Boşaltım sistemi 2

Gıdalarla alınan maddeler vücut tarafından kullanılır. Vücut bunların yararlı kısımlarını kullanırken bir yandan da vücut için zararlı olan maddeler birikir. Bunlar vücuttan uzaklaştırılmadığı taktirde, birikerek sağlığı ve yaşamı tehdit eder hale gelir. Böbreğin görevi kanda birikmiş olan bu zararlı maddeleri süzerek kandan ayırmak ve idrar halinde dışarı atmaktır. Aort adı verilen ana atardamardan her iki böbreğe doğru ayrılan böbrek atardamarları çok ince dallara ayrılarak böbreğin içinde glomerul adı verilen damar yumağını oluşturur. Glomerul bir yanda damar yumağı, öbür yanda da idrar boşaltım sisteminin başlangıcı olan tubuluslardan oluşan bir sistemdir. Bunlarun kanaları birleşerek böbreğin orta kısmında yer alan havuzcuğu (pelvis) oluştururlar. Havuzcuğun alt yanından çıkan ince kanallar (üretra), böbreklerin süzdüğü idrarı, karnın alt orta kısmında yer alan idrar kesesine(mesane) ulaştırır.

İdrar kesesinde biriken idrar, belirli bir miktara ulaştığında, idrar etme refleksi yaratır. İdrar kesesinin alt kısmından çıkan dış idrar yolunun başlangıcındaki büzücü kasın gevşemesi ve kas yapısında olan idrar kesesinin kasılmasıyla birikmiş olan idrar boşaltılır.

Böbrekler bir yandan, proteinlerin parçalanması sonucunda oluşan üre gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırırken, öbür yandan vücudun sıvı, mineral ve asit-alkali dengesini de düzenler.

Boşaltım sistemi 2” 11 Yorum Yapılmış

 1. okan

  slm arkadslar hepatıt b cok tehlıkelı ve bulasıcı bı hastalık bende hepetıt b ıdım ASL147 ALT 271 VE YUKSELISTE YDI HBV DNA 140,100,000KOPYA DOKTORLAR BENIM TEDAVI OLMAM GEREKTIGINI SOLUYODU AMA BEN BAZI BITKISEL ILAC KULLANDIM ILK 2 AYDA DEGERLERIM NORMALE DONDU 3-4 AY LARDA HBS-AG NEGATIFLESTI HBV-DNA NEGATIF BU HASTALIGI YENDIM BU BITKISEL ILACLAR LA HEPATIT B COK KOTU VE SINSI BI HASTALIKTIR BILGI ALMAKK ISTEYEN BANA ULASABILIR 0545 385 46 83

  Cevapla
 2. kübra

  boşaltım sisteminin tedavi yollarını yazarsanız memnun olurum

  Cevapla
 3. tuğkan

  ben aslında bunu değilde tedavisi için hangi teknolojik gelişmeler ve işlevi olsa daha iyi olurdu

  Cevapla
 4. büşra

  merhaba herşey çok güzel olmuş çok beğendim kim yapmışsa ellerine sağlık performans ödevim için çok işime yaradı ödevim çok güzel oldu size çokçok teşekkür ederim hadi hoşçakalın

  Cevapla
 5. çağatay

  çok güzel fen proje ödewim için çok yardımınız dokundu ödewimden 95 aldım…

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir