Böbrek Taşı Belirtileri

Belirtiler:
Böbrek taşları zaman içinde yavaş yavaş oluşurlar. Zaman zaman küçük belirtiler verebilirler. Ancak belli bir boyut ve pozisyona ulaştığında ani olarak belirtiler ortaya çıkar.Henüz yeterince büyük olmayan ve böbrek fonksiyonlarına zarar vermemiş ” sessiz” olan taşlar rutin röntgen incelemesi esnasında ortaya çıkabilir.Bazen bu sessiz taşlar böbrek fonksiyonunu bozana kadar farkedilemeyebilir ve böbrekte kalıcı hasarlar oluşabilir.

Bazen sırt ağrısı, kas ağrısı sanılabilen küçük belirtiler verirler. Bu tür hastalarda sık sık idrar yolları enfeksiyonu gelişir.

Ancak en klasik belirtisi taşın bulunduğu bölgede yaptığı irritasyona veya tıkanıklığa bağlı olarak oluşan ve renal kolik adını alan şiddetli ağrılardır.

Renal kolikte ağrı aniden, genellikle gece veya sabaha karşı gelir. Akut apandisit veya barsak kökenli ağrılarla karışabilir. Ağrı belde, iki yanda veya mide bölgesi ve kasıkta başlayabilir.Erkeklerde testislere veya penise yayılabilir. Ağrı ,ile birlikte mide bulantısı, kusma, titreme, ateş görülebilir.Hasta huzursuzdur. Bir oturur, bir kalkar. şiddetli idrar yapma isteği ve idrar yaparken yanma oluşur.

Böbrek taşlarında görülen bir diğer klasik belirti ise hematüri olarak adlandırılan idrara kan hücrelerinin karışmasıdır.Bu kan hasta tarafından çıplak gözle görülebileceği gibi ancak mikroskopla görülebilecek tarzda az da olabilir. İdrar genellikle koyu renkli, bulanıktır ve bazen kokulu olabilir.

Böbrek Taşı Belirtileri” 7 Yorum Yapılmış

 1. eda

  merhaba hocam benım 2 yasında oglumun ıkı bobregınde tas var dedıler 7mılım olunca kırıcaz dedıler ne yapmam lazım lutfen yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 2. özlem

  hocam benim idrarra çıktığımda ağrı oluyor ve uzun süre geçmiyor böbreklerim ağrımıyor kültür yaptırdım bir problem çıkmadı ulturasonda böbreklerime baktılar bir şey yok dediler 7-8 ayda bir tekrarlıyor bir ay sürüyor sonra geçiyor bir seferindede idrarım kahverengi geldi 5 aylık hamileyim sizce hastalığım varsa ne olabilir gittiğim doktorlardan bir sonuç alamadım

  Cevapla
 3. feyza

  bende agrılarım var ve idrarımda sorun var doktoragittik böbrekte tas olabilir dediler birde sizin fikrinizi almak istedim sizce hastalıgım ne

  Cevapla
 4. nur

  birkaç gün önce ultrason ve film çektirdim. Doktor böbreklerimde taş olduğunu söyledi. ağrım hafif ama vücudumda (özellikle eller ve ayaklarda) şişme oluyor bu normal mi?

  Cevapla
 5. gazi

  hocam benim idrara sik sik cikasim geliyur idrarimi yaptigim zaman biraz agri bide idrarimi bidahe yapasim geliyur yapamiyum kum doktugumu soyluyurlar acaba dogrumu tesekur ederim

  Cevapla
 6. GÜLSEREN

  SAĞ BÖĞRÜMDE BAZEN AĞRI BAZEN YANMA RAHATSIZ EDİCİ DERECEDE DEĞİL SIRT AĞRISI BOYNUMDAN SIRTIMA DOĞRU KAS GERİLMESİ FAZLA OLMAMAK ŞARTIYLA GEĞİRTİ OLUŞMAKTADIR NEDENLERİ NEDİR NASIL ÇÖZÜM YOLU BULABİLİRİM TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir