böbrek taşı tipleri

Böbrek Taşlarının Tipleri:

Böbrek taşları kimyasal içerik olarak farklılıklar gösterir.

Tüm böbrek taşlarının yaklaşık % 70-80 i ya kalsiyum oksalat, veya kalsiyum fosfat ya da her ikisinin bileşiminden oluşur. Kalsiyum diş ve kemik sağlığında önemli rol aynar ve normal diyette bulunur. Kalsiyumun fazlası idrar   yolu ile ile vücuttan uzaklaştırılır. Kalsiyum taşları da hiperkalsiüri ( idrarda aşırı kalsiyum bulunması ) li kişilerde oluşmaktadır.

Kalsiyum taşı oluşan hastaların % 40 ında sebebi bilinmeyen ailevi geçişli kalsiyum metabolizması bozukluğu vardır.Ender olarakta kalsiyum metabolizmasını harekete geçiren  parotiroid hormonunu aşırı miktarlarda  üreten paratiroid bezi tümörü sebep olmaktadır. Furasemid gibi diüretikler, kalsiyum bazlı antasitler ve steroidler de hiperkalsiüri ye neden olabilmektedir. Aynı zamanda bazı barsak hastalıkları, A ve D vitamininin çok yüksek miktarlarda alınması, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerin aşırı alınması da sebep olabilmektedir.

Diyette  B vitamininin çok az veya    C vitamininin çok fazla olması ile kalsiyum oksalat taşlarının oluşumu arasında bir ilişki kurulmaktadır.

 • Ürik Asit Taşları:

Ürik asit vücutta protein yıkımı sonucu normal olarak oluşur ve idrarla atılır. Ancak bazı kişilerde özellikle erkeklerde ürik asit böbreklerde ve eklem yerlerinde birikebilir. Eklemlerde ürik asit birikmesi ailevi geçişli olan gut hastalığında görülür. Böbreklerde birikmesi ile de ürik asit taşları oluşur.

Böbrek taşlarının % 5-23 ü ( özellikle çoğunlukla   erkeklerde olmak üzere) ürik asit taşlarıdır. Ürik asit taşlarında genetik faktörlerin de rol oynadığı öne sürülmektedir. Yüksek proteinli ( özellikle et ürünleri fazla ) diyet alanlarda ürik asit taşı oluşma olasılığı artmaktadır.

 • Enfeksiyon taşları:

Tüm taşların yaklaşık % 20 sini oluştururlar. İdrardaki ürenin bakteriler tarafından bozulması ile asidikleşen idrarda oluşan amonyak ve magnezyumun kristalleşmesi enfeksiyon taşlarına neden olmaktadır. Üriner sistem enfeksiyonu geçirmeye daha yatkın olan kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanmaktadır.

 • Sistin Taşları:

Sistin sinir kas ve bazı dokuların yapı taşlarından olan aminiasitlerden biridir. Ender görülen ailevi bir hastalık olan sistinüri de böbrekler de sistin taşları oluşur. Tüm taşların % 1-2 sini oluşturmaktadır.

böbrek taşı tipleri” 7 Yorum Yapılmış

 1. ÜroTaş

  ESWL nedir?

  ESWL vücut dışından gönderilen şok dalgalarının idrar yolundaki ve böbreklerdeki taşlar üzerine hedeflenmesi ile bu taşların kırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Amaç taşları ufak parçalara ayırarak idrar yollarından kendiliğinden düşmesini sağlamaktır.

  Cevapla
 2. ferhat

  slm ben şanlıurfa nın viranşehir ilçesinden mesaj yolluyorum yaşım 13 sitenizi beğendim yalnızböbrek ile ilgili tüm bilgileri burda çgörsek daha çok beğenecegimize inanıyorum [email protected]İL.COM adım ferhat bozkurt galatasaraylıyım galatasaray takımında forma giymeyi çok istiyor ve viranşehir altyapısında oynuyorum ama hiç boyum uzamıyor 1.36 metre

  Cevapla
 3. bayram urun

  2 kere taş düşürdüm ve ikisinde de AÇ KARNINA 2 ADET BİRA İÇEREK DÜŞÜRDÜM zararlı olduğunu söylüyorlar biranın da, taşamı böbreğemi yok sa başka bi yeremi zararı war anlamadım..

  Cevapla
 4. admin Post author

  denilenleri değil yaşananları yaşanmış ihtimali olanları yazmayı severim 😉

  Bira içerek böbrek taşı düşürenler var. evet biraz zararlı dinimizce alkol almak yasak ama sağlık işi sözkonusu olduğunda tüm yasakları çiğnerim.

  Bir hekim değilim sitenin en altınada düştüğüm nottaki gibi ” Sitedeki bilgiler kaynak sitelerden alıntı olarak yazılmıştır. Sedece BİLGİ amaçlıdır !!! ”

  Sizler gibiyim, sadece biraz daha fazla araştırıyorum ve bulduklarımı burda yazıyorum ki en azından birinin bir sıkıntısına derman olalım 🙂

  Cevapla
 5. Rumeysa

  ‘Biranın idrarı artırıcı bir etkisinin yanında bir çok sakıncaları vardır. Gereksiz alkol almadan da ,aynı etki bol sıvı alınarak da yaratılabilir ‘böle denilior ama?

  Cevapla
 6. admin Post author

  Böbrek taşı düşürmenin en kesin yolu günde 1-2 su bardağı bira içmektir. Bu şekilde yaparak taş düşüren birçok tanıdığım insan var, alkol zararlı olsada bazen fayda sağlayabiliyor. Geçmiş olsun Hacer hanım.

  Cevapla
 7. hacer

  böbrek tası düşürüyorum ağrım cok şiddetli oluyor morfinle uyutuyor 19mayıs üni.tedavi görüyorum ama pek sonuc alamadın bol bol muz yemeyi ve tuzsuz yemeyi su içmemi sylediler neden acaba cevaplarınızı bekliyorum

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir