Böcek Sokmaları

Zehirli sokmalar

Kara örümcek, kahverengi örümcek veya akrep sokarsa veya Hymenoptera ailesinden böcek ısırmalarına allerjiniz varsa derhal acil yardım isteyeniz. Acil yardım çağrısında bulunmadan önce aşagıdaki önlemleri de alınız: 1. Isırık kolda veya bacaktaysa, eklemin üstünden (yara ile kalp arasında) sarın. Bu işlem, zehirin yayılmasını durduracak veya yavaşlatacaktır. Sargı derinin hemen altındaki kanın akmasını yavaşlatacak kadar sıkı… Devamını Oku »

Hayvan ısırması

Hayvan ısırıklarının çoğu, evde yetiştirdiğimiz hayvanlarımızdan kaynaklanır. Köpekler kedilerden daha fazla ısırırlar fakat kedi ısırmalarında mikrop kapma olasılığı daha fazladır. Bu yüzden hayvan ısrıklarında en iyi tedavi önceden önlemini almaktır. Çocuğunuza küçük yaştan tanımadığı hayvanlara yaklaşmamasını öğretin. Köpeğiniz varsa sokakta mutlaka tasmayla dolaştırın ve komşularınızın da böyle yapmasını isteyin. Sizi veya baska

Arı Alerjisi

Ortalama 1,5 cm boyunda olan arılar çiçeklerin özsuyunu toplayarak çok değerli bir besin kaybağı olan bal üretirler. Ayrıca çiçeklerin polenlerini taşıyarak döllenmelerini ve meyve oluşumunu sağlarlar. Ancak bu kadar yararlı olan bu canlıların bazı insanlar üzerinde çok korkutucu hatta ölümcül etkileri olabilir. Arı alerjisi, toplumda sık görülen ve ölümcül sonuçları nedeni ile dikkatleri üzerine çeken… Devamını Oku »

Örümcek ısırması

Kara örümcek 1,5cm. büyüklükte parlak ve siyah renktedir ve genelde midesinde kumsaati şeklinde kırmızı bir leke vardır. Kahverengi örümcek uzun bacaklı ve vücudu ortalama 1 cm. civarındadır. Her iki tür de genelde karanlık köşelerde saklanırlar. Kara örümcek ıslaku yerlerin sever. Kahverengi örümcek ıse kuru çevreleri tercih eder. Kara örümceğin ısırğı ufak iğne batması gibi bir… Devamını Oku »

Kene ısırığı

Cildinizde dolaşan bir kene görürseniz, dikkatlice alın. Parmaklarınız arasında ezmeyin. Ya ateşe atın, ya da iki taş arasında ezerek öldürün. Sonra ellerinizi yıkayın. Kene sizi ısırmış ve derinize yapışmışsa çekerek çıkarmaya çalışmayın. Üzerine yağ dökün (mutfakta kullandığınız yağlar veya dikiş makinası yağı olabilir). Yağ kenenin nefes almasını zorlaştıracaktır. Böylece gevşeyen keneyi cımbızla alın. Keneyi alınca… Devamını Oku »

Isırıklar ve Sokmalar

Bir köpek, bir arı, örümcek veya yılan ve hatta başka bir insan çok tehlikli ısırıklara neden olabilir. Komplikasyonlar ortaya çıkmaması için bu tür yaraların hepsi derhal ve en doğru şekilde bakılmalıdır. Asağıda insan ve hayvan ısırıkları, akrep, örümcek ve diğer böcek ve deniz anası sokmaları ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Kene ısırması, sokması

Keneler, bitler gibi, çesitli kuş ve hayvan cinslerinin tüyleri arasında yaşarlar. Esas tehlike keneden değil fakat kenenin taşıdığı ve Lyme hastalığı denilen bır hastalıga yol açan bakterilerden gelmekcedir. Lyme hastalığı bir cins artirit (eklem romatizmasi) belirtisi verir ama ayrıca başka tür belirtiler de olabilir. Şayet kenelerin yaşadığı

Böcek ısırıkları ve böcek sokması

Bilgi Böcek ısırmasının belirtileri derinize zehirin veya diğer maddelerin bırakılmasıyla başlar. Hafif ısırıklarda reaksiyon geçici ve lokaldir. Isırılan yerde bir şişlik oluşur, o bölge birkaç saat kaşınabilir ve kısa sürede rahatsızllk geçer. Sivrisinek, pire, sinek, tahtakurusu, karınca vb. gibi böcek ısırıkları böyledir. Fakat, zehir,

Arı, Eşek Arısı sokması

Hymenoptera ailesinden olan böceklerin zehirine allerjisi olan insan sayısı onda birdir. Hymenoptera ailesinden bir böceğin sokması acil tedavi gerektiren ölümcül olabilecek ve anafilaktik reaksiyon denilen bir duruma yol açar. Arı sokmasına reaksiyon belirtileri, gözlerin çevresinde, dilde, dudaklarda veya boğazda şişme, nefes almakta zoruk, öksürme ve hırıltı ve vücucta hissizlik ve kramplar şeklınde ortaya çıkar. Ciltte… Devamını Oku »

Yılan sokması

Bilgi Yılanların çoğu zehirli değildir. Fakat, çıngıraklı yılan, bazı su yılanları ve çamur yılanı, engerek cinsı yılanlar ve daha bir çokları da zehirlı türler oloduğu için hiçbir zaman gördüğünüz bir yılanı elinize almayın. Bır yılan tarafından ısırılırsanız, zehırli yılanların çoğunun gözleri çizgi halinde ve ovaldir. Başları ise üçgen biçimindedir ve başlarnın her iki yanında gözleriyle… Devamını Oku »

Akrep sokması

Akrepaler ülkemizde özellikle Güneydoğu yörelerinde görülür. 7,5 cm. civarındadır. 8 bacaklı ve önce iki tane kıskacı bulunur. İnce kuyruğunun ucunda iğnesi vardır. Bazı akreplerin zehiri öldürücü olabilir. Serin, nemli yerlerde yaşarlar, bodrum, çöplükler ve odunluklar en sevdikleri yerlerdir. Genelde akşam serinliğinde

Kırım Kongo

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir? Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir.Keneler Nasıl Tanınır ve Nerelerde Bulunur? Keneler otlaklar, çalılıklar ve… Devamını Oku »