ve krozete oturmuyor. annem oğlum ve ben beraber yaşıyoruz babasıda 6 sene sonra ilk defa geçtiğimiz yaz gelip görmek istedi ve 15 gün boyunca yanında kaldı bu süre içerisindede aynı problemle karşılaşmışlar bize geri getirdikten sonrada oğlunu hiç aramadı. Bu durumda oğlumun altını kirletmesine nasıl bir çağre bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
 6. okadar güzel anlatmışınız ki her boşanan çift bunu uygulasa sorunlu bi çocuk yetiştirilmez eminim keşke bunlara uyulsa

  ben yaklaşık 1 yıl önce ayrıldım eşimden bi kızım var şuan benimle kalıyor ama ben çocuguma her şekilde yardım cı oldum da babası olmadı hemen evlenip ona bir anda bunu gösterdi ve beni evimden annemlere gitirdi yani çocuguma okadar güzelbi yaşam sagladıki herşeyini aldı elinden bumu yani pisikolojisini düşünmek deyil ama elimden bişe gelmiyorki benim kızım intahar etmeyi bile düşünüyor bu yaşta ben şaşırmış durumdayım bunun ergenlik dönemi ne olur sizce pisikologoda götürüyorum şuan ama ilaç tedavisi verdi babası da evlendigi için ilgiyi kesti eşinden dolayı bi destege ihtiyacım var bana yardımcı olursanız sevinirim teşekürler iyi çalışmalar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir